مشاهده ابری مرموز در مریخ

به گزارش آرش بلاگ، این نخستین باری نیست که این ابر در آسمان مریخ پدیدار می شود. در اواخر سپتامبر سال 2018 این توده مه آلود به مساحت 1500 کیلومتر بر سطح مریخ پدیدار شد و در نیمه اکتبر از میان رفت.

مشاهده ابری مرموز در مریخ

بار دیگر ابری مرموز بر فراز یک دهانه آتشفشانی در مریخ پدیدار شده است. تصاویری که توسط آژانس فضایی اروپا گرفته شده است، توده گازی را نشان می دهد که در ارتفاع 20 کیلومتری آتشفشان آرسیا مونز در کره مریخ شناور است.

این آتشفشان 50 میلیون سال است که خاموش بوده و بنابراین بسیار بعید به نظر می رسد که منشاء این ابر باشد. این ابر از ذرات یخزده آب تشکیل شده است، اما گمان نمی رود که ناشی از فعالیت آتشفشانی باشد. این توده تحت نفوذ حرکت هوا توسط کناره آتشفشان ایجاد می شود که رو به باد ندارد و به همین دلیل دانشمندان را گیج کرده است.

علت ایجاد این توده ابرمانند که به آریسا مونز ایلانگِیتِد کلاود (ابر دراز آریسا مونز) موسوم است و طول مدتی که پدیدار و ناپدید می شود، همچنان در هاله ای از رمز و راز احاطه شده است. خوُرخِه هرناندز بِرنال، دانشجوی دکترا در دانشگاه باسک، می گوید: ما این پدیده جالب را بررسی می کرده ایم و انتظار داریم که همین روز ها بار دیگر فرم بگیرد.

این ابر دراز همه ساله با حضور خورشید در منتهی الیه بخش جنوبی این سیاره تشکیل می شود و 80 روز یا بیشتر در یک چرخه سریع روزانه تکرار می شود. اما هنوز نمی دانیم که آیا این ابر همواره تا این حد جالب بوده است یا نه. سال مریخ حدود 687 روز کره زمین است. در ساعات بامداد، مرحله ای که خورشید در منتهی الیه بخش جنوبی مریخ قرار می گیرد، این ابر به مدت سه ساعت تشکیل می شود و بعد به سرعت محو می شود.

این نخستین باری نیست که این ابر در آسمان مریخ پدیدار می شود. در اواخر سپتامبر سال 2018 این توده مه آلود به مساحت 1500 کیلومتر بر سطح مریخ پدیدار شد و در نیمه اکتبر از میان رفت. مشاهدات بیشتر فضاپیما هایی که در مدارمریخ می چرخند به ساعات بعدازظهر محدود است، اما تصاویر این ابر توسط مارس اکسپرس به زمین مخابره شده است که در سال 2003 در یک مدار مرتفع بیضوی شکل قرار داده شد.

اِلِنی راوانیس که روی سیستم دوربین مارس اکسپرس کار کرده است، می گوید: محدوده این ابر بزرگ با دوربین هایی که زاویه دید باریک دارند و تنها در ساعات بعدازظهر تصویربرداری می کنند، قابل رویت نیست. راوانیس در ادامه می گوید: ارتفاع زیاد مدار این سفینه همراه با لنز واید در ابزار وی ام سی به ما امکان می دهد که تصاویری از مساحت های بزرگ سیاره در ساعات نخست بامداد برداریم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "مشاهده ابری مرموز در مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده ابری مرموز در مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید