عارضه جدید کرونا؛ بعضی بیماران ناگهان سکته می نمایند!

به گزارش آرش بلاگ، خبرنگاران- هر چه زمان می گذرد، رمز و راز های بیشتری درباره بیماری کرونا (کووید-19) آشکار می گردد. در جدیدترین کشف درباره کرونا، پزشکان می گویند این بیماری می تواند موجب سکته بعضی بیماران گردد.

عارضه جدید کرونا؛ بعضی بیماران ناگهان سکته می نمایند!

به گزارش یکی از معدود موارد مثبت در بیماری کرونا این بود که عده کمی از جوانان و میانسالان را به کام مرگ می کشاند. چون برخی از جوانان، هنگام ابتلا به کووید-19، فقط بیماری خفیفی می گیرند. حال، پزشکان می گویند کرونا در جوانانی که به طور خفیف بیمار می شوند، می تواند موجب سکته های ناگهانی گردد.

شواهد فزاینده ای وجود دارد مبنی بر اینکه ویروس کووید-19 به نحو غیرمعمولی موجب لخته شدن خون (blood clotting) می گردد و همین امر به سکته کردن بیماران کرونا منتهی می گردد.

در همین رابطه، دکتر توماس اوکسلی، جراح اعصاب در بیمارستان کوه سینا در نیویورک، و همکارانش درباره پنج بیمار کرونا جزئیاتی به سی ان ان گفته اند. همه این پنج بیمار، زیر 50 سال سن دارند و همگی هنگام ابتلا به کرونا، یا علایمی خفیفی داشته اند یا اینکه در کل هیچ علایمی نداشته اند.

اوکسلی به سی ان ان گفت: به نظر می رسد ویروس کرونا، به نحو فزایند های باعث لخته شدن خون در رگ های عظیم می گردد و همین امر به سکته شدید منجر می گردد.

این پزشک اضافه کرد: گزارش مان نشان می دهد که در دو هفته گذشته، سکته های ناگهانی در میان بیماران جوان، هفت برابر افزایش یافته است. بیشتر این بیماران، هیچ سابقه بیماری نداشته یا اینکه علایم خفیف کووید-19 داشته اند و در خانه بوده اند. دو مورد از آن ها هیچگونه علایمی نداشته اند. آزمایش همه آن ها مثبت بود و دو نفر از آنها، دیر با آمبولانس تماس گرفتند.

به نوشته سی ان ان، سکته در آن هایی که بسیار جوان هستند، پدیده غیرمعمولی است، خصوصا سکته هایی که در شریان های عظیم مغز اتفاق می افتند.

تیم بیمارستان کوه سینا، طی نامه ای به مجله پزشکی نیو اینگلند، نوشتند: به عنوان مقایسه، بیمارستان ما، در 12 ماه گذشته، هر دو هفته به طور میانگین 0.73 بیمار زیر 50 سال با سکته شریان های عظیم معالجه نموده است. این، کمتر از دو بیمار در ماه است.

اوکسلی گفته سکته در شریان های خونی عظیم آسیب شدیدی وارد می نماید، اگر فورا معالجه نگردد. حداقل یک بیمار فوت نموده و دیگران در بخش توانمندسازی، بخش مراقبت ویژه یا بخش سکته هستند. فقط یک نفر مرخص شد که به مراقبت ویژه احتیاج دارد. اوکسلی ادامه داد: یک فرد معمولی که دچار سکته در شریان های عظیم شد، به شدت آسیب دید که این بدین معناست، لخته خونی عظیمتری دارد.

وقتی جریان خون متوقف گردد، سلول های مغز می میرند و هر چه توقف جریان خون طولانی تر گردد، آسیب به مغز نیز بیشتر می گردد. معالجه سریع، برای نجات جان بیمار حیاتی است. اوکسلی توضیح داد: موثرتین راه برای معالجه سکته در شریان های عظیم، ازاله لخته خون است. اما این کار باید ظرف شش ساعت و گاهی ظرف 24 ساعت انجام گردد.

تا به حال، در بسیاری از کشور ها از بیماران کرونا خواسته می شد که فقط وقتی تب شدید یا تنگی نفس دارند با آمبولاس تماس بگیرند. اما دکتر اوکسلی و تیم اش از مردم می خواهند که علایم ابتلا به کرونا را زیر نظر بگیرند و اگر علایم سکته در آن ها ظاهر شد، زودتر با آمبولانس تماس بگیرند.

منبع: فرارو

به "عارضه جدید کرونا؛ بعضی بیماران ناگهان سکته می نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارضه جدید کرونا؛ بعضی بیماران ناگهان سکته می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید