تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه

به گزارش آرش بلاگ، معین برترین دما برای دیگ گرمایش مرکزی و تنظیم دمای موتورخانه می تواند چالش برانگیز باشد. با نوسانات دمای بیرونی و نیازهای مختلف آب گرم، تنظیمات دیگ بخار ممکن است تا حد زیادی برای هر فرد متفاوت باشد. دانستن اینکه چه نوع دیگ گرمایش مرکزی در خانه خود دارید و تنظیمات دمای معمولی، به شما یاری می نماید تا برترین تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه را انجام دهید.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه

نکات کلیدی

 • برترین دمای آب برای بویلر، چیزی مابین 60-65 درجه سانتی گراد است.
 • از انواع دیگ های حرارت مرکزی، می توان به بویلرهای ترکیبی، بویلرهای سیستم و دیگ های معمولی اشاره داشت.
 • دیگ های ترکیبی، از آن جا که آب سرد و گرم مصرفی را همزمان تامین می نمایند، هواداران زیادی دارند.
 • دیگ های ترکیبی، به یاری گاز یا روغن گرم می شوند.

آشنایی با انواع دیگ های حرارت مرکزی رایج

درک اینکه کدام نوع دیگ گرمایش مرکزی در خانه خود دارید و چگونه کار می نماید قبل از کوشش برای تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه، می تواند مفید باشد.

1. بویلرهای ترکیبی

دیگ های ترکیبی، به یک گزینه محبوب برای گرمایش مرکزی تبدیل شده اند؛ زیرا گرمایش و آب گرم را از یک واحد تأمین می نمایند. منبع اصلی آب ساختمان، آب سرد را به دیگ بخار تغذیه می نماید. سپس، دیگ بخار برای فراوری گرما، سوخت گاز را می سوزاند و از یک مبدل حرارتی برای انتقال گرما به آب از محفظه احتراق استفاده می نماید.

از آنجایی که دیگ های ترکیبی از گاز یا روغن برای گرم کردن آب استفاده می نمایند، می توانند به سرعت گرم شوند.

رایگان قیمت بگیرید و سرویس موردنظر را در محل دریافت کنید!

 • نصب و راه اندازی مشعل گازی و گازوئیلی
 • تعویض منبع دو جداره یا کویل دار
 • تعویض منبع انبساط
 • نصب دیگ چدنی
 • نصب انشعاب کلکتور
تعمیرات موتورخانه با آرش بلاگ

رایگان قیمت بگیرید و سرویس موردنظر را در محل دریافت کنید!

 • نصب و راه اندازی مشعل گازی و گازوئیلی
 • تعویض منبع دو جداره یا کویل دار
 • تعویض منبع انبساط
 • نصب دیگ چدنی
 • نصب انشعاب کلکتور
تعمیرات موتورخانه با آرش بلاگ

این دیگ ها نسبت به دیگ های دیگر کوچک تر هستند؛ زیرا به فضایی برای مخزن آب جداگانه احتیاج ندارند. این ویژگی آن ها را برای ساختمان های کوچک تر ایده آل می نماید. علیرغم وجود گرمایش و آب گرم در یک واحد، بویلرهای ترکیبی نمی توانند به طور هم زمان آب گرم را به شیر و گرمایش مرکزی راهنمایی نمایند.

به عنوان مثال، اگر گرمایش مرکزی روشن باشد و یکی از اعضای خانه شما یک خروجی آب را باز کند، دیگ به طور موقت آب گرم را در حین استفاده به خروجی آب راهنمایی می نماید و شما برای اصلاح آن باید روند تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه را پشت سر بگذارید.

2. دیگ های معمولی

دیگ معمولی به عنوان دیگ فقط حرارتی نیز شناخته می گردد. این نوع دیگ ها از 3 جزء تشکیل شده اند: دیگ بخار، سیلندر جداگانه برای ذخیره آب گرم و مخزن جداگانه برای ذخیره آب سرد.

مخزن آب سرد معمولاً در اتاق زیر شیروانی خانه نصب می گردد و از نیروی جاذبه برای پر کردن دیگ استفاده می نماید. سپس دیگ آب را گرم می نماید و آن را مستقیماً به رادیاتورهای سیستم گرمایش مرکزی می رساند و سیلندر آب گرم را پر می نماید؛ بنابراین در صورت احتیاج، آب گرم وجود دارد.

اگر ساختمان بزرگ تری دارید، استفاده از دیگ بخار معمولی برای تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه برترین گزینه است. این نوع دیگ برای خانه هایی با حمام های متعدد و خانه هایی که منبع آب اصلی کم فشار دارند ایده آل است. اگرچه دیگ های معمولی فضای بیشتری را اشغال می نمایند، مخازن آب جداگانه آن ها به طور هم زمان آب گرم و گرمایش را تأمین می نمایند.

3. بویلرهای سیستم

مانند دیگ های معمولی، دیگ های سیستم می توانند به وسیله یک سیلندر آب گرم، آب گرم گرمایش و آب گرم مصرفی را در صورت احتیاج به رادیاتورها تأمین نمایند. این دیگ ها فقط از دیگ و یک سیلندر آب گرم تشکیل شده اند. منبع اصلی آب خانه، آب را وارد دیگ بخار می نماید و احتیاج به مخزن آب سرد مجزا را از بین می برد.

این دیگ های بخار برای ساختمان های بزرگ با مصرف بالای آب گرم ایده آل هستند. فضای کمتری را اشغال می نمایند. علاوه بر این، دیگ های سیستم هنوز به فضایی برای یک سیلندر آب گرم احتیاج دارند و اگر منبع اصلی آب فشار پایینی داشته باشد، سرعت جریان در سراسر خانه تأثیرگذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید: با 7 مشکل رایج دیگ بخار موتورخانه آشنا شوید!

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه

به زبان ساده، هیچ دمایی وجود ندارد که بخواهید دیگ گرمایش مرکزی خود را روی آن تنظیم کنید. دمایی که دیگ خود را روی آن تنظیم می کنید، بسته به چندین متغیر از جمله آب وهوا و ترجیحات شخصی فرق دارد.

در حالت ایده آل، شما تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه را انجام می دهید تا در محدوده دمایی خاصی قرار گیرد تا از گرم شدن بیش ازحد دیگ جلوگیری گردد.

تنظیمات دمای توصیه شده برای درجه دیگ

تنظیمات دمای آب گرمایش مرکزی و سیلندر آب گرم با یکدیگر فرق دارد. برای گرمایش آب، بهتر است تنظیمات دمای بالا/پایین دیگ خود را با گرم شدن و سردتر شدن هوا تنظیم کنید.

در حالی که تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه در تابستان و دمای پایین دیگ در تابستان کارآمدتر و راحت تر است، دمای بالاتر دیگ برای زمستان مناسب تر است. تنظیمات معمولی دمای پایین باید در محدوده 50-70 درجه سانتی گراد و تنظیمات دمای بالا باید در محدوده 80-95 درجه سانتی گراد باشد.

اگر می خواهید دما گرم باشد، سعی کنید دیگ در بالاترین درجه حرارت حدود 95 درجه بماند. هنگامی که دما از 100 درجه آغاز به افزایش می نماید، دیگ شما آغاز به گرم شدن بیش ازحد می نماید که می تواند منجر به نشت یا ترکیدن دیگ گردد.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه شما احتمالاً در طول سال در همان محدوده دمایی باقی خواهد ماند. برترین دما برای سیلندر آب گرم شما بین 60-65 درجه سانتی گراد است. به دلایل بهداشتی و ایمنی، سعی کنید دمای آب دیگ خود را خیلی پایین نگه ندارید.

باکتری به نام لژیونلا می تواند در آب شیرین با دمای 25 تا 45 درجه سانتی گراد رشد کند. این باکتری می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به نوعی ذات الریه به نام بیماری لژیونر قرار دهد. CDC توصیه می نماید دمای آب سیلندر گرمایشی خود را حداقل بالای 50 درجه نگه دارید.

جمع بندی تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه

حال که با نحوه تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه آشنا شدید، بهتر می توانید برای گرم کردن خانه خود و به حداکثر رساندن بهره وری انرژی، از کنترل نماینده های دمای خانه بهره ببرید.

استفاده از ترموستات ها و ترموستات های قابل برنامه ریزی برای اتاق های جداگانه به شما این امکان را می دهد که کنترل دقیق تری بر دمای هر اتاق در خانه خود داشته باشید. به عنوان مثال، اتاق خواب شما باید خنک تر از سایر اتاق های خانه باشد تا خواب راحت و سالمی داشته باشید.

کنترل نماینده های هوشمند دما به طور اتوماتیک دمای خانه شما را تنظیم می نمایند یا به شما این امکان را می دهند به وسیله یک دستگاه تلفن همراه به کنترل ها دسترسی داشته باشید. این ویژگی ها به شما این امکان را می دهد که در زمانی که خارج از خانه هستید، مصرف گرما را کاهش دهید.

تنظیم دیگ بخار در نوسان 4 تا 5 درجه در ساعات مختلف روز به گرمایش مؤثر خانه شما یاری می نماید. خنک نگه داشتن خانه در زمانی که خانه هستید ارزان تر است.

منبع: آچاره

به "تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید