آنچه از سکته قلبی نمی دانید

به گزارش آرش بلاگ، خبرنگاران/کهگیلویه و بویراحمد بیماری های قلبی عروقی با 18.6 میلیون مرگ در سال کماکان رتبه اول علل مرگ و میر جهان را به خود اختصاص داده اند. البته این بیماری ها در سطح کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد نیز فرایند افزایشی داشته که این گروه از بیماری ها علل متعددی از جمله مصرف دخانیات، دیابت، فشارخون بالا، چاقی، آلودگی هوا، کم تحرکی و تغذیه نامناسب دارند.

آنچه از سکته قلبی نمی دانید

دکتر مریم شهامت، پزشک متخصص قلب و عروق در گفت و گو با خبرنگار آرش بلاگ در این زمینه گفت: مهمترین علائم سکته قلبی درد قفسه سینه است که بیشتر درد بین ناف تا فک پایین را شامل می گردد یعنی هر دردی که در این ناحیه باشد بخصوص در بین افراد مسن ممکن است تنها درد سر دل(درد معده) باشد که این نشانه می تواند یکی از علائم درد قلبی و سکته قلبی باشد.

وی اظهارکرد: یا اینکه ممکن است درد به فک صورت کشیده گردد یا دو اندام فوقانی را درگیر کند که شایع ترین دلیل درد است اما سکته قلبی علائم دیگری همانند تنگی نفس، احساس سنگینی سینه و فشار در قفسه سینه یا خستگی می تواند داشته باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اعلام کرد: گاهی بیمار ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و سکته کند که سکته قلبی بدون علامت گفته می گردد و این نوع سکته بیشتر در افراد مسن، دیابتی و افراد دارای نارسایی کلیه، دیده می گردد.

دکتر شهامت با بیان اینکه سکته قلبی چند عامل دارد، توضیح داد: یکی ار این عوامل می تواند ارثی باشد یعنی سابقه بیماری قلبی در خانواده ها وجود داشته باشد، دیابت، فشار خون، سن بالا، مصرف دود، روش بد زندگی همانند بی تحرکی، استرس های روحی، رژیم غذایی نامناسب، استفاده از فست فودها و غذاهای چرب یک فرد را مستعد گرفتگی عروق می نماید که منجر به سکته قلبی می گردد.

وی در رابطه با پیشگیری از سکته قلبی ادامه داد: بعضی از عوامل همانند افزایش سن و جنس(چون سکته قلبی در بین آقایان بیشتر است) و سابقه خانوادگی را که نمی توان عوض کرد اما بعضی ها از جمله کنترل فشار، کنترل قند خون، استفاده از غذاهای کم چرب را می توان عوض کرد تا از سکته قلبی پیشگیری کرد.

این پزشک متخصص قلب و عروق بیان نمود: عوامل سکته قلبی دائم هستند و زنگ خطرند که باید هوشیار باشیم چراکه ممکن است بیمار در آینده سکته کند، مثلا بیمار می گوید تا مدتی پیش دو سه کیلومتر پیاده روی می کردم و هیچ مسئله ای نداشته ام اما هم اکنون 500 متر که راه می روم چون درد قفسه سینه می گیرم، خسته می شوم و یا احساس تنگی نفس دارم، باید بنشینم و استراحت کنم بعد ادامه دهم که این مساله زنگ خطر است و فرد اینجا باید به پزشک مراجعه کند و منتظر نماند که سکته کند چراکه آن زمان کار هم برای بیمار و هم پزشک سخت می گردد.

دکتر شهامت تاکید نمود: اگر یک بیمار علائمی همانند خستگی، تنگی نفس یا درد قفسه سینه دارد که بیشتر با فعالیت یا استرس عصبی تحریک می گردد و شدت می یابند که مجبور به نشستن و استراحت کردن می گردد و بعد بهتر می گردد و دوباره راه می افتد، زنگ خطر سکته قلبی برای بیمار به صدا در آمده و باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کند بنابراین پزشک پیگیری نموده و رگ بسته را پیدا نموده و قبل از اینکه بیمار سکته کند، رگ را باز می نمایند و این از بُعد مزمن درد هست.

وی اظهارکرد: در صورتی که همین بیمار با علائم مزمن سکته به پزشک مراجعه نکند و زمان مراجعه طولانی گردد، تنگی رگ به حدی می رسد که بیمار یک مرتبه و حتی در حال استراحت هم ممکن است که دچار درد و ناراحتی شدید در قفسه سینه(از ناف تا زاویه فک پایین) گردد و مریض را مجبور به مراجعه به بیمارستان کند که اینجا دیگر سکته رخ داده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج توضیح داد: دردی که زنگ خطر است با استراحت و قرص زیر زبانی بهتر می گردد و مریض خودش را با این تطابق می دهد و زمان را از دست می دهد.

دکتر شهامت ادامه داد: سکته در 90 درصد موارد اینقدر شدید است که مریض را به بیمارستان می کشاند و درمان می گردد.

وی در مورد ارتباط کرونا با سکته های قلبی تاکید نمود: یکی از عوارض کرونا لخته خونی در عروق از جمله عروق قلبی، مغزی و ریه است و مواردی وجود دارد که بیماران کرونایی به همین دلیل دچار علائم سکته قلبی می گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در زمینه بیشترین دلیل سکته قلبی در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: رژیم غذایی بیشترین دلیل سکته قلبی در این استان است چراکه در گذشته فعالیت و تحرک مردم استان زیاد بود اما هم اکنون و طی سالهای اخیر از افراد پرتحرک به افراد یکجانشین با تغذیه نامناسب و استفاده زیاد از گوشت قرمز و فست فودها تبدیل شده اند.

دکتر شهامت اظهارکرد: یکی دیگر از دلایل سکته های قلبی در استان کهگیلویه و بویراحمد جدی نگرفتن دیابت و فشارخون است که مواردی داشتیم پس از حدود 15 سال دیابت داشتن اولین بار به پزشک قلب مراجعه نموده است.

وی بیان نمود: در صورتی که فردی در هنگام فعالیت احساس درد، سنگینی سینه، تنگی نفس و احساس ناخوشایند در قفسه سینه دارد و با استراحت بهتر می گردد حتما زودتر به پزشک مراجعه کند چراکه اگر به سکته قلبی برسد اولین عارضه سکته در یک ساعت اول مرگ است و کسانی که می مانند با عوارضی همانند نارسایی قلبی دچار می شوند که دیگر کارآیی درست و حسابی نخواهند داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آنچه از سکته قلبی نمی دانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه از سکته قلبی نمی دانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید