خبرنگاران احتمال واریز 30 درصد از باقیمانده سود سهام عدالت به حساب سهامداران

به گزارش آرش بلاگ، تهران - خبرنگاران - پیگیری های اجرا شده حاکی از آن است که به احتمال زیاد از 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت، 30 درصد آن به حساب سهامداران پرداخت می شود و 20 درصد دیگر بعد از تکمیل سودهای واریز شده از سوی شرکت های سرمایه پذیر در اختیار مشمولان قرار می گیرد.

خبرنگاران احتمال واریز 30 درصد از باقیمانده سود سهام عدالت به حساب سهامداران

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار مالی آرش بلاگ، نخستین مرحله از واریز سود سهام عدالت برای سهامداران 2 روش مستقیم و غیرمستقیم در تاریخ 28 اسفند ماه سال 99 انجام شد، دارندگان سهام 500 هزار تومانی، رقمی حدود 200 هزار تومان دریافت کردند و برای دارندگان سهام یک میلیون تومانی دو برابر سود سهام 500 هزار تومانی پرداخت شد که رقم آن 400 هزار تومان بود.

در این میان، برآورد هایی در زمینه واریز 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت مطرح شد که در ابتدا رییس سازمان بورس از زمان واریز باقیمانده سود سهام عدالت خبر داد و اضافه نمود: تلاش سازمان بورس در جهت تجمیع سود شرکت ها است، در نتیجه مرحله دوم سود سهام عدالت تا قبل از ماه رمضان و در نهایت، همین ماه پرداخت می شود.

شرکت سپرده گذاری مرکزی، مجری واریز سود به حساب سهامداران

در اواسط اردیبهشت ماه حسین قشمی، مدیر سیستم های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره علت عدم واریز باقیمانده سود سهام عدالت به خبرنگار آرش بلاگ اعلام کرد: به محض تکمیل شدن وجه و واریز سود توسط همه شرکت های سرمایه پذیر، مرحله دوم سود سهام عدالت سال 1398 که مجامع آن در سال 1399 برگزار شده است، واریز می شود.

وی گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی، مجری واریز سود به حساب سهامداران است و در مورد تامین موجودی، شرکت سپرده گذاری و سازمان بورس مکاتباتی را با شرکت های سرمایه پذیر داشته اند تا برای واریز هر چه زودتر سود منابع مورد نیاز را تامین کنند.

قشمی تاکید کرد: 36 شرکت جزو شرکت های سهام عدالت هستند که از این تعداد 29 شرکت سود خود را محقق کرده اند، همه این 29 شرکت باید سود را واریز کنند تا بتوان سود سهامداران مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت را پرداخت کنیم.

پنج شرکت هنوز اقدام به واریز سود نکرده اند

در ادامه صحبت های مطرح شده از سوی مسوولان، حسین فهیمی اعلام کرد: تا به امروز تعدادی از شرکت های بزرگ اقدام به واریز سود نکرده اند اما به محض واریز سود همه شرکت ها مرحله دوم واریز سود سال 98 سهام عدالت سهامداران انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر شرکت ها اقدام به واریز سود نکنند، نام آنها را اعلام و فاش خواهیم کرد، اضافه نمود: اعلام نام این شرکت ها مهم ترین ضمانت اجرایی است و طبق قانون علاوه بر اعلام نام این شرکت ها، مشمول جریمه هایی هم خواهند شد.

واریز سود سهام عدالت در انتظار واریز سود از سوی 20 درصد شرکت های سرمایه پذیر

پیگیری های اجرا شده از سوی خبرنگار آرش بلاگ نشان می دهد که تا به امروز بیش از 80 درصد از شرکت های سرمایه پذیر سود خود را به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز کرده اند و اکنون واریز سود سهام عدالت در انتظار پرداخت سود از سوی 20 درصد باقیمانده شرکت های سرمایه پذیر است که تا به امروز با توجه به تذکرهای داده شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز شرکت سپرده گذاری مرکزی هیچ اقدامی برای واریز سود به حساب شرکت سپرده گذاری نکرده اند.

با وجود صحبت های مطرح شده از سوی سخنگوی آزادسازی سهام عدالت مبنی بر اعمال جریمه برای شرکت هایی که تا به امروز سود مربوطه را واریز نکرده اند اما این تصمیم تا به امروز به مرحله اجرا نرسیده است و خبر دقیقی از اجرای حتمی آن و زمان اجرا وجود ندارد.

پیگیری سود سهام عدالت در دستور کار جلسه هفته جاری شورای عالی بورس

با توجه به پیگیری های مکرر مشمولان سهام عدالت برای اعلام زمان دقیق واریز سود، قرار بر این است تا بررسی این موضوع در جلسه هفته جاری شورای عالی بورس در دستور کار اعضای این شورا قرار گیرد تا راه های لازم برای واریز هر چه زودتر سود سهام عدالت به حساب مشمولان انجام شود.

پیگیری های اجرا شده از سوی خبرنگار آرش بلاگ نشان دهنده آن است که احتمال تعیین تکلیف و واریز سود سهام عدالت تا سرانجام اردیبهشت ماه بسیار زیاد است و ممکن است پیگیری های مسوولان برای واریز هر چه زودتر به نتیجه برسد و باقیمانده سود تا قبل از شروع خردادماه به حساب سهامداران واریز شود.

همچنین پیشنهادهای جدیدی در زمینه واریز سود مطرح شده است بر این اساس که اکنون از 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت، 30 درصد آن به حساب مشمولان پرداخت شود و 20 درصد دیگر بعد از تکمیل سودهای واریز شده از سوی شرکت های سرمایه پذیر به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی در اختیار سهامداران قرار گیرد، این موضوع فعلا فقط در حد یک پیشنهاد است و تصمیم گیری دقیقی در مورد آن انجام نشده است.

رقم واریزی سود سال های گذشته سهام عدالت

به گزارش آرش بلاگ، بعد از چند سال، انتظار سهامداران به سر رسید و در سه سال اخیر سود شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت دریافت و در مجموع مبلغی به ارزش 127 هزار میلیارد ریال به حساب بیش از 41 میلیون نفر از مشمولین طرح سهام عدالت واریز شد.

سود سال 95 سهام عدالت که به ازای هر سهم یک میلیون تومانی، 150 هزار تومان بود در سال 1396 به حساب مشمولان این سهام واریز شد، این فرایند در سال های بعد با افزایش درصد سود ادامه دار بود و تا به امروز تا سود سال 97 به حساب این افراد واریز شده است.

طبق آمار ارائه شده سود پرداختی سال 96 برای مشمولان سهام عدالت به مبلغ 175 هزار تومان و سود مالی سال 97 رقمی حدود 205 هزار تومان بود که به حساب بیش از 41 میلیون نفر واریز شده و این موضوع حاکی از افزایش بیش از 16 درصدی سود نسبت به سال 96 است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران احتمال واریز 30 درصد از باقیمانده سود سهام عدالت به حساب سهامداران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران احتمال واریز 30 درصد از باقیمانده سود سهام عدالت به حساب سهامداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید