روش های نگهداری قارچ؛ سرخ شده، بخارپز و آبپز

به گزارش آرش بلاگ، نگهداری قارچ در یخچال و فریزر به روش پخت و منجمد کردن آن بستگی دارد. در اینجا روش نگهداری قارچ بخارپز، قارچ سرخ شده، قارچ آب پز و سس قارچ همراه با روش بلاچینگ و انجماد قارچ یاد داده شده است.

روش های نگهداری قارچ؛ سرخ شده، بخارپز و آبپز

قارچ تازه را می توان از فروشگاه خریداری و یا از جنگل و باغچه ها برداشت کرد. اگر نگهداری قارچ به درستی انجام گردد تا چند ماه پس از آن، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. قارچ ها انواع مختلفی دارند و برای حفظ و نگهداری آن ها راه های متفاوتی وجود دارد که برای دستیابی به بهترین روش احتیاج به آزمایش و خطا خواهد بود. اما آرش بلاگ در اینجا روش های اساسی را ذکر می نماید که بین افرادی که با میوه و سبزیجات سر و کار دارند رایج تر بوده و امتحان خود را پس داده است.

همچنین می توانید اصول فریز کردن مواد غذایی و روش های صحیح نگهداری مواد غذایی در کابینت را نیز در آرش بلاگ بیاموزید.

روش های نگهداری قارچ سرخ شده و بخارپز

1- ابتدا قارچ ها را کاملا در آب سرد شستشو دهید.

2- در صورت لزوم انتهای ساقه آن ها را ببرید. اگر قارچ ها بزرگتر از 1 اینچ (2.5 سانتی متر) باشد، آن ها را برش دهید یا به چهار قسمت تقسیم کنید.

3- حال قارچ را می توانید بخارپز و یا سرخ کنید. اگر قارچ ها را سرخ کنید خوشمزه تر می گردد، اما اگر آن ها را بخار پز کنید برای مدت طولانی تری می توانید قارچ را نگهدارید. بهتر است بدانید که قارچ های بخار پز را می توانید حدود سه ماه طولانی تر از قارچ سرخ شده نگه دارید.

  • روش پخت و منجمد کردن قارچ بخارپز

اگر می خواهید رنگ قارچ هایی که بخارپز می شوند حفظ گردد، قبل از اینکه آن ها را بپزید، قارچ های آماده شده را به مدت 5 دقیقه در محلولی حاوی 1 لیوان آب و 1 قاشق چای خوری آب لیمو قرار دهید.

مدت زمان مناسب برای پخت کل قارچ 5 دقیقه، برای پخت کلاهک قارچ 1.2 تا 3 دقیقه و برای پخت ساقه آن 3 دقیقه است. حال به سرعت قارچ ها را خنک کنید، برای این کار باید آن ها را سریع آب کشی نموده و بسته بندی کنید.

وقتی قارچ ها را در نایلون ریختید باید حدود 1.5 سانتی متر از بالای پلاستیک خالی باشد، سپس درب آن را ببندید. قارچ های بخارپز را می توانید تا یک سال در فریزر نگهداری کنید.

  • روش پخت و منجمد کردن قارچ سرخ شده

برای سرخ کردن قارچ ها از یک ماهی تابه بهره ببرید. درون ماهی تابه کره حیوانی یا گیاهی بریزید و مقدار کمی از قارچ ها را درون آن بریزید و صبر کنید قارچ ها سرخ بشوند.

وقتی قارچ ها سرخ شدند آن را از روی حرارت بردارید و خنک کنید. برای خنک کردن قارچ ها می توانید صبر کنید تا در هوای باز خنک شوند و یا ماهی تابه را در آب سرد قرار دهید.

بعد از خنک شدن قارچ ها باید آن ها را در نایلون بریزید، دقت کنید که باید حدود 1.5 سانتی متر از بالای نایلون خالی باشد. قارچ سرخ شده را می توانید تا 9 ماه در فریزر نگهداری کنید.

بلانچینگ یا آنزیم بری و انجماد قارچ

1- ابتدا قارچ ها را به خوبی بشویید. در صورت احتیاج قارچ ها را خرد کنید و یا آن ها را به 4 بخش تقسیم کنید.

2- در یک قابلمه آب بریزید و صبر کنید تا بجوشد، سپس قارچ ها را به مدت 1 تا 2 دقیقه در آب جوش بریزید.

3- اکنون قارچ های بلانچینگ شده را در آبکش یا صافی بریزید و آن ها را با آب سرد آبکشی نمایید.

4- قارچ ها را در یک ظرف پلاستیکی بریزید و مقداری از فضای بالای ظرف را خالی بگذارید. سپس ظرف را در فریزر بگذارید تا قارچ ها منجمد گردد.

نگهداری قارچ به عنوان سس و چاشنی غذا

قارچ خرد شده یا چرخ شده را می توان با افزودنی هایی مانند پیاز، سیر، سبزی و کره مخلوط کرد و به عنوان چاشنی و یا سس غذا استفاده نمود که به سس قارچ معروف است.

اکنون می خواهیم روش درست کردن و نگهداری از این مخلوط قارچ را به شما یاد بدهیم، اما در این روش مدت نگهداری قارچ بسیار کوتاه است و قارچ ها را تقریبا یک هفته در یخچال و تا یک ماه در فریزر می توانید نگه دارید.

1- ابتدا قارچ ها را بشویید و خشک کنید.

2- قارچ ها را ریز خرد کنید و یا چرخ کنید.

3- قارچ های خرد شده را با پیاز و کره در ماهی تابه بریزید و حرارت دهید تا نرم شوند. سپس سبزیجات تازه ای را که انتخاب نموده اید به آن اضافه کنید. معمولا برای این چاشنی از سبزی جعفری استفاده می گردد. توجه کنید که سبزی نیز باید کاملا خرد شده باشد. می توانید ادویه های دلخواه را نیز به آن اضافه کنید.

4- صبر کنید تا مخلوط خنک گردد بعد آن را در یک ظرف پلاستیکی بریزید. بهتر است روی آن تاریخ درست کردن را بنویسید تا حواستان به زمان انقضای آن باشد و بعد ظرف را در یخچال یا فریزر قرار دهید.

از این چاشنی می توانید برای درست کردن و یا پخت سینه مرغ استفاده نمایید.

همچنین بخوانید: 12 نکته طلایی برای تازه نگه داشتن مواد غذایی

برگرفته از:Wikihow

منبع: setare.com

به "روش های نگهداری قارچ؛ سرخ شده، بخارپز و آبپز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های نگهداری قارچ؛ سرخ شده، بخارپز و آبپز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید