حداکثر 2 درصد نازل های سوخت کشور غیر استاندارد است

به گزارش آرش بلاگ، احد محمدی لیواری امروز(حمعه) گفت: پارسال در مجموع 106 هزار و 646 نازل سوخت از سوی کارشناسان سازمان ملی استاندارد در سراسر کشور آزمون شد.

حداکثر 2 درصد نازل های سوخت کشور غیر استاندارد است

وی گفت: مطابق آمارها تنها دو درصد این نازل ها با خطا در اندازه گیری روبرو بودند و مقادیر سوخت را بالاتر یا پایین تر از مقدار واقعی نشان می دادند.

لیواری یادآورشد: اگر در هر 20 لیتر سوخت به اندازه 100 سی سی بیشتر یا کمتر نشان داده شود، آن نازل دارای خطا خواهد بود.

وی گفت: 90 درصد نازل هایی که با خطار در اندازه گیری روبرو باشند، در همان محل تنظیم می شوند که از سوی یکی از کارشناسان مجاز از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی انجام می شود.

سرپرست مرکز اندازه شناسی سازمان ملی استاندارد خاطرنشان کرد: بقیه نازل ها که قابلیت تنظیم ندارند، با تنظیم صورت جلسه ای فرصتی برای تعمیر به آنها داده می شود و پس از اصلاح، برچسب قبولی دریافت می کنند.

وی افزود: به هم خوردن تنظیم نازل ها به دلیل استهلاک یا شرایط آب و هوایی، امری شایع است که به طور معمول با تنظیم مجدد رفع می شود، اما برخی ایرادات مکانیکی است که باید نازل مربوطه از رده خارج شود.

لیواری اضافه کرد: آمارهای یاد شده با احتساب نازل های سی. ان. جی بوده که از سه سال قبل به صورت نمونه و پایلوت در چند استان کشور آغاز شده است.

وی تاکید کرد: مطابق برنامه ریزی انجام شده در سال 1400 همه نازل های سی. ان. جی کشور مورد آزمون قرار خواهند گرفت.

لیواری ادامه داد: در پنج ماهه امسال 32 هزار و 190 دستگاه نازل مورد آزمون قرار گرفته و در سامانه مربوطه ثبت شده است.

مقاومت برخی صاحبان ترازو و باسکول ها و لزوم فرهنگ سازی

وی گفت: هر چند در حوزه نازل های سوخت، همکاری کامل جایگاه داران را شاهدیم، اما در بازرسی از واحدهای صنفی نظیر مغازه ها و میادین میوه و تره بار، مقاومت برخی افراد، صاحبان ترازو و باسکول ها مشاهده می شود.

این مقام مسئول گفت: هرچند در قانون، استفاده از نیروی انتظامی برای موارد عدم همکاری ها اجازه داده شده است، اما تا به امروز از این ابزار استفاده نکرده ایم و انتظار می رود رسانه ها در این زمینه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی داشته باشند.

وی توصیه کرد که افراد از جاهایی خرید کنند که ترازوها و باسکول های آنها برچسب آزمون دوره ای داشته باشد، زیرا در غیر این صورت تضمینی به درست بودن اوزان نیست.

لیواری بیان داشت: افراد می توانند شکایت های خود را از طریق سامانه سازمان ملی استاندارد ایران یا با مراجعه به اداره های کل استاندارد استان ها مطرح کنند.

منبع: ایرنا

منبع: تجارت نیوز

به "حداکثر 2 درصد نازل های سوخت کشور غیر استاندارد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداکثر 2 درصد نازل های سوخت کشور غیر استاندارد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید