برای حفظ ارزش پول باید توان تولیدی کشور بالا برود

به گزارش آرش بلاگ، ابتدا باید با مهار تورم جلوی فرایند کاهش ارزش پول ملی گرفته گردد. یک نماینده مجلس با بیان این مطلب اضافه نمود: با پیدا کردن بازار فروش برای تولیداتمان میتوانیم ارزش پول ملی را تقویت کنیم.

برای حفظ ارزش پول باید توان تولیدی کشور بالا برود

مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم در خصوص کاهش ارزش پول ملی و برنامه های مجلس در تبادل نظر با آرش بلاگ گفت: حداقل بحث افزایش قدرت پول ملی و آنچه که مورد مطالبه است، حفظ ارزش پول است. اولین قدم این است ارزش پول دائماً کاهش پیدا نکند و از بین نرود. تورم شدیدی که طی این چند سال داشتیم تاثیر زیادی روی کاهش ارزش پول ملی داشته است. حداقل کار ویژه ای که باید انجام بدهیم، این است که فرایند کاهش ارزش پول را متوقف کنیم.

مهدی طغیانی مساله بعدی را بحث تقویت ارزش پول عنوان نمود و اضافه نمود: شرط تقویت ارزش پول ما در مقابل ارزهای خارجی، این است که پول ما در تعاملات و مبادلات بین المللی خریدار داشته باشد. خریدار داشتن پول ملی هرکشوری با توان فراوریی آن کشور مرتبط است؛ یعنی زمانی که ما میخواهیم کالایی را صادر کنیم، برای این که وارد نماینده در کشور مقابل بتواند کالای مارا بخرد، یا میتواند ارزهای شناخته شده جهان را بدهد یا میتواند به صورت ریال ایران آن را تسویه کند. تقاضای ارز داخلی زمانی که صادرات وجود دارد بیشتر میگردد و در زمان واردات تقاضای ارز کشور مقابل بیشتر می گردد.

جهت تقویت ملی از رونق فراوری میگذرد

وی با اشاره به این که جهت تقویت پول ملی از رونق فراوری یا از جهش در فراوری میگذرد، عنوان نمود: اگر فراوری افزایش پیدا کند و ما بتوانیم فراوریات خودمان را صادر کنیم و در جهان برای آن بازار خوب پیدا کنیم، میتواند سبب تقویت پول ملی گردد. در مقابل اگر نتوانیم صادرات را افزایش داده و واردات را کاهش دهیم، ارزش پول ملی روز به روز تضعیف شده و این شرایط برای رهبری که به کاهش ارزش پول ملی اشاره کردند و مردم به هیچ وجه قابل قبول نیست.

مجلس و دولت درمورد هدف متفق القول هستند

طغیانی ادامه داد: مجلس و دولت در خصوص هدف، یعنی تورم که بحث حفظ ارزش پول است و فراوری که بحث تقویت ارزش پول ملی است، جزو اولویت های مجلس و دولت است، متفق القول هستند. چیزی که ما از دولت توقع داریم برنامه داشتن برای این کار است. در حال حاضر مساله ما این است که با چه برنامه ای این اتفاق خواهد افتاد و ابزارهای لازم برای آن چیست؟ همچنین افزایش فراوری بحثی است که هم به حوزه تقنین و هم به حوزه اجرایی مربوط می گردد که هم مجلس و هم دولت باید به وظایف خود عمل نمایند.

وی در خاتمه گفت: برنامه هایی در مجلس برای این برای حمایت از فراوری وجود دارد اما هنوز کمیسیون مالی مجلس تشکیل نشده است. پس از تشکیل کمیسیون مالی میتوان درمورد اولویت های مجلس صحبت کرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "برای حفظ ارزش پول باید توان تولیدی کشور بالا برود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای حفظ ارزش پول باید توان تولیدی کشور بالا برود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید