سالانه حدود 29 هزار تن گیاه دارویی در خراسان رضوی فراوری می گردد

به گزارش آرش بلاگ، خبرنگاران/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: اندازه فراوری گیاهان دارویی در استان حدود 29 هزار تن در سال است که از این جهت خراسان رضوی جایگاه اول را از نظر سطح زیر کشت و فراوری این نوع گیاهان در کشور در اختیار دارد.

سالانه حدود 29 هزار تن گیاه دارویی در خراسان رضوی فراوری می گردد

محمد میری در گفت وگو با آرش بلاگ در مورد توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان رضوی اظهار کرد: سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان به غیر از محصول زعفران 33 هزار و 723 هکتار است. از این اندازه حدود 14 هزار هکتار مربوط به کشت آبی و قریب 19 هزار و 700 هکتار مربوط به کشت دیم است.

وی اضافه کرد: از اصلی ترین محصولات دارویی کشت شده در استان می توان به زیره سبز، گل محمدی، آنغوزه، تخم شربتی، خارشتر، پنیرک، آویشن، گل گاو زبان، زیره کوهی، سیاه دانه، چای ترش و نعنا فلفلی اشاره نمود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی درباره مزایای کشت گیاهان دارویی در گلخانه عنوان نمود: این گیاهان احتیاج آبی کمتر و بعلاوه کارآیی مصرف آب بالاتری نسبت به سایر محصولات زراعی دارند. این مزیت موجب می گردد تا به ازای آب مصرفی در واحد سطح، عایدی بیشتری نصیب کشاورز گردد. از مزایای دیگر کشت گیاهان دارویی می توان به قابلیت کشت در اراضی خرده مالکی، ارزآوری این گیاهان به علت صادرات محور بودن و تنوع مصرف آن در بخش های غذایی، دارویی، آرایشی، بهداشتی، عطر و ادکلن، ادویه، کشاورزی، دام و صنعت اشاره نمود.

میری توضیح داد: بعلاوه کشاورزی کم نهاده به علت قابلیت مصرف در منابع داروسازی، تنوع بالای محصولات گیاهان دارویی یک و چندساله متناسب با اقلیم منطقه، قابلیت کشت در ارتفاعات و دشت و بعلاوه تحمل بالای این گیاهان در برابر تنش های محیطی از دیگر مزایای کشت این محصولات است.

وی با اشاره به برنامه های پیش بینی شده برای توسعه کشت گیاهان دارویی در استان اعلام نمود: از جمله برنامه های در دست اقدام سازمان جهاد کشاورزی استان می توان به توسعه کشت گیاهان دارویی خاص و شاخص، آموزش کشاورزان و کارشناسان، ترویج گیاهان دارویی مالی که تا به امروز در استان کشت نشده مانند زنجبیل و هل، توسعه کشت نشایی، راه اندازی بارانداز و فن بازار گیاهان دارویی و توسعه صنایع فراوری و تبدیلی صنعتی و خانگی گیاهان دارویی اشاره نمود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: بعلاوه تدوین برنامه جامع گیاهان دارویی متناسب با شرایط اقلیمی شهرستان ها، توسعه مکانیزاسیون در کشت بعضی گیاهان دارویی مانند زیره سبز و برنامه ریزی و اجرای کشت به صورت کشاورزی قراردادی و بعلاوه تامین تسهیلات مقرون به صرفه قیمت با نرخ چهار درصد به مبلغ 220 میلیارد ریال برای توسعه کشت گیاهان دارویی و حمایت از این بخش با بازپرداخت سه الی پنج ساله نیز از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده به منظور توسعه کشت گیاهان دارویی است.

وی گفت: هماهنگی انعقاد قرارداد خرید توافقی محصول کشاورزان در شهرستان های فیروزه، کلات، کاشمر، سبزوار، جوین، زاوه و تربت حیدریه و برگزاری 62 کارگاه آموزشی در سطح شهرستان های استان برای کشاورزان و کارشناسان را می توان از دیگر اقدامات جهت توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان رضوی نام برد.

میری تاکید نمود: در حال حاضر گیاهان دارویی کشت شده در فضای گلخانه ای استان 2 محصول آلوئه ورا و مارچوبه است. کاشت محصول مارچوبه در سطح پایین شروع شده و چنانچه از سازگاری و عایدی مناسبی برخوردار باشد، طی سال های آینده سطح زیر کشت آن در فضای گلخانه افزایش پیدا خواهد نمود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی درباره مزایای کشت در فضای گلخانه عنوان نمود: از مزایای این نوع کشت می توان به فراوری خارج از فصل و اقلیم، افزایش مطلوب عملکرد در واحد سطح نسبت به کشت فضای باز و کسب عایدی بیشتر برای کشاورز اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سالانه حدود 29 هزار تن گیاه دارویی در خراسان رضوی فراوری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالانه حدود 29 هزار تن گیاه دارویی در خراسان رضوی فراوری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید