اِخراج ناوجنگی انگلیس از آبهای سرزمینی روسیه در دریای سیاه

به گزارش آرش بلاگ به نقل از الجزیره، ولادیمیر کولیشوف معاون اول سرویس امنیتی فدرال روسیه روز پنج شنبه در سخنانی افشا کرد که روسیه در اکتبر سال گذشته با بکارگیری نیروی هوایی و دریایی خود یک فروند ناو جنگی انگلیس موسوم به اِچ اِم اِس دراگون را از آبهای سرزمینی روسیه در مجاورت شبه جزیره کریمه بیرون رانده است.

اِخراج ناوجنگی انگلیس از آبهای سرزمینی روسیه در دریای سیاه

به گفته کولیشوف، این ناوجنگی انگلیس به رغم هشدار روسیه مبنی بر عدم ورود به آبهای سرزمینی این کشور، روز سیزدهم اکتبر 2020 از مرز آبی واقع در جنوب کریمه عبور نموده و وارد آبهای سرزمینی روسیه شده بود.

این مقام امنیتی روسیه گفت که ناوجنگی مذکور که از سوی نیروی دریایی انگلیس در زمره ناوشکن پدافند هوایی قرار می گیرد، برای توجیه این اقدام خود به حق عبور بی ضرر استناد نموده بود.

حق عبور بی ضرر یک مفهوم حقوقی است که به کشتی ها اجازه عبور از دریای سرزمینی کشورهای بیگانه ساحلی را به شیوه ای که برای صلح، نظم یا امنیت این کشورهای ساحلی آسیب رسان نباشد، مجاز می شمرد.

کولیشوف به خبرگزاری ریانوواستی روسیه گفت که مسکو فوراً از این کشتی خواست تا آبهای سرزمینی روسیه را ترک کند؛ اما ناخدای این ناوجنگی در پاسخ گفته بود که سینگال ضعیفی دریافت می نماید.

این مقام امنیتی روسیه در خاتمه گفت که در نهایت با اقدام مشترک نیروی دریایی و هوایی روسیه ناو جنگی انگلیس به سمت آبهای بیطرف راهنمایی شد.

هنوز وزارت دفاع انگلیس نسبت به اظهارات این مقام امنیتی روسیه واکنشی نشان نداده است.

لازم به ذکر است که روسیه شبه جزیره کریمه واقع در دریای سیاه را در سال 2014 به خاک خود الحاق کرد؛ اقدامی که با انتقاد تند قدرتهای غربی و تحریمهای شدید علیه روسیه همراه شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اِخراج ناوجنگی انگلیس از آبهای سرزمینی روسیه در دریای سیاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اِخراج ناوجنگی انگلیس از آبهای سرزمینی روسیه در دریای سیاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید