از علت تا درمان تپش قلب

به گزارش آرش بلاگ، بسیاری از بیماران تپش قلب را بصورت احساسی ناخوشایند از ضربان قلب توصیف می کنند. این حس زمانی نگران کننده است که فرد احساس کند ضربان قلبش کندتر است یا به اصطلاح جا افتاده است. در یک مطالعه مشخص شد که عوامل ایجاد تپش قلب، 34 درصد قلبی، 31 درصد روانپزشکی، 10 درصد عوامل متفرقه و 16 درصد عوامل ناشناخته بودند.

از علت تا درمان تپش قلب

تپش قلب

ضربان قلب یکی از علائم حیاتی یا شاخص های مهم سلامتی در بدن انسان است. ضربان قلب، تعداد دفعات زدن قلب در یک دقیقه است. سرعت ضربان قلب در نتیجه فعالیت بدنی، بیماری های ایمنی و واکنش های احساسی فرق دارد. ضربان قلب در حال استراحت به ضربان قلب هنگام آرامش فرد اشاره دارد.

فقط سرعت ضربان قلب مهم نیست، ریتم و آهنگ ضربان قلب نیز بسیار مهم است و ضربان قلب نامنظم می تواند نشانه یک شرایط جدی برای سلامتی فرد باشد.

ضربان نبض دقیقاً برابر ضربان قلب است، زیرا انقباضات قلب باعث افزایش فشار خون در شریان ها می شود که منجر به ضربه (پالس) قابل توجه می شود. بنابراین، گرفتن نبض اندازه گیری مستقیم ضربان قلب است.1

دلیل تپش قلب

1. انقباض زودهنگام دهلیزهای بالایی قلب
برخی مواردِ تپش قلب به انقباض زودهنگام دهلیزهای بالایی قلب برمی گردند. وقتی دهلیزها به اندازه کسری از ثانیه زودتر از زمان مقرر منقبض بشوند، برای اینکه به آهنگ معمولی و صحیح خود برگردند لحظه ای بیشتر استراحت می کنند.

در نتیجه فرد احساس می کند که ضربان قلبش دچار جهش شده است که معمولا انقباض سریع و شدیدی را در پی دارد؛ این در حالی است که دهلیزهای پایینی تلاش می کنند تا خون اضافی ای را که در زمان استراحت جمع شده به بیرون بفرستند. ضربان های زودهنگام معمولا سلامتی را تهدید نمی کنند و نشانه حمله قلبی نیستند.

2. فیبریلاسیون دهلیزی و سرعت ضربان بالای فوق بطنی
دو نوع آشفتگیِ دیگرِ ضربان که باعث تپش قلب می شوند فیبریلاسیون دهلیزی و تاکی کاردیای فوق بطنی هستند. فیبریلاسیون دهلیزی انقباض بی نظم و معمولا سریع دهلیزهای بالایی قلب است. تاکی کاردیای (سرعت ضربان بالا) فوق بطنی هم وقتی اتفاق می افتد که سرعت ضربان قلب بیش از حد طبیعی باشد و از بالای دهلیزهای پایینی شروع می شود. هردو مورد می توانند کوتاه یا طولانی مدت باشند.
3. انقباض زودهنگام بطن
یک یا حتی چند مورد متوالی انقباض زودهنگام بطنی معمولا مسئله ای ایجاد نمی کند، مگر اینکه همراه با غش، تنگی نفس یا نشانه های دیگر باشد. اما تعداد زیاد و پشت سر هم انقباض بطن مشکل ساز است و ممکن است به نوعی آشفتگی قلبی خطرناک که به فیبریلاسیون بطنی معروف است، منجر بشوند.
4. دلایل دیگر
مسائلی که برای نگهدارنده زمان ضربان قلب (گره سینوسی یا ضربان ساز قلب) به وجود می آید نیز می تواند باعث تپش قلب شود. این مشکل بین دهلیزهای بالا و پایین ناهماهنگی ایجاد می کند.

آسیب بافت قلب در اثر حمله قلبی یا جراحت های دیگر و مسائلی مثل افتادگی دریچه میترال نیز می تواند باعث تپش قلب شود.2

عوارض تپش قلب

تپش قلب به جز این که یک مشکل قلبی است، عوارض جانبی دیگری نیز به ایجاد می کند. در تپش قلب ناشی از مسائل قلبی، عوارض زیر ممکن است اتفاق بیافتد.
غش کردن
اگر ضربان قلب شما سریع شود، ممکن است فشار شما بیافتد و باعث غش کردن شما شود. اگر شما بیماری قلبی مانند بیماری های قلبی مادرزادی و مسائل دریچه قلبی داشته باشید، امکان به وجود آمدن این حالت بیشتر است.
ایست قلبی
ایست قلبی در اثر تپش قلب نادر است. تپش قلب می تواند سبب آریتمی های تهدید کننده حیات شود و همچنین ممکن است سبب توقف تپش موثر قلب شود.
سکته مغزی
تپش قلب می تواند سبب فیبریلاسیون دهلیزی شود، شرایطی که در آن ضربان طبیعی قلب مختل می شود و خون در یک ناحیه تجمع یافته و می تواند سبب ایجاد لخته شود. این لخته ممکن است کنده شود و شریان های مغزی را مسدود کند و سبب سکته مغزی شود.
نارسایی قلبی
این عارضه در صورتی به وجود می آید که قلب برای مدتی طولانی نتواند خون را به خوبی پمپاژ کند و این موضوع باعث آریتمی و فیبریلاسیون دهلیزی شود. برخی اوقات کنترل آریتمی که سبب انواع نارسایی قلب شده است، می تواند عملکرد قلب را بهبود ببخشد.3

پیشگیری تپش قلب

شما همیشه باید با انجام دادن کارهایی مانند ورزش منظم ، رژیم غذایی سالم قلب و حفظ وزن مناسب مراقب قلب خود باشید است. اگر در حال حاضر به بیماری قلبی مبتلا هستید ، باید شرایط خود را با دقت کنترل کرده و تمام داروها را طبق دستور پزشکتان مصرف کنید. حتماً هر لحظه علائم نو تر یا بدتر شدن علائم را باید به پزشکتان گزارش دهید.

برخی از نکات بهداشتی پیش گیرانه اضافی برای کمک به سلامت و شادابی قلب شما عبارتند از:

کاهش استرس

کاهش مصرف کافیین و ترک سیگار

کاهش نوشیدنی در روز: زنان و مردان بالای 65 سال می توانند حداکثر یک نوشیدنی در روز بنوشند و همچنین زنان و مردان زیر 65 سال می توانند حداکثر دو نوشیدنی در روز مصرف کنند.

از عوارض جانبی دارویی آگاه باشید. برخی از داروها می توانند ضربان قلب شما را تحت تأثیر قرار دهند. همیشه قبل از مصرف دارو با مطاله بروشور از عوارض جانبی احتمالی آگاه باشید.1

تشخیص تپش قلب

اگر پزشکتان گمان کند که شما تپش قلب دارید، با گوشی پزشکی به صدای قلب شما گوش خواهد داد. پزشک شما ممکن است در پی مسائل پزشکی مانند تورم غده تیروئید که مسبب تپش قلب شما هستند، باشد. دیگر آزمایش هایی که ممکن است پزشک شما درخواست کند، شامل موارد زیر هستند:
نوار قلب
در این آزمایش غیرتهاجمی، فرد کارشناس یک سری وسیله روی قفسه سینه شما قرار می دهد که آن ها ضربان های الکتریکی قلب شما را ثبت می کنند.

نوار قلب به پزشک شما کمک می کند تا هر نوع بی نظمی ضربان قلب و مسائل ساختاری ای که می توانند باعث تپش قلب شوند را تشخیص دهد. این آزمایش ممکن است هم در زمان استراحت و هم در زمان ورزش انجام شود.

مانیتورینگ هولتر
مانیتور هولتر یک وسیله قابل حمل است که شما آن رو می پوشید تا نوار قلب جاری شما، معمولا برای 24 تا 72 ساعت را ثبت کند. این وسیله در هنگامی که پزشک نتواند با استفاده از نوار قلب متداول دلیل تپش نامنظم قلب را تشخیص دهد، استفاده می شود.
ثبت وقایع
اگر شما همچنان بعد از استفاده از مانیتور هولتر هیچ بی نظمی ضربان قلبی نداشتید، پزشک شما ممکن است از یک وسیله برای ثبت وقایع قلبی شما استفاده کند.

شما تا جای ممکن در طول روز این وسیله را می پوشید و در هنگامی که با علائم تپش قلب روبرو شده، دکمه دستگاه را فشار می دهید تا شروع به ثبت وقایع کند. ممکن است نیاز باشد برای چند هفته از این دستگاه استفاده کنید.

اکوی قلب
اکوی قلب یک آزمایش غیر تهاجمی است که شامل سونوگرافی قفسه سینه می شود. این کار یک تصویر را ارائه می دهد که نشان دهنده ساختمان و عملکرد قلب می باشد. با عبور امواج سونوگرافی از قلب شما، یک کامپیوتر آن ها را تحلیل کرده و یک تصویر متحرک روی مانیتور نشان می دهد.3

درمان تپش قلب

روش های خود درمانی
اگر بدون دلیل تپش قلب دارید می توانید با انجام این کارهای ساده به درمان خود کمک کنید:

مصرف کافئین را محدود یا کاملا متوقف کنید تا مطمئن بشوید که مشکل تان به دلیل مصرف کافئین نیست؛

سیگار نکشید؛

از سلامت رژیم غذایی خود مطمئن شوید (قند خون پایین می تواند باعث تپش قلب شود)؛

مایعات زیاد بنوشید؛

خواب کافی داشته باشید؛

از پزشک تان بخواهید که داروها و مکمل های غذایی شما را بررسی کند تا مطمئن شوید که ایراد از آنها نباشد. داروهای غیرمجاز که باعث تپش قلب می شوند، معمولا داروهای ضداحتقانی هستند که سودوافدرین و فنیل افرین دارند. استرس و خشم، تپش قلب را تحریک می کنند.

یک راه چارهِ دو مرحله ای در این مورد می تواند مفید باشد. برای خلاص شدن از تپش قلب، مدیتیشن و ریلکسیشن کار کنید؛ یوگا، تایی چی یا دیگر ورزش های آرامش بخش را امتحان کنید. اگر تپش قلب را تجربه کردید، تمرین های تنفسی سفت کننده و رها کننده عضلات انجام بدهید.2

پینوشتها

1.www.pezeshket.com

2.www.chetor.com

3.www.drakhosravi.com

منبع: راسخون

به "از علت تا درمان تپش قلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از علت تا درمان تپش قلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید