حل یکی از بزرگترین اسرار کیهانی

به گزارش آرش بلاگ، ایسنا نوشت: به گفته محققان، انفجارهای مکرر انرژی که از اعماق فضا می آیند، خاتمه می توانند یکی از کهن ترین اسرار کیهان را حل نمایند.

حل یکی از بزرگترین اسرار کیهانی

گروهی از محققان به تازگی اظهار کردند که به نظر می رسد مجموعه ای از تشعشعات شدید کیهان از یک مگنتار می آیند. مَگنِت اَختَر یا مگنتار(Magnetar) یا ستاره مغناطیسی نوعی ستاره نوترونی است که میدان مغناطیسی بسیار نیرومندی دارد.

در میان اجسام دیگر، آنها به عنوان یک منبع احتمالی برای انفجارهای رادیویی سریع پیشنهاد شده اند. درک انفجارهای قدرتمند انرژی به یک رمز و راز برای محققان تبدیل شده و رازهای نهفته آنها منجر به برآورد هایی شده است که می گوید ممکن است آنها ناشی از فناوری بیگانگان باشند.

مگنتارها یکی از نیرومندترین نیروها در دنیا هستند و نوع خاصی از ستاره های نوترونی هستند که میدان مغناطیسی قوی دارند و هر چند ثانیه به دور خود می چرخند. اخترشناسان اطلاعات بسیار کمی در خصوص ویژگی های آنها، نحوه شکل گیری یا حتی چیستی آنها دارند.

اما دانشمندان اکنون بر این باورند که یک سری سیگنال که در سال 2020 روی زمین کشف شد، در نهایت می تواند به حل بخشی از این معما یاری کند.

این رویدادها در پنج اکتبر 2020 شروع شد، زمانی که دانشمندان دریافتند یک مگنتار به نام SGR 1935+2154 در حال کند شدن و از دست دادن تکانه زاویه ای خود است. اخترشناسان آن را به عنوان یک شی با حرکت چرخشی به سمت پایین توصیف کردند که در واقع تماشا آن نادر است. در فیزیک، تکانه زاویه ای یا تکانه دورانی(Angular momentum) (در فارسی به آن گشتاور دورانی یا گشتاور زاویه ای نیز گفته می گردد) کمیتی برداری است که برای بیان شرایط حرکتی سیستم های در حال حرکت دورانی مورد استفاده قرار می گیرد. با اینکه سرعت زاویه ای مرسوم ترین کمیت برای بیان شرایط حرکتی جسم در حال دوران است، اما تکانهٔ زاویه ای نسبت به آن اطلاعات بیشتری را دربردارد.

در روزهای بعد، سه انفجار شدید رادیویی شناسایی شد. رخ دادن هر دوی این رویدادها(حرکت چرخشی به سمت پایین و سیگنال های رادیویی) بسیار نادر هستند. دانشمندان می گویند این واقعیت که آنها با هم رخ داده اند نشان می دهد که آنها به هم مرتبط هستند.

این اطلاعات می تواند برای یافتن اینکه چگونه مگنتارها و انفجارهای رادیویی سریع به وجود می آیند و چه چیزی آنها را تحریک می نماید موثر باشد. دانشمندان اظهار می نمایند که مگنتارها پلاسما به بیرون منتشر می نمایند که این امر باعث ایجاد بادی می گردد که حرکت و میدان مغناطیسی مگنتار را کاهش می دهد، که این کارها با هم منجر به انفجار رادیویی می گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "حل یکی از بزرگترین اسرار کیهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل یکی از بزرگترین اسرار کیهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید