چشم انداز مبهم فعالیت شرکت های اپل در آینده

به گزارش آرش بلاگ، با وجود افزایش درآمد 5 شرکت اپل، آلفابت، فیس بوک، آمازون و توئیتر در سه ماهه سوم 2020 میلادی، اما چشم انداز فعالیت آنها در آینده مبهم است .

چشم انداز مبهم فعالیت شرکت های اپل در آینده

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایرانبه نقل از آسوشیتدپرس، روز گذشته 5 شرکت عظیم فناوری گزارشی از رشد قدرتمند درآمدها و آینده مبهم خود را ارائه کردند. این در حالی است که آنها سعی دارند با رکود مالی ناشی از همه گیری ویروس کرونا در سراسر دنیا مقابله نمایند.

هرچند درآمد آمازون، آلفابت(شرکت مادر گوگل)، فیس بوک، اپل و توئیتر از پیش بینی های تحلیلگران بیشتر است، اما چشم انداز تاریک و عوامل عدم قطعیت دیگر در بازار سبب شده ارزش سهام همه شرکت ها به غیر آلفابت کاهش یابد.

اپل

در سرانجام سپتامبر 2020 میلادی ، فروش آخرین مدل آیفون مانند سال های گذشته رشد نکرد. با این وجود درآمد اپل در بازه جولای سپتامبر اندکی رشد کرد اما سودآوری شرکت کاهش یافته است.

مسائل فراوری از تعطیلی کارخانه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا تا تاخیر در رونمایی از آیفون 12 دلیل این امر هستند. البته تحلیلگران معتقدند در بازه اکتبر تا دسامبر 2020 میلادی درآمد شرکت رشد می نماید.

درآمد اپل از 63.6 میلیارد دلار در سه ماهه دوم به 64.7 میلیارد دلار اعلام شده است که بالاتر از تخمین 63.6 میلیارد دلار کارشناسان است. اما سودآوری آن در سه ماهه سوم سال با 7 درصد کاهش نسبت به همین بازه در سال گذشته، 12.7 میلیارد دلار اعلام شده است.

با این وجود نگرانی های کارشناسان از عدم قطعیت در آینده و احتمال کاهش فروش آیفون در چین، سبب شد ارزش سهام اپل در بورس 5 درصد کاهش یابد.

آلفابت

شرکت مادر گوگل طی تابستان رشد مالی قدرتمندی را تجربه نموده است. درآمد این شرکت در سه ماهه سوم امسال میلادی 14 درصد نسبت به همین بازه از سال گذشته رشد کرد و به 46.2 میلیارد دلار رسید. سودآوری آلفابت نیز با رشد 59 درصدی، 11.2 میلیارد دلار اعلام شده است. هر دو این آمار بسیار بالاتر از تخمین های کارشناسان بوده اند.

انتشار آمار امیدوارنماینده سبب شد، ارزش سهام آلفابت در بورس بیش از 7 درصد رشد کند.

فیس بوک

هرچند سودآوری و درآمد این شبکه اجتماعی در سه ماهه سوم سال افزایش یافته اما چشم انداز این شرکت در سال 2021 میلادی با عدم قطعیت زیادی روبرو است.

طبق آمار موجود در بازه جولای تا سپتامبر(سه ماهه سوم 2020) درآمد این شرکت نسبت به سال گذشته در همین بازه 22 درصد رشد کرد و به 21.22 میلیارد دلار رسید که بسیار بالاتر از تخمین 19.8 میلیاردد لاری کارشناسان است. سودآوری شرکت در این بازه 7.85 میلیارد دلار اعلام شده که 29 درصد نسبت به آمار سال گذشته رشد داشته است.

ارزش سهام فیس بوک پس از انتشار این اخبار حدود نیم درصد کاهش یافت.

آمازون

این خرده فروشی آنلاین همچنان از فرایند خرید اینترنتی طی همه گیری ویروس کرونا سود می برد. آمازون اظهار داشت عایدی خالص شرکت در سه ماهه سوم 2020 میلادی به 6.3 میلیارد دلار رسیده که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته 3 برابر شده است. درآمد آمازون نیز با 37 درصد رشد به 96.1 میلیارد دلار رسیده که بالاتر از تخمین کارشناسان است.

همچنین این شرکت پیش بینی می نماید میزان فروش در پلتفرمش از 112 به 121 میلیارد دلاربرسد که حدود 28تا 29 درصد بالاتر از میزان فروش در سال گذشته میلادی است.

اما پس از اعلام این خبر ارزش سهام آمازون حدود 2 درصد کاهش یافت که به گفته کارشناسان دلیل احتمالی آن پیش بینی کاهش عایدی عملیاتی شرکت است.

توئیتر

درآمد این شبکه اجتماعی در سه ماهه سوم 2020 میلادی بسیار قدرتمندتر از تصورات کارشناسان بود که دلیل آن رشد تقاضا برای تبلیغات اعلام شده است. سودآوری این شرکت در بازه جولای تا سپتامبر 28.66 میلیون دلار اعلام شده که 22 درصد کمتر از شاخص مذکور در همین بازه از سال گذشته میلادی است. دلیل این امر افزایش هزینه های مربوط به کووید19 اعلام شده است.

اما درآمد توئیتر در سه ماهه سوم امسال میلادی به 936.2 میلیون دلار رسید که 14 درصد نسبت به شاخص 823.7 میلیون دلاری آن در سال گذشته بیشتر است. ارزش سهام این شبکه اجتماعی نیز پس از انتشار آمار 11.6 درصد کاهش یافت.

منبع: اقتصاد ایران

به "چشم انداز مبهم فعالیت شرکت های اپل در آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم انداز مبهم فعالیت شرکت های اپل در آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید