5 عامل مهم در نحوه انتخاب افزودنی بتن و روان کننده بتن در هر پروژه

به گزارش آرش بلاگ، برای این که بتوان بیشترین مقدار استحکام و دوام را در سازه بتنی ایجاد کرد؛ ضروری است که عوامل مهمی را در انتخاب مواد افزودنی بتن و انواع مواد روان کننده بتن در پروژه های مختلف عمرانی را دانست و در ابتدای برنامه ریزی پروژه به آنها استناد کرد.

5 عامل مهم در نحوه انتخاب افزودنی بتن و روان کننده بتن در هر پروژه

بتن یکی از مصالح پرکاربرد در پروژهای عمرانی خصوصا سازه های بتنی است. برای این که سازه های غول پیکر بتنی، دوام و استحکام بالایی داشته باشند؛ مهندسین و مدیران پروژه های عمرانی، باید ویژگی های فیزیکی و شیمیایی محیط پروژه را استخراج نمایند؛ سپس براساس آنها، فرمول بتن را تدوین به دست آورند. از طرفی در هر پروژه با اهداف خاص، ضروری است که انواع افزودنی های شیمیایی صنعت ساختمان به کار رود تا بتن در ساختار مولکولی، پیوندهای محکمی داشته باشد. به همین منظور عواملی چون دمای هوا، رطوبت، میزان یون های محیط و بسکمک عوامل دیگر در گزینش مواد افزودنی بتن و روان نماینده بتن بسیار مهم هستند. در صورتی که تمایل دارید بتن ریزی پروژه شما به برترین نحو صورت گیرد و خواص مورد انتظارتان در آن رعایت گردد؛ در ادامه این راهنمای انتخاب افزودنی بتن، همراه ما باشید.

راهنمای انتخاب افزودنی بتن

برای این که بتوان کارایی بتن پروژه را افزایش داد؛ ضروری است که مطابق اصول مهندسی عمران بتن، موادی را در خمیر بتن به عنوان مواد افزودنی بتن وارد کرد؛ به این ترتیب سنگدانه ها و دیگر ذرات و الیاف بتن، به خوبی در کنار هم ثابت می شوند. بتن مقاومت بسیار بالایی پیدا می نماید و دوامش بالا می رود. برای ایجاد پایا بودن سازه های بتنی ضروری است که مواد افزودنی بتن، به درستی انتخاب شوند. در هر پروژه با اهداف خاص می توان نسبت مشخصی از ترکیبات را به کار برد و افزودنی خاصی را هم برای ایجاد ارتباط مولکولی بهتر، به آنها افزود. برای انتخاب این افزودنی های بتن باید عوامل مهمی را بشناسید که در ادامه این راهنما به آن اشاره شده است. مهم ترین اهداف استفاده از افزودنی بتن عبارت اند از:

 • پیش گیری از تخریب سازه بتنی
 • مقابله با شرایط جوی
 • پیشگیری از اثرات دمای بالا یا خیلی پایین محیط
 • کمک به گیرش دلخواه در فرایند بتن ریزی

انواع افزودنی بتن

حال شاید با خودتان فکر کنید که این افزودنی بتن در هر پروژه سبب ایجاد چه ویژگی هایی خواهند شد؛ در این باره باید با انواع افزودنی های بتن آشنا شوید که عبارت اند از:

 • روان نماینده بتن (روانساز بتن) و فوق روان نماینده بتن
 • تندگیرها و کندگیرها
 • چسب های بتن
 • حباب ساز هوا
 • ضد یخ بتن
 • افزودنی های معدنی
 • انواع روغن قالب بتن
 • آب بند سطوح

و ده ها افزودنی بتن دیگر که می توانید با جزئیات در لیست افزودنی های صنعت ساختمان کپکو، مشاهده کنید.

تقسیم بندی افزودنی های بتنی

برای فراوری بتن، سیمان پرتلند، آب و سنگدانه استفاده می گردد؛ علاوه بر این ترکیبات اصلی باید بعضی مواد فیزیکی و شیمیایی هم به عنوان افزودنی بتن یا مواد روان نماینده بتن به ترکیب بتن اضافه شوند. به همین علت افزودنی های بتن را به دو دسته، فیزیکی و شیمیایی تقسیم می نمایند.

ویژگی های مهم مواد افزودنی بتن در پروژه های کوچک و سازه های غول آسا

ویژگی های افزودنی بتن

افزودنی هایی که به ترکیب بتن اضافه می شوند؛ این ویژگی ها را ایجاد می نمایند؛

 • تسریع زمان ایجاد مقاومت اولیه
 • مقابله با واکنش هاش شیمیایی مزاحم استحکام سازه
 • افزایش زمان گیرش
 • افزایش کارایی صرف نظر از نسبت آب و سیمان
 • افزایش مقاومت سازه بتنی در شرایط سخت آب و هوایی

لزوم دریافت مشاوره تخصصی برای انتخاب افزودنی های بتن

از آنجا که عوامل مختلفی در سایت سازه، سبب احتیاج مقاومتی آن می شوند؛ مهندسان پروژه باید حتما این عوامل را آنالیز نمایند؛ سپس با کمک مشاوران متخصص کپکو، انواع مواد شیمیایی مناسب افزودنی بتن را در فرمول بتن خود به کار برند. از طرفی تمامی استانداردهای عمرانی و بتنی تدوین شده، براساس استفاده از همین افزودنی ها، قابل دستیابی هستند. در صورتی که می خواهید در وعده های نظارت بر پروژه، دچار تخریب و سازش مجدد نشوید؛ حتما قبل از انتخاب افزودنی های بتن و روان نماینده بتن مشاوره تخصصی بگیرید تا از دوباره کاری پیش گیری کنید.

عوامل موثر در انتخاب افزودنی بتن

در صورتی که بخواهید مطابق دستورالعمل های استاندارد موجود داخلی و خارجی، بتنی مقاوم و کاربردی تهیه کنید؛ باید قبل از فرموله کردن آن، به این 5 عامل مهم دقت داشته باشید:

 1. نوع و میزان سیمان مصرفی در پروژه
 2. آنالیز شرایطی شیمایی سایت پروژه
 3. میزان دانه بندی سنگدانه ها و میزان آب و هوا
 4. شرایط آب وهوایی سایت پروژه
 5. ارزیابی مواد افزودنی بتن ویا مواد روان نماینده بتن

افزایش استحکام بتن با افزودنی های بتن

مهم ترین عامل تخصصی در انتخاب افزودنی شیمیایی بتن

یکی از مهم ترین نکات در انتخاب افزودنی سازه بتنی، توجه به عوامل شیمیایی محل پروژه است. به عبارتی مهندس مسئول پروژه باید بداند که یون های محیطی چطور بر سازه پروژه او اثرگذار هستند. مهم ترین این یون ها عبارت اند از:

 • یون کلرید
 • یون سولفات
 • سون های تری کلسیم آلومینات

آنالیز این عوامل می تواند اطلاعات خوبی را در زمینه شدت گیرش بتن، به مدیر پروژه بدهد.

آنالیز کیفیت افزودنی های بتن

آزمایش کیفی افزودنی های بتن و مواد روان نماینده بتن

بعد از این که تمامی این 5 عامل را برای انتخاب مواد افزودنی بتن، آنالیز کردید و به مشاور پروژه ارائه دادید؛ لیستی از افزودنی های مورد احتیاج سازه بتنی شما، در اختیارتان قرار خواهد گرفت. یادتان باشد که این افزودنی ها را ابتدا به ساکن به صورت انبوه تهیه نکنید. ابتدا باید برای اطمینان از کارایی و کاربردی بودن ترکیب حاصله از افزودنی ها، بتوان پرداخت و پمپاژ پذیری، بعلاوه زمان گیرش بتن حاصله را در محل پروژه ارزیابی کرد. به همین علت ابتدا باید در مقیاس کم این فرمول را پیاده سازی کنید؛ تست های مربوطه را انجام دهید؛ سپس بعد از اطمینان، مواد افزودنی بتن ویا مواد روان نماینده بتن را به میزان مورد احتیاج در روند پروژه از کپکو، سفارش دهید.

اهمیت انتخاب افزودنی براساس عوامل اثرگذار

بعضی مدیران پروژه های عمرانی با یک سرچ اینترنتی ساده، نام تعداد افزودنی کاربردی بتن و مواد روان نماینده بتن را استخراج می نمایند و آنها را در پروژه های خود فرموله می نمایند. یادتان باشد که ترکیبات بتنی، دقیقا ترکیباتی تخصصی هستند که باید پلیمر ذرات آنها به صورت دقیق آزمایش گردد و در مقیاس میکروسکوپی، به دقت برنامه ریزی مناسبی برای فرمول آنها صورت بگیرد. از طرفی بسکمک از این افزودنی های شیمیای بتنی و مواد روان نماینده بتن تنها بر یک ویژگی سازه اثر گذار نیستند. مثلا ممکن است شما بخواهید با افزودن یک ماده شیمیایی، زمان گیرش بتن را کم کنید اما از طرفی همین ماده مقاومت سازه را کاهش دهد. بنابراین حتما باید تمام جوانب کاربردی این مواد افزودنی یا روان نماینده بتن را در نظر بگیرید؛ از آنجا هم که دانش این ترکیبات بسیار گسترده و تخصصی است؛ بهتر است حتما پیش از خرید، انتخاب این افزودنی ها را به مشاوران کپکو بسپارید.

مزایای مشاوره در انتخاب افزودنی های بتن

وقتی که برنامه ریزی پروژه را انجام می دهید؛ هزینه خرید انواع افزودنی بتن را هم باید در نظر بگیرید. حال اگر قرار باشد این افزودنی ها در چند مرحله به طور نادرستی، انتخاب شوند؛ ضروری است که بودجه بیشتری را به خرید آنها اختصاص دهید. در مقابل تصور کنید که مشاوران تخصصی بعد از انجام آزمایش های لازم، به طور دقیق شما را در انتخاب افزودنی سازه بتنی یا مواد روان نماینده بتن کمک نمایند. دیگر چنین ضررهایی به هزینه پروژه شما تحمیل نخواهد شد.

مراحل فراوری افزودنی

در یک کارخانه فراوریی افزودنی های بتن، ابتدا موارد مورد احتیاج پروژه درخواست نماینده آنالیز می گردد؛ سپس براساس این ویژگی ها می توان انواع مواد شیمیایی مانند روان نماینده بتن را در مقیاس اندک به صورت آزمایشی با هم ترکیب کرد؛ سپس بعد از آنالیز و امتحان در سایت پروژه فرمول به فراوری انبوه خواهد رسید.

قیمت افزودنی چقدر است؟

اگر می خواهید چنین ترکیباتی در پروژه شما هم استفاده گردد اما حدود قیمت افزودنی را نمی دانید، می توانید با شرکت همگرایان فراوری کپکو ارتباط بگیرید؛ راه ارتباطی شما، شماره تماس 02189331 است و می توانید درباره افزودنی ساختمان به طور مفصل با متخصصان مشاور صحبت کنید.

جمع بندی

درباره عوامل موثر در انتخاب افزودنی های بتن، طور مفصل صحبت کردیم. این افزودنی ها و مواد شیمیایی به صورت فله در بازارهای سنتی موجود هستند؛ با این حال ترکیب آنها با هم، احتیاج به اطلاعات تخصصی دارد تا ویژگی های سازه به طور موثری تقویت شوند؛ بعضی از این ترکیبات افزودنی بتن، می توانند اثرات دوگانه بر ویژگی های ساختمان یا سازه بتنی داشته باشند؛ بنابراین متخصص باید به طور دقیق تمام اثرات این افزودنی ها را بشناسد؛ در نتیجه برترین راه سفارش این مواد، دریافت آنها از مراکز تخصصی فراوری این مواد است که مشاوره لازم را هم برای انتخاب افزودنی های بتن و مواد روان نماینده بتن می دهند.

منبع: فوت و فن

به "5 عامل مهم در نحوه انتخاب افزودنی بتن و روان کننده بتن در هر پروژه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 عامل مهم در نحوه انتخاب افزودنی بتن و روان کننده بتن در هر پروژه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید