در دوره سرماخوردگی می توان ورزش کرد؟

به گزارش آرش بلاگ، در گرماگرم ادامه کووید، حال با آغاز فصل سرما یک بیماری دیگر دستگاه تنفسی نیز در کمین ما است: سرماخوردگی!

در دوره سرماخوردگی می توان ورزش کرد؟

به گزارش آرش بلاگ، در 18 ماه گذشته و از هنگام نخستین قرنطینه (کووید) در بریتانیا موارد سرماخوردگی به شکلی چشمگیر کاهش یافت، اما با بازگشایی جامعه و بازگشت مردم سر کار، سرماخوردگی و آنفلوآنزا نیز بازگشته است که به گفته بعضی از مبتلایان با گلودرد و آبریزش بینی شدید، بدترین سرماخوردگی ای بوده است که تا به امروز به آن مبتلا شده اند.

هنگامی که با عوارض سرماخوردگی دست به گریبانید احتمالا آخرین چیزی که به آن فکر می کنید ورزش است. هرچه باشد استراحت و خواب در صدر توصیه های نظام درمان عمومی انگلیس برای بهبودی از سرماخوردگی است.

با وجود این، اگر می خواهید به عادت ورزش کردن وفادار بمانید، عدم توانایی انجام این عادت برای روزها یا حتی هفته ها می تواند سخت ناراحت کننده باشد. بنابراین سوال اینجاست که آیا می گردد هم زمان با بهبود از بیماری به ورزش کردن نیز ادامه داد؟

دکتر جف فاستر، پزشک عمومی نظام درمانی انگلیس در این باره می گوید: انجام حرکات ورزشی در مدت بیماری، فواید و زیان های خود را دارد. فواید آن این است که اگر بینی و سرتان گرفته و احساس سستی می کنید، ورزش می تواند ترشحات را زدوده، سینه و بینی را باز کند و متابولیسم را تسریع کند. ورزش اشتها را تحریک می نماید و کیفیت خواب را بهبود می بخشد و با تحریک ترشح هورمون اندورفین، احساس شعف بیشتری در شما ایجاد می نماید.

او اضافه کرد: از سوی دیگر، مضرات آن این است که حرکات ورزشی (هنگام بیماری) سیستم ایمنی و مصونیت بدن را به چالش می کشد و به شکلی غیرضروری سیستمی را که هم اکنون نیز در کار شدید است، تحت فشار می گذارد. برای نمونه، اگر ناخوش هستید ممکن است مقدار دریافت اکسیژن به علت گرفتگی بینی و ریه ها سخت گردد و با بالارفتن درجه حرارت، احساس گرمای بیشتری بکنید. در این صورت به کار کشیدن بیشتر بدن می تواند مضر باشد و دوره بیماری را طولانی تر کند.

بعلاوه دکتر زاندرا میدلتون، بنیان گذار جامعه بهداشتی آدیوُ در تایید این نظریه می گوید که انجام حرکات ورزشی به هنگام بیماری انرژی بسیار مهم بدن را از میان برده و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نماید.

میدلتون در شرح این مطلب می گوید: حرکات سنگین ورزشی موجب ترشح هورمون های استرس می گردد که تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن است. این فعل و انفعال می تواند عوارض سرماخوردگی شما را یا وخیم تر کند یا بهبودی از آن را سخت سازد.

او می افزاید: همیشه بهتر است در عوض کوشش برای انجام حرکات ورزشی به بدنتان گوش کنید. به ویژه در مدت نخستین روزهای سرماخوردگی که اغلب با تب همراه است. پس از رفع شدن تب می توانید بار دیگر به ورزش بازگردید اما بهتر است وقت بیشتری ـ مثلا پنج روز ـ دیگر به بدنتان زمان بدهید تا بخش زیادی از عوارض سرماخوردگی مرتفع گردد. همیشه به آرامی، ورزش کردن را از سر بگیرید که به خودتان لطمه نزنید.

اگر سخت مشتاقید که به حرکات ورزشی صبحگاهیتان ادامه دهید، پژوهش ها نشان داده اند که ورزش سبک در واقع می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

در گزارشی که در نشریه ورزش و علوم بهداشتی (Journal of Sport and Health Science) منتشر شده، آمده است که عدم فعالیت می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد، در صورتی که یک راهپیمایی سریع 30 تا 60 دقیقه ای در روز، قدرت دفاعی بدن را در مقابل بیماری های تنفسی افزایش می دهد.

میدلتون می گوید اگر توانایی اش را دارید یک راهپیمایی 15 دقیقه ای در هوای آزاد می تواند به بهبود عوارض سرماخوردگی یاری کند.

او می افزاید: هرچند تعداد 10 هزار قدم راهپیمایی در روز ایده آل است اما بعضی مطالعات نشان می دهد که حدود 4500 قدم در روز به ویژه در سالمندان به حفظ سلامتی یاری می نماید. بنابراین مهم است که در این کار اغراق نکنید.

میدلتون می گوید: برای آزمایش این که آیا آمادگی انجام حرکات سبک یا از سر گرفتن ورزش را دارید یا نه، برترین کار بالا رفتن از چند پله است.

او شرح می دهد: اگر بتوانید از چند پله بدون سرفه، سرگیجه یا احتیاج به استراحت بالا بروید، می توانید 15 دقیقه راهپیمایی کنید. سپس این راهپیمایی را هم مورد آزمایش قرار دهید و ببینید آیا پس از آن خسته شده اید یا نه. اگر حالتان همچنان خوب است این راهپیمایی را به 30 دقیقه افزایش دهید و در نهایت به رژیم ورزشی معمولتان بازگردید.

به گفته وی، بسیار مهم است که نخستین بازگشت شما به رژیم معمول ورزشی تان تنها با 50 درصد شدت و حجم پیشین انجام گردد تا به بدنتان ضربه نزند. بدنتان در طول بیماری فعالیت کمتری داشته و گرم مبارزه با بیماری بوده است، بنابراین مهم است که در نخستین بازگشت از آن مراقبت کنید. افزایش طول مدت گرم کردن عضلات به نرم شدن مجددشان یاری می نماید. استراحت طولانی مدت تر پس از ورزش هم مفید است.

به گزارش ایندیپندنت، متخصصان می گویند در مجموع این شما هستید که باید تصمیم بگیرید بدنتان برای بهبودی از بیماری به چه مقدار استراحت احتیاج دارد. نحوه برخورد به آن این است که اگر دچار سرماخوردگی و سرفه یا عارضه ای شده اید که برای آن احتیاجی به پزشک ندارید، احتمالا ورزش زیانی ندارد. اما اگر مبتلا به عارضه ای جدی تر از جمله آنفلوآنزا، کووید، عفونت مجاری ادرار یا لوزه ها شده اید، استراحت کنید و بدنتان را بیش از حدِ احتیاج، به کار نکشید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در دوره سرماخوردگی می توان ورزش کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دوره سرماخوردگی می توان ورزش کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید