آخرین اظهار نظر درباره وجود تمساح در دریاچه چیتگر

به گزارش آرش بلاگ، تهران (پانا)- رئیس اداره محیط زیست شهر تهران وجود تمساح در دریاچه چیتگر را به طور رسمی تکذیب کرد.

آخرین اظهار نظر درباره وجود تمساح در دریاچه چیتگر

به گزارش تسنیم، طی روزهای اخیر تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که حکایت از وجود تمساح در حاشیه دریاچه چیتگر تهران داشت، که همین مسئله سبب شد تلاش هایی از سوی شهرداری تهران، محیط زیست شهر تهران، آتش نشانی و نیز یگان حفاظت محیط زیست استان تهران برای پیگیری، رد و یا تأیید این تصاویر انجام شود.

حالا، فاطمه برنا رئیس اداره محیط زیست شهر تهران در گفت وگویی تلویزیونی با اشاره به جزئیاتی از اقدامات اجرا شده در این زمینه، اظهار کرد: در پی موضوع وجود یک تمساح در دریاچه چیتگر تهران، این موضوع توسط محیط زیست بررسی شد که در نهایت مورد تأیید قرار نگرفت.

وی در تشریح علت تأیید نشدن وجود تمساح در دریاچه چیتگر تهران از سوی محیط زیست، گفت: ما چندین مرحله پایش در محدوده دریاچه چیتگر داشتیم که در حال حاضر این موضوع اصولا تأیید نمی شود، به دلیل اینکه این جانور از آنجا که از نوع دوزیستان و خونسرد است، در صورتی که در دریاچه چیتگر وجود داشته باشد، نیاز دارد که در بازه های زمانی در کنار آب و خشکی حضور پیدا کند تا بتواند دمای بدنش را افزایش دهد.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران شرح داد: متأسفانه ما علی رغم پیگیری های متعدد وجود تمساح و یا اصلا از خانواده این حیوان را در محدوده دریاچه چیتگر تهران مشاهده نکردیم، بعید می دانم که این حیوان در دریاچه چیتگر وجود داشته باشد.

برنا همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اینکه بعضی افراد در این باره اظهارنظر کرده اند، مثلا معاون اجرایی طرح دریاچه چیتگر گفته که تا به امروزی شواهدی مبنی بر وجود تمساح مشاهده نشده، اما یک گونه ای هست که ممکن است شبیه به تمساح وجود دارد که شاید ماهی سرسوسماری باشد، آیا این موجود در حال حاضر دریاچه چیتگر زندگی می کند و آیا ممکن است این شبهه ایجاد شده باشد؟، گفت: بله، انواع ماهیان در دریاچه چیتگر تهران وجود دارند و زندگی می کنند، حتی اردک ماهی و یا ماهی سرسوسماری، که اینها به دلیل اینکه جثه بزرگی دارند و در واقع پوزه شان شبیه پوزه تمساح هست، احتمال این وجود دارد که اشتباه گرفته شده باشند.

وی اضافه کرد: ضمن اینکه منشأ عکسی که در فضای مجازی منتشر شده معین و در عین حال تصویر نیز واضح نیست، قاعدتا خیلی بعید به نظر می رسد که تصویر این حیوان، تمساح باشد.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چه اقداماتی از سوی محیط زیست درباره احتمال وجود تمساح در دریاچه چیتگر اجرا شده است؟، اضافه کرد: چندین مرحله یگان حفاظت محیط زیست شهر تهران از دریاچه پایش داشتند و علاوه بر محیط زیست، آتش نشانی منطقه و در عین حال شهرداری هم اکیپ هایی را به منطقه اعزام کرده اند، شهرداری نیز اقدام به طعمه گذاری کرده و براساس اقداماتی که اجرا شده تا به امروز چیزی از وجود تمساح در دریاچه چیتگر مشاهده نشده است، به نظر می رسد که چنین گونه ای در دریاچه چیتگر وجود ندارد.

برنا همچنین درباره خبرِ اسکن دریاچه چیتگر و در پاسخ به این پرسش که آیا این اقدام از سوی محیط زیست بوده و اینکه اصولا این خبر را تأیید می کنید؟، گفت: اسکن دریاچه چیتگر از سوی محیط زیست انجام نشده است، شاید از سوی شهرداری این کار اجرا شده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا در حال حاضر محدودیت تردد در حاشیه دریاچه چیتگر وجود دارد؟، اظهار کرد: محدودیت ترددی که در دریاچه چیتگر لحاظ شده، نه به خاطر احتمال وجود تمساح، بلکه طبق تصمیمات ستاد ملی مقابله با کروناست.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا شما به طور قاطع به عنوان محیط زیست شهر تهران، وجود تمساح در دریاچه چیتگر را تکذیب می کنید و تأیید نمی کنید؟، خاطرنشان کرد: ما در محیط زیست شهر تهران این موضوع را تأیید نمی کنیم، چون مشاهدات، زیستگاه و شرایط زیستی این گونه، اجازه نمی دهد که در محدوده دریاچه چیتگر زندگی کند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "آخرین اظهار نظر درباره وجود تمساح در دریاچه چیتگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین اظهار نظر درباره وجود تمساح در دریاچه چیتگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید