آیا بین کرونا و بروز سکته ارتباطی وجود دارد؟

به گزارش آرش بلاگ، مدیرگروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه پس از حمله ویروس کرونا، واکنش های ایمنی بدن هر فرد باعث ایجاد اختلالات مختلف و متفاوتی می گردد، گفت: عوارض کمیابی مثل بروز التهاب در دیواره عروق و به دنبال آن ایجاد مسائل انعقادی و تشکیل لخته داخل رگ بعضی از این عوارض است که گاها منجر به انسداد رگ و بروز سکته می گردد.

آیا بین کرونا و بروز سکته ارتباطی وجود دارد؟

به گزارش آرش بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر کوروش قره گزلی همچنین با اشاره به بروز عوارض عروقی کروناویروس در بعضی مبتلایان بیماری کووید 19، با تاکید بر اینکه بروز سکته مغزی در بیماران کرونایی نادر و محدود است، اظهار کرد: با این حال پس از حمله ویروس، واکنش های ایمنی بدن هر فرد باعث ایجاد اختلالات مختلف و متفاوتی می گردد که عوارض کمیابی مثل بروز التهاب در دیواره عروق و به دنبال آن ایجاد مسائل انعقادی و تشکیل لخته داخل رگ بعضی از این عوارض است که گاها منجر به انسداد رگ و بروز سکته می گردد.

وی شرح داد: با حمله ویروس و بروز بیماری، سیستم ایمنی بدن افراد پاسخ های متفاوتی می دهد که در رابطه با کروناویروس در بعضی افراد و جوانان منجر به ایجاد التهابات عروقی و انعقاد رگ ها و در نهایت بروز سکته می گردد. البته وقوع این مساله قابل پیش بینی نبوده و به نوع واکنش سیستم ایمنی افراد بستگی دارد. البته واکنش سیستم ایمنی بدن یک فرایند زنجیره ای بوده که با ورود ویروس شروع می گردد و گاهی منجر به بروز عوارضی شدیدتر همچون التهابات عروقی می گردد.

وی با بیان اینکه کووید 19 با منشاء ویروس باعث ایجاد اختلالال در سیستم ایمنی بدن می گردد، گفت: ویروس در اولین مرحله وارد سیستم تنفسی شده و منجر به ایجاد مسائل و عوارض تنفسی و به همراه آن گاها تب، تنگی نفس، سرفه و یا عوارض گوارشی، اشکالات بویایی و چشایی و در بعضی افراد منجر به اختلالات و التهابات عروقی می گردد.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه حدود یک ماه و نیم قبل برای اولین بار بروز سکته مغزی و قلبی در بعضی جوانان مبتلا به کووید 19 گزارش شد، عنوان نمود: پس از آنالیز گزارشات پاتولوژی این بیماران تعیین شد که این افراد پس از ابتلابه کروناویروس دچار شرایط التهابی عروقی و به دنبال آن اختلالات انعقادی در عروق مغزی و محیطی و در نهایت بسته شدن رگ ها و عوارضی مانند سکته قلبی و مغزی می شوند.

وی شناسایی تدریجی عوارض جدید این بیماری نوپدید و جدید را مساله ای طبیعی دانست و گفت: گذشت زمان و پیشرفت های علمی و تحقیقاتی در جهت شناخت بیشتر بیماری و عوارض و اختلالات ناشی از آن منجر به شناسایی سریعتر و دقیق تر بیماران و همچنین گشایش راهکارهای درمانی جدید برای این بیماری می گردد.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به فرایند تاثیر و عوارض ورود کروناویروس جدید در بدن بیماران، توضیح داد: پس از حمله ویروس به بدن، واکنش های ایمنی بدن هر فرد باعث ایجاد اختلالات مختلفی می گردد که می تواند در هر فردی متفاوت و از عوارض بسیار ناچیز تا ایجاد اختلالات در عروق و سیستم تنفسی متغیر باشد.

وی با بیان اینکه نوع ویروس تغییری ننموده و با توجه به سیستم ایمنی بدن عوارض متفاوت ایجاد می نماید، گفت: گزارش بروز سکته مغزی به دنبال کرونا ویروس، اولین بار در بین جوانان 30 تا 50 ساله و به دلیل بازخورد و واکنش شدید سیستم ایمنی افراد گزارش شد. به عبارت دیگر گاهی سیستم ایمنی افراد به ورود ویروس واکنش شدید و قوی تری نشان داده و باعث ایجاد دردسر و اختلال در بدن افراد می گردد.

وی با بیان اینکه عارضه سکته مغزی به دنبال ابتلا به کروناویروس بسیار نادر است، گفت: اختلالات عروقی از التهاب دیواره عروق ناشی می گردد و به واکنش سیستم ایمنی بدن افراد بستگی دارد، گاهی اوقات واکنش ها به حدی قوی است که دیواره عروقی تمام بدن را ملتهب نموده و به بروز سکته قلبی و مغزی منجر می گردد و گاهی بسیار ضعیف بوده و به راحتی می گذرد.

مدیرگروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه عنوان نمود که بیماری زایی ویروس کووید 19 طی گذشت زمان و نسبت به روزهای اول ضعیف تر شده است، خوشبختانه میزان اختلالات و عوارض شدید ویروس در بیماران کمتر شده و همچنین با توجه به توسعه ابزار آزمایشگاهی و کیت های تشخیصی شناخت و شناسایی بیماران با عوارض خفیف نیز تسهیل شده است.

وی با اشاره به اعلام آمار ابتلای کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر به دنبال افزایش امکانات و کیت های

تشخیص، نسبت به روزهای اول ورود بیماری به کشور، عدد و رقم دقیق تری از افراد مبتلا شناسایی می شوند. به عبارت دیگر در روزهای اول عدد و رقم چندان دقیقی اعلام نمی شد و تعداد مبتلایان بسیار بالاتر بود ولی به دلیل نبود امکانات تشخیصی شناسایی نمی شدند.

قره گزلی با اشاره به دلایلی مبنی بر ضعیف شدن ویروس کووید 19، توضیح داد: بنظر می رسد با هر بار انتقال ویروس کووید 19 میزان بیماری زایی آن کمتر می گردد، بنابراین خوشبختانه می توان انتظار داشت که مرگ و میر ناشی از این پاندمی کمتر و خفیف تر گردد و می توانیم امیدوار باشیم که بطور کلی حمله این ویروس به انسان ها آرام آرام شدت کمتری داشته باشد. اگرچه احتمال قوی تر شدن ویروس نیز وجود دارد، ولی در حال حاضر کرونا ویروس بیشتر به سمت ضعیف تر شدن حرکت می نماید.

وی ادامه داد: طبیعتا اگر ویروس چندصد بار به بیماران جدید منتقل گردد، قدرت و توانایی آن برای ایجاد اختلال در سیستم ایمنی کمتر شده و علایم خفیف تری در بیماران بروز می نماید. به عبارت دیگر با گذشت زمان تعداد بیماران دارای علایم خفیف تر بیشتر و بیماران دارای علایم شدید کمتر می گردد.

این عضو هیات علمی دانشگاه در پایان با بیان اینکه آمارهای بیمارستانی نیز این مساله یعنی ضعیف شدن ویروس را تایید می نماید، در عین حال تاکید نمود: البته این بیماری هنوز تمام نشده و هنوز درصد بالایی از افراد جامعه را مبتلا می نماید، همچنین عوارض آن همچنان برای افراد دارای ریسک و بیماری های زمینه ای و به خصوص دیابتی ها خطرناک و شدید است، بنابراین طبیعتا افراد جامعه باید کماکان رفتارهای ایمنی و بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی را سختگیرانه دنبال نمایند.

منبع: جام جم آنلاین

به "آیا بین کرونا و بروز سکته ارتباطی وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بین کرونا و بروز سکته ارتباطی وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید