تپش قلب هنگام دراز کشیدن

به گزارش آرش بلاگ، تپش قلب هنگام دراز کشیدن بیماری نسبتاً غیر معمولی است و ممکن است به دلیل یک بیماری قلبی ایجاد گردد. برای آنکه دلیل وقوع و نحوه برخورد با آن را بیابید، ادامه مطلب را بخوانید.

تپش قلب هنگام دراز کشیدن

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

تپش قلب هنگام دراز کشیدن بیماری نسبتاً غیر معمولی است و ممکن است به دلیل یک بیماری قلبی ایجاد گردد. برای آنکه دلیل وقوع و نحوه برخورد با آن را بیابید، ادامه مطلب را بخوانید.

قلب یکی از منحصر به فردترین اندام های بدن به شمار میرود. به این دلیل که در طول زندگی ما بدون آنکه حتی متوجه شویم حدود هفتاد و دو مرتبه در دقیقه در حال انقباض می باشد. در واقع گاهی اوقات این پدیده را تجربه و احساس می کنید. تپش قلب، احساس کردن ضربان قلب در قفسه سینه است، یعنی زمانی است که فرد وجود قلب خود و کارکرد آن را احساس کند. بعضی افراد ممکن است پس از خوردن و یا در حالی که روی تخت دراز کشیده اند از تپش قلب شکایت نمایند. در ذیل علل مختلف و راه هایی که به وسیله آن می توانید به هنگام دراز کشیدن با این مشکل کنار آیید را آورده ایم.

علل و درمان

یکی از رایج ترین و در عین حال معتبرترین علل این بیماری مصرف کافئین درست قبل از خواب است. کافئین یک محرک شناخته شده است، و سرعت سوخت و ساز در بدن را افزایش می دهد. از این رو، کاملاً امکان پذیر است که در صورت نوشیدن قهوه درست پیش از خواب، خصوصاً اگر از روز عادت باشد، ضربان قلب خود را احساس کنید. راه ساده جهت جلوگیری از این مشکل خودداری از نوشیدن قهوه پیش از خواب می باشد.

دقیقاً مانند کافئین، بایستی از کشیدن سیگار و یا مصرف نیکوتین هم درست قبل از خواب اجتناب کرد. حتی این کار مانند یک محرک عمل نموده و ممکن است به افزایش ضربان قلب منجر گردد. همین حالت برای هر نوشیدنی انرژی زا هم صدق می نماید و مطلقاً بایستی از مصرف آنها پیش از خواب خودداری کرد.

در صورتی که فردی مبتلا به نارسایی احتقانی قلب باشد، فشار اضافی بر روی قلب وجود دارد، و خوابیدن در همان طرف تنها موجب بدتر شدن این شرایط می گردد. بنابراین، اگر این علامت مشخصه را همراه با دیگر علائمی مانند تنگی نفس، احتباس مایعات، و افزایش وزن غیر قابل شرح دارید، در این صورت بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید تا این عارضه در مراحل اولیه تشخیص داده گردد.

گاهی اوقات، چیزی به سادگی و ناخودآگاهی استرس ممکن است این شرایط را در شب بوجود آورد. در طول شب، مغز در کوشش و تکاپو بوده و تمام اتفاقات روز را در سطح ناخودآگاه مورد پردازش قرار می دهد. بنابراین، اگر تحت استرس شدیدی قرار داشته باشید، می تواند به این شرایط و مشکل تبدیل گردد. از این حالت می توان با اطمینان از داشتن خوابی راحت و عمیق بدون هیچ گونه نگرانی اجتناب کرد.

یکی از علل بوجود آمدن تپش قلب به هنگام خوابیدن به پشت، داشتن یک بیماری قلبی است. هنگامی که فرد دارز می کشد، قلب در واقع مجبور است به دلیل همسطح بودن تمام اندامها سخت تر کار کند تا خون را به تمام بدن پمپاژ نماید. از این رو، اگر فردی مبتلا به یک بیماری قلبی در حال پیشرفت باشد، می تواند در شب تشدید گردد. بنابراین، اگر شما از تنگی نفس یا درد قفسه سینه رنج می برید، در این صورت به منظور آنالیز اینکه آیا دارای بیماری قلبی هستید یا خیر، سعی نمایید چندین آزمایش پزشکی را انجام دهید. بعضی از خانمها ممکن است در طول دوران بارداری از این شرایط شکایت داشته باشند. این مشکل ممکن است در این خانمها به دلیل تغییرات هورمونی در بدن و به دلیل تقاضای افزایش یافته برای خون و مواد مغذی به منظور تغذیه هم مادر و هم جنین باشد. این شرایط ممکن است صرفاً موقتی باشد، با این حال، اگر این مشکل شدت گرفت، بایستی بلافاصله به پزشک مراجعه نموده تا احتمال وجود هرگونه بیماری زمینه ای رد گردد.

شرایط دیگر شامل داشتن فعالیت شدید بدنی قبل از خواب، پرکاری تیروئید، کم خونی، اختلالات اضطرابی، تب، کم شدن آب بدن، و غیره است. این شرایط بعلاوه ممکن است به دلیل عوارض جانبی بعضی داروها رخ دهد.

مواردی که ذکر شد، همگی در خصوص علل مختلف و درمان تپش قلب به هنگام دراز کشیدن بودند. بعضی افراد حتی مدعی می باشند که این مشکل می تواند در ارتباط با یائسگی باشد. این شرایط می تواند به تنهایی رفع گردد و گاهی هم به خودی خود از بین نمی رود. با این حال چنانچه شدت گرفت و یا تکرار آن زیاد شد، در این صورت برترین کار مراجعه به پزشک خود جهت شناسایی این شرایط و درمان آن در اولین فرصت است.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون

به "تپش قلب هنگام دراز کشیدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپش قلب هنگام دراز کشیدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید