روش ضدعفونی خودرو در ایام کرونا برای سفر

به گزارش آرش بلاگ، سفر در ایام کرونا با خودرو شخصی تنها در صورتی خطرآفرین نیست که سطح داخلی و خارجی خودرویتان عاری از وجود ویروس کووید 19 باشد. همه گیری بیماری کرونا باعث شده ضدعفونی کردن محیط داخل خودرو به نسبت قبل از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار گردد. از این رو یکی از موضوعات پربحث در ایام جاری، روش ضدعفونی خودرو در ایام کرونا برای سفر است. این که چرا اصلا باید سطح خودرو را ضدعفونی کنید و برای ضدعفونی کردن خودرو، از چه محلول ها و ترکیباتی استفاده نمایید، موضوع بحث ما در این مقاله می باشد.

روش ضدعفونی خودرو در ایام کرونا برای سفر

همچنین در انتهای مقاله به معرفی چک لیست ضدعفونی کردن خودرو در ایام کرونا پرداخته ایم. با توجه به این موارد و مباحث کلی این مقاله می توانید یک سفر امن و بدون دغدغه و نگرانی را در کنار خانواده تان در ایام کرونا تجربه کنید.

چرا ضدعفونی کردن خودرو مهم است؟

در این روزها که همه ما با ویروسی منحوس و عجیب و غریب به نام کرونا سر و کله می زنیم، این ویروس در تمام جهان شیوع پیدا نموده و به سرعت از فرد مبتلا به افراد دیگر منتقل می گردد. شاید خیلی ها تصور نمایند با شستن دست ها و ضدعفونی کردن محیط خانه شان می توانند جلوی این ویروس را بگیرند؛ غافل از این که سطوح دیگری هستند که بیش از سایر سطوح مستعد حضور ویروس کووید 19 می باشند و شاید کمتر کسی به آن ها توجه کند. یکی از این سطوح، سطح ماشین است.

همان طور که می دانید افراد زیادی از ماشین استفاده می نمایند و در طول روز به مکان های مختلفی سر زده و با افراد مختلفی سر و کار دارند. این افراد می توانند ویروس را از محیط خارجی به داخل ماشین منتقل نمایند و باعث ایجاد چرخه انتقال بیماری شوند. اگر بدانید طبق آخرین تحقیقات سطح دستگیره و فرمان خودرو می تواند چندین برابر بیشتر از سایر سطوح ویروس کرونا را جذب نموده و این ویروس روی آن ها وجود داشته باشد چه حالی پیدا می کنید؟ این یعنی سایر قسمت های خودرو هم از شر این ویروس در امان نیستند و هر چه سریع تر باید به فکر راهکار باشد. حال ممکن است قصد سفر با خانواده را با خودروی شخصی تان داشته باشید.

در این هنگام، اگر سطح داخلی و بیرونی ماشین به طور کامل ضدعفونی نگردد خطر ابتلا به کرونا در افراد داخل ماشین به شدت افزایش پیدا می نماید. تنها راهی که خودروهای شخصی را تبدیل به مکانی ایمن در برابر ویروس کرونا می نماید، ضدعفونی کردن صحیح خودروها و رعایت نکاتی مهم در این خصوص است. به همین علت ما در این مقاله تصمیم گرفتیم به آنالیز روش های ضدعفونی کردن خودرو در ایام کرونا برای سفر بپردازیم. اگر شما هم جزو کسانی هستید که به سلامت خود و خانواده تان اهمیت زیادی می دهند، تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

ضدعفونی نماینده های مناسب برای خودرو

همان طور که می دانید تجهیزاتی که در محیط داخل و یا بیرونی خودرو تعبیه شده اند با آن چیزی که در آشپزخانه منزل شما قرار دارند متفاوت بوده و اگر از مواد نامناسبی برای ضدعفونی کردن آن ها بهره ببرید ممکن است دچار آسیب های زیان باری شوند. این که مثلا شما کابینت های خانه تان را با یک ماده خاص ضدعفونی می کنید دلیل بر این نیست که لزوما خودرویتان را هم با همان ماده ضدعفونی نمایید.

علاوه بر این از آن جایی که تجهیزات داخل کابین خودرو نیز همگی از یک جنس نبوده و ممکن است قطعه به قطعه با یکدیگر فرق داشته باشند، بهتر است برای ضدعفونی کردن آن ها از یک ماده یکسانی استفاده ننموده و متناسب با جنس وسیله مورد نظرتان از ضدعفونی نماینده های خاصی استفاده نمایید. در ادامه این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با بعضی از بهترین ضدعفونی نماینده هایی که می توانید از آن ها برای ضدعفونی کردن خودرو در ایام کرونا استفاده نمایید بپردازیم.

ترکیب آب و صابون

ترکیب آب و صابون یکی از ساده ترین، در دسترس ترین و همین طور ارزان ترین ضدعفونی نماینده هایی است که برای ضدعفونی کردن خودرو از آن استفاده می گردد. شما می توانید این ترکیب را به سادگی تهیه و از آن بهره ببرید. از این رو در یک ظرف مقدار مورد احتیاج کف آب و صابون ریخته و حسابی هم بزنید تا کف کند. سپس محلول را با استفاده از یک ابر بر روی سطوح مختلف ماشین کشیده و آن با یک دستمال تمیز خشک کنید. پیشنهاد ما این است که از دستمال های میکروفیبری برای تمیز کردن محیط بیرونی ماشین تان بهره ببرید.

چرا که دستمال های میکروفیبری بر خلاف حوله های کاغذی می توانند آلودگی ها را به خوبی جذب نموده و تمام ویروس ها را از سطح بزدایند. نکته مهمی که شاید خیلی ها در هنگام تمیز کردن ماشین با آب و صابون نادیده بگیرند این است که نباید در مصرف آب و صابون زیاده وری کنید. چرا که ممکن است آب به بعضی از سطوح نرم داخل خودرو نفوذ پیدا نموده و این سطوح به خاطر خشک نشدن، دچار کپک زدگی گردد. به همین علت در ضدعفونی خودرو در ایام کرونا برای سفر این مورد را در ذهن داشته باشید.

دستمال های ضدعفونی نماینده

دستمال ضدعفونی نماینده محصولی است که به تازگی و با شیوع ویروس کرونا هواداران زیادی پیدا نموده است. استفاده از این دستمال یکی از رایج ترین راهکارها برای ضدعفونی خودرو در ایام کرونا برای سفر می باشد. این محصول انواع گوناگونی دارد که هر کدام ممکن است نتیجه متفاوتی را برای شما رقم بزند. از این رو دقت کنید که در هنگام خرید این دستمال حتما از افراد متخصص یا افرادی که تجربه استفاده از این نوع محصولات را دارند، مشورت بگیرید تا برند و محصول مناسب را خریداری کنید.

سودجویانی که دستمال های معمولی را به اسم دستمال ضدعفونی نماینده به مشتریان ناآگاه می فروشند کم نیستند و از این رو پیش از خرید حتما دقت کافی در این زمینه داشته باشید. شما می توانید از دستمال های ضدعفونی نماینده برای ضدعفونی کردن قسمت هایی مثل داشبورد، دستگیره ها، فرمان، دنده و ضبط ماشین استفاده نمایید.

محلول سرکه، روغن و آب

شاید با دیدن نام سرکه در این مقاله کمی تعجب نموده باشید اما واقعیت این است که این محلول می تواند برای ضدعفونی کردن خودرو محلول بسیار مناسب و کاربردی باشد. شما برای درست کردن این محلول به مقداری سرکه، آب و کمی روغن احتیاج دارید. این روغن می تواند روغن زیتون یا هر روغن معطر دیگری باشد. برای حل کردن آن ها می توانید بین 5 تا 15 قطره روغن را با آب و سرکه مخلوط کنید. همچنین توجه کنید که اندازه آب و سرکه باید با یکدیگر تناسب داشته باشد. یعنی اگر یک لیوان آب مصرف نموده اید، حتما یک لیوان سرکه هم اضافه کنید.

پس از ترکیب این سه ماده با یکدیگر، آن ها را حسابی حل بزنید. شیوه استفاده از این محلول نیز بسیار ساده بود و مثل موارد قبل کافی است آن را روی یک دستمال اسپری نموده و با دستمال اقدام به ضدعفونی کردن سطح موردنظر نمایید. نباید فراموش کنید که این محلول نباید به صورت مستقیم روی سطح مورد نظر شما ریخته گردد چرا که ممکن است موجب زنگ زدگی یا تغییر رنگ محل موردنظر گردد. برای تمیز کردن بخش های پارچه ای و یا چرمی خودرو مثل جایگاه ها، ابتدا کمی از این ماده را روی آن ها ریخته و امتحان کنید. اگر مسئله ای ایجاد نشد از آن برای تمیز کردن باقی سطح جایگاه و روکش خودرو نیز استفاده نمایید.

محلول های ضدعفونی نماینده الکلی

محلول های ضدعفونی نماینده الکلی بهترین ترکیباتی هستند که افراد از آن ها برای پاک کردن سطوح مختلف استفاده می نمایند. همانطور که می دانید یکی از بهترین و سریع ترین مواد ضدعفونی نماینده که ویروس کرونا را در کسری از ثانیه از بین می برد، محلول های 70 درصد الکل هستند. از زمانی که ویروس کرونا دچار شیوع و همه گیری شد، بسیاری از افراد از محلول های ضدعفونی نماینده الکلی برای پاک کردن دست و سایر سطوح آلوده به ویروس کرونا استفاده می نمایند. این مواد یکی از بهترین راهکار ها برای ضدعفونی کردن خودرو نیز است.

با این حال باید توجه داشته باشید که الکل یک حلال و پاک نماینده بسیار قوی بوده که ممکن است به قسمت هایی از خودرو آسیب برساند. مثلا رنگ روکش ماشین از طریق این محلول ها ممکن است تغییر پیدا نموده و یا رنگ براق ماشین به ماتی تبدیل گردد. به همین علت پیش از استفاده از محلول های ضدعفونی نماینده الکلی حتما از درصد الکل آن آگاهی داشته و آن را تحت هیچ شرایطی به صورت مستقیم روی سطوح نپاشید. بلکه ابتدا از یک دستمال پارچه ای استفاده نموده و با اسپری کردن این محلول روی پارچه سطوح موردنظرتان را ضدعفونی کنید.

کدام قسمت های خودرو باید ضدعفونی شوند؟

پیش از آن که هرگونه اقدامی در زمینه ضدعفونی کردن قسمت های مختلف خودرو نمایید، ضروری است بدانید که کدام قسمت های خودرو برای ضدعفونی کردن باید مورد توجه قرار بگیرند. از آن جایی که داخل خودرو یک محیط بسته و کوچک است، اگر فردی در ماشین به ویروس کرونا آلوده باشد و اقدام به سرفه یا عطسه نماید، می تواند حجم زیادی از ویروس کرونا را به تمام محیط داخلی منتقل نموده و تمام افراد را آلوده کند. از این رو اگر فرد مشکوک به کرونا را سوار خودرو نموده و یا شخصی داخل محیط ماشین تان سرفه و عطسه نموده است، بهتر است هرچه سریع تر اقدام به ضدعفونی کردن محیط داخل خودرو با استفاده از موادی که در بخش بالایی گفته ایم نمایید.

چک لیست قطعاتی که پیش از سفر با خودرو باید آن ها را ضدعفونی کنید

ما در این قسمت قصد داریم محل هایی از خودرو که ضروری است در دوران کرونا و پیش از سفرتان ضدعفونی نمایید را معرفی نماییم. پیشنهاد می کنیم این موارد را تا انت ها دنبال نموده و با ضدعفونی کردن هر یک از آن ها، خطر بیماری کرونا را از خود و خانواده تان دور کنید.

 • دستگیره های داخلی و خارجی باز و بسته کردن درب خودرو
 • فرمان خوردو و تمام اجزای مربوط به آن
 • کف خودرو
 • دنده خودرو و ترمز دستی
 • سوییچ خودرو
 • دکمه های مختلف خودرو
 • روکش های جایگاه خودرو
 • تنظیم نماینده های جایگاه خودرو
 • داشبورد خودرو
 • کمربند ایمنی خودرو
 • آینه داخل خودرو
 • درب صندوق عقب خوردو
 • درب باک بنزین
 • و…

این موارد در قالب چک لیست قطعاتی که احتیاج به ضدعفونی کردن دارند بیان شده و ضروری است تا آن ها را به یاد بسپارید.

ضد عفونی کردن خودرو همه چیز نیست!

به یاد داشته باشید با ضدعفونی کردن این موارد کار محافظت در برابر کرونا تمام نشده است. چرا که اگر تمام این سطوح نیز به دقت ضدعفونی شوند، باز هم این خودِ شما هستید که باید در رفتارهای خود مراعات نموده و کاری نکنید ویروس مجددا به داخل خودرو وارد گردد. برای مثال در هنگام خارج شدن از خودرو اگر پروتکل های بهداشتی را مو به مو رعایت نکنید، ممکن است از هرجایی همچون محل کار، فروشگاه ها، پمپ بنزین ها و حتی کف خیابان ها ویروس را با خود به داخل ماشین بیاورید.

اگر این اتفاق رخ دهد هر جایی از خودرو که در تماس با شما بوده است آلوده به کرونا بوده و باید آن را مجددا ضدعفونی کنید. از دستگیره بیرونی درب گرفته تا کف خودرو و… به راحتی می تواند توسط شما یا همراهان تان به ویروس کرونا آلوده گردد. پس تصور نکنید با یک بار ضدعفونی کردن خودرو دیگر احتیاج به انجام هیچ کاری نیست. باید این عمل را مکرراً انجام دهید تا احتمال وجود کووید 19 در داخل محیط خودرو به حداقل برسد.

جمع بندی نهایی

ایام کرونا روزهایی را برای ما ایجاد نموده است که در آن همیشه باید به فکر ضدعفونی کردن سطوح مختلف باشیم. یکی از سطوحی که بیشترین احتمال وجود ویروس کووید 19 را در خود می بیند، سطح ماشین است. این سطح در معرض آلودگی ویروس کرونا بوده و اگر به ضدعفونی کردن آن توجه نکنید، ممکن است هم شما هم تمام کسانی که سوار ماشین تان می شوند به این ویروس مبتلا شوند. ما در این مقاله سعی کردیم به صورت خیلی جامع و کامل به آنالیز موضوع ضدعفونی خودرو در ایام کرونا بپردازیم. ضدعفونی کردن خودرو در زمانی که قصد سفر دارید از اهمیت بیشتری برخوردار می گردد. پس سعی کنید پیش از سفر در کنار خانواده و با ماشین شخصی تان، حتما راهکارهایی که در این مقاله پیش رویتان قرار دادیم را دنبال نمایید. امیدواریم مطالب گفته مورد توجه تان قرار گرفته باشد.

کرونا

منبع: الی گشت

به "روش ضدعفونی خودرو در ایام کرونا برای سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش ضدعفونی خودرو در ایام کرونا برای سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید