حقایق جالب درباره سنندج، تصاویر

به گزارش آرش بلاگ، سنندج از شهرهای غربی کشور است که به نام مرکز استان کردستانمحسوب می شود. با توجه به اقلیم کوهستانی این منطقه در ارتفاعات زاگرس، سنندج از پدیده های طبیعی زیبایی بهره می برد. از طرف دیگر خانه ها و بناهای قدیمی این شهر از جاذبه های فرهنگی و تاریخی آن به تعداد می فرایند. مجموع این موارد سنندج را به یکی از مقاصد گردشگری غرب کشور تبدیل کرده است.

حقایق جالب درباره سنندج، تصاویر

با این مقدمه به برخی از حقایق و نکات جالب این شهر می پردازیم.

1. سنندج از شهرهای غربی کشور و مرکز استان کردستان است که در نیمه غربی ایران واقع شده است.

2. بر اساس مستندات پیدا شده در دو تپه شرقی سنندج و در جوار رودخانه گریاشان، قدمت سکونت بشر در این منطقه در حدود 6 هزار سال پیش تخمین زده شده است.

3. به نسبت دیگر شهرهای کشور، شهر سنندج از قدمت کم تری برخوردار است. در قرن 10 خورشیدی در زمان صفویه بود که به دلیل انگیزه های نظامی و ایجاد مرکزیت سیاسی در این منطقه، هسته اولیه شهر سنندج در منطقه فعلی شهر به صورت قلعه ای بر فراز تپه های این نواحی بنا شد.

4. برای نام سنندج نظریه های متعددی مطرح است. با این وجود قوی ترین این نظریه ها به محل این شهر اشاره دارد. نام کهن این منطقه سنه دژ بوده است. شهر سنندج در دامنه کوه واقع شده است و از آنجایی که در زبان محلی قدیم سنه به معنی پای کوه و دژ به معنی قلعه یا شهر است، این نام به آن نسبت داده شده است. در واقع سنندج به نوعی تغییریافته و معرب این واژه است.

5. شهر سنندج از لحاظ موقعیت جغرافیایی محصور بین تپه های اطراف است که از رشته کوه های زاگرس به این منطقه کشیده شده اند. به همین دلیل از آب و هوای سرد و نیمه خشک برخوردار است. میانگین دمای این شهر در روزهای گرم سال 25 درجه و در روزهای سرد سال یک درجه است.

6. طبیعت این منطقه مانند دیگر نواحی استان کردستان بسیار دیدنی و کم نظیر است. از طرفی جنگل های انبوه سرسبز و از طرف دیگر منطقه ها کوهستانی زاگرس همگی بر ویژگی های این خطه می افزایند.

7. امروزه سنندج جمعیتی در حدود 500 هزار نفر را در خود جای داده است.

8. زبان مردم سنندج کردی است. از طرفی در گذشته عده ای از هموطنان ارمنی و یهودی در این منطقه زندگی می کردند که رفته رفته از جمعیت آن ها کاسته شد.

9. با آغاز قرن معاصر خورشیدی بود که شهرداری سنندج در سال 1300 اداره شهر را به عهده گرفت.

10. طبق برخی از شواهد گمان می رود که شهر کهن سنه در اثر زلزله یا هجوم مغول ها ویران شده بود.

11. با توجه به پایه گذاری و آبادی های این شهر در زمان صفویه، در بسیاری از عمارت ها و بناهای قدیمی سنندج معماری (سبک اصفهانی به نظر مرحمو پیرنیا) به چشم می خورد. بعدها هم این نوع معماری در آثار این شهر ادامه یافت.

12. به دلیل قرارگیری در منطقه ها کوهستانی، هر ساله علاقه مندان زیادی به قلل سنندج صعود می کنند. از مهم ترین ارتفاعات و جاهای دیدنی سنندج می توان به آوالان، آبیدر، سلطان سراج الدین و کوه چرخ لان اشاره کرد.

13. همان طور که گفته شد این منطقه علاوه بر اماکن دیدنی تاریخی، از پدیده های طبیعی بسیاری بهره مند است. از میان این جاذبه ها می توان از پارک های جنگلی، آبشارهای خروشان و چشمه های زلال سنندج نام برد.

14. در این منطقه معادن زیادی وجود دارد که حتی برای صادرات هم از آن ها استفاده می شود. همچنین صنایع کارخانه ای متعددی مانند کاغذسازی، فلزی و غیرفلزی، نساجی، شیمیایی و چرم سازی از مهم ترین آن ها محسوب می شوند.

15. برای آخرین مورد می توان به صنایع دستی این منطقه مانند قالی بافی، گلیم بافی، نازک کاری و منبت کاری اشاره کرد.

منبع: گردشبان

به "حقایق جالب درباره سنندج، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب درباره سنندج، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید