ورود پلیس امنیت به موضوع تکثیر غیرقانونی کتاب، اسامی 11 ناشر مالباخته

به گزارش آرش بلاگ، محمدمهدی فخری زاده دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در مصاحبه با خبرنگاران، درباره معضل تکثیر و توزیع غیرقانونی کتاب های برخی ناشران توسط عده ای از افراد سودجو که برخورد با آن اخیراً در دستور کار جدی این اتحادیه قرار گرفته است، با اشاره به اینکه این معضل مسبوق به سابقه بوده اما نمود آن در دو، سه سال اخیر بیشتر شده است، گفت: ما در هیئت مدیره قبلی اتحادیه و با توجه به اینکه من آن زمان بازرس اتحادیه بودم، برای برخورد با این معضل و با این هدف که مالباختگان در نهایت بتوانند به حق خود برسند، اقداماتی را انجام دادیم.

ورود پلیس امنیت به موضوع تکثیر غیرقانونی کتاب، اسامی 11 ناشر مالباخته

وی افزود: متاسفانه برخی افراد هستند که تنها منتظرند بوی پیروزیت از یک کتابی بلند شود، آن وقت فوراً می فرایند آن را تکثیر می کنند؛ معمولاً هم به شکل بسیار ناشایستی این کار را انجام می دهند؛ یعنی روی کاغذ بدطرح و با قیمت مناسب، کتاب را تکثیر و توزیع می کنند. معمولاً هم اینگونه است که بعد از مدتی یکدفعه این تکثیرها قطع می شود و کاشف به عمل می آید که در نقطه ای دیگر از کشور - معمولاً این اتفاقات در شهرهایی مانند اصفهان، شیراز و یا مشهد رخ می دهد - همین کتاب ِ تکثیرشده را با تخفیفی بیشتر می فروشند!

دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران افزود: در پی بروز موارد متعددی از چنین تخلفاتی، خاطرم هست که تعدادی از همین ناشران مالباخته، خودشان پیگیر حقوقی و قضایی این موارد شدند و حتی در شیراز و از طریق نیروی انتظامی، پیروز شدند برای اولین بار به یکی دو نفر از این موزعان غیرقانونی کتاب، دستبند بزنند. اما بعد از مدتی تشخیص دادند که بهتر است این کار را از طریق اتحادیه ناشران و کتابفروشان پیگیری کنند و همین شد که حدود 12، 13 ناشر عضو کارگروهی به نام ساماندهی چاپ و تکثیر و توزیع کتاب کاغذی یا الکترونیک در اتحادیه شدند.

فخری زاده سپس با اشاره به توقف فعالیت این کارگروه بعد از برگزاری جلسات متعدد در دوره هیئت مدیره قبلی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به دلایلی مانند نبود امکانات و تجهیزات لجستیکی و دفتری کافی در اتحادیه، گفت: علاوه بر این نهادهای ذیربط دیگر هم در این خصوص هماهنگی لازم را با ما نداشتند. مثلاً بارها مشاهده می کردیم و متاسفانه هنوز هم هست که یک استاد دانشگاه برای اینکه کار خودش و دانشجویانش را در تدریس آسانتر کند، اجازه تکثیر بخش هایی از یک کتاب و گاه کل کتاب را در واحد تکثیر دانشگاه می داد و متاسفانه اصلاً به اینکه این یک کار غیرقانونی است، کاری نداشتند.

وی سپس گفت: امسال و بعد از روی کار آمدن هیئت مدیره جدید، با مسئولان اداره اماکن جلساتی را ترتیب دادیم و آنها وعده هایی دادند مبنی بر اینکه در صورت ارائه اطلاعات و آمارهایی از طریق هیئت مدیره در این خصوص، می شود جلوی این تکثیر غیرقانونی کتب را گرفت اما بعد از مدتی، اخیراً این موضوع به جهت ابعاد مختلف آن به پلیس امنیت واگذار شده است. جلسات اتحادیه هم با اداره اماکن برقرار است و آقایان آموزگار و توکل، رئیس و نایب رئیس اول اتحادیه هر دو هفته یک بار در این جلسات شرکت می کنند و خروجی این جلسات برای اقدامات بعدی در اختیار پلیس امنیت قرار می گیرد.

دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران سپس اسامی تعدادی از ناشرانِ مالباخته به جهت تکثیر و توزیع گسترده و غیرقانونی کتاب هایشان در نقاط مختلف کشور از جمله شیراز و اضفهان را به شرح زیر اعلام کرد: انتشارات ویرایش (میرجلالی)، انتشارات ترمه (غمگسار)، انتشارات آیلار (قربانی)، انتشارات صابرین (توکل صدیق)، روزنه کار (فخری زاده)، انتشارات قطره (فیاضی)، انتشارت چالش (سیاح فر)، انتشارات خیلی سبز (نصری)، انتشارات علوم دانشگاهی (عرفان پور)، مجمع ناشران الکترونیک (احمدی) و انتشارات نی (همایی) - که 80 عنوان از کتاب های این ناشر به صورت غیرقانونی در نقاط مختلف کشور تکثیر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ورود پلیس امنیت به موضوع تکثیر غیرقانونی کتاب، اسامی 11 ناشر مالباخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود پلیس امنیت به موضوع تکثیر غیرقانونی کتاب، اسامی 11 ناشر مالباخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید