افزایش احتمال زندگی میکروب ها در زیر سطح مریخ

به گزارش آرش بلاگ به نقل از نیواطلس، سطح سیاره مریخ در ظاهر بیابانی خشک و فاقد هرگونه نشانه های حیات به نظر می رسد، اما مریخ نوردها و فضاپیماهای ارسالی به مریخ در دهه های اخیر نشان داده اند که این سیاره زمانی دارای اقیانوس ها و رودخانه هایی بوده که زندگی بر روی سطح آن را ممکن می کردند.

افزایش احتمال زندگی میکروب ها در زیر سطح مریخ

در گذر زمان این رودخانه ها و اقیانوس ها خشک شده اند و تنها نشانه هایی از آنها بر روی سطح مریخ باقی مانده است. مریخ نورد استقامت هم اکنون در حال تجزیه و تحلیل خاک سطح مریخ است تا تعیین گردد آیا هنوز هم حیات در این سیاره در جریان است یا نه.

میکروب ها حتی در سخت ترین شرایط آب و هوایی راه های برای تداوم حیات خود یافته اند و حتی توانسته اند بدون وجود هوا در ایستگاه فضایی بین المللی زنده بمانند. برآوردهای ناسا و دانشگاه براون حاکیست میکروب ها به احتمال زیاد در زیر سطح سیاره مریخ زنده اند و اکوسیستمی را شکل داده اند که احتیاجهای آنها را تأمین می نماید.

بر همین اساس، ممکن است واکنش های شیمیایی خاصی در زیر خاک مریخ در جریان باشد که مواد غذایی لازم برای تغذیه میکروب ها را تأمین کند و موجب تجزیه آب به اتم های اکسیژن و هیدروژن گردد تا انرژی مورد احتیاج میکروب ها را تأمین کند. میکروب هایی با چنین ویژگی هایی در عمق 1.6 کیلومتری زمین وجود دارند و ممکن است این امر در خصوص سیاره مریخ نیز مصداق داشته باشد.

انتظار می رود با دریافت اطلاعات بیشتر از مریخ نورد استقامت و تحلیل دقیق تر اطلاعات مریخ نورد کنجکاوی بتوان در این زمینه به جمع بندی رسید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "افزایش احتمال زندگی میکروب ها در زیر سطح مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش احتمال زندگی میکروب ها در زیر سطح مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید