سلامت روان پس از زایمان

به گزارش آرش بلاگ، بعضی مسائل ممکن است بعد از زایمان برای یک خانم اتفاق بیفتد که از آن جمله غمگینی مادرانه با غمگینی پس از زایمان یا غم نوزاد شناخته شده است. بسیاری از زنان طی هفته اول پس از زایمان علایم خفیف افسردگی پیدا می نمایند که شیوع تقریبی آن بین 30 تا 85 درصد است و علایم آن به صورت بی ثباتی خلق، ملال و کسالت، تحریک پذیری، اضطراب، بی خوابی و زود به گریه افتادن است. اوج این علایم در روزهای چهارم و

سلامت روان پس از زایمان

سلامت روان پس از زایمان

بعضی مسائل ممکن است بعد از زایمان برای یک خانم اتفاق بیفتد که از آن جمله غمگینی مادرانه با غمگینی پس از زایمان یا غم نوزاد شناخته شده است.

بسیاری از زنان طی هفته اول پس از زایمان علایم خفیف افسردگی پیدا می نمایند که شیوع تقریبی آن بین 30 تا 85 درصد است و علایم آن به صورت بی ثباتی خلق، ملال و کسالت، تحریک پذیری، اضطراب، بی خوابی و زود به گریه افتادن است. اوج این علایم در روزهای چهارم و پنجم بعد از زایمان دیده می گردد. به طور معمول، نشانه ها بین چند ساعت تا چند روز ادامه داشته و به زودی رو به کاهش می گذارد. به نظر می رسد غمگینی پس از زایمان خوش خیم و بی خطر است، گرچه در بعضی زنان به خصوص آنهایی که سابقه بیماری های خلقی و افسردگی عمده در خود و با خانواده هایشان وجود دارد، خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان بیشتر است.

سلامت پس از زایمان متضمن شکل گیری پیوند عاطفی مناسب مادر و کودک و سلامت روانی و جسمی کودک است. درباره افسردگی پس از زایمان و آثار آن روی روابط مادر و کودک و سلامت روان کودک مطالعات بسیاری شده است. مشاهده شده که علایم افسردگی چه به صورت خفیف و چه به صورت شدید در 10 تا 15 درصد زنان پس از زایمان وجود دارد. به طور معمول آغاز آن طی شش هفته اول پس از زایمان است و دو تا دو یا سه ماه بعد از زایمان هم احتمال آغاز آن وجود دارد. علایم آن به صورت خلق ملال آور، تحریک پذیری، بی لذتی، بی خوابی و خستگی است. علایم دیگری مانند شکایات جسمی، احساسات دوگانه یا منفی نسبت به نوزاد، شک و تردید نسبت به خود در زمینه توانایی نگهداری کودک و اضطراب هم دیده می گردد. گاهی افکار خودکشی هم وجود دارد. بیشتر وقت ها با گذشت روزها شرایط بیمار بدتر می گردد. نتایج مطالعات نشان دهنده تاثیر ارتباطات بین فردی، حمایت های اجتماعی و رویدادهای استرس زای زندگی با افسردگی پس از زایمان هستند. در بعضی مطالعات سابقه قبلی افسردگی در فرد یا خانواده وی به اسم عامل خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان گزارش شده است. فشار روانی در طول حاملگی یا زایمان و فقدان حمایت از جانب والدین را به اسم عوامل خطر ذکر کر ده اند. با شناخت عوامل مشخص نماینده و خطرساز افسردگی پس از زایمان می توان روش های مداخله ای به منظور افزایش سازگاری روان شناختی در پیش گرفت. روش هایی چون راهکارهای روان شناختی یا اجتماعی مانند: افزایش حمایت های اجتماعی و ارایه مشاوره های خانوادگی.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "سلامت روان پس از زایمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلامت روان پس از زایمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید