افت 1395 واحدی شاخص بورس

به گزارش آرش بلاگ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در سرانجام معاملات در یک فرایند نوسانی با کاهش 1395 واحد روبرو شد.

افت 1395 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه اقتصادی آرش بلاگ، بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته رشد قابل توجه 40 هزار و 60 واحد را تجربه کرد، اما امروز اگرچه در ساعات ابتدایی معامله رشد خوبی به دست آورد، اما دوباره تعدیل شد و در نهایت 1395 واحد به رقم یک میلیون و 436 هزار و 69 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 3868 واحد به رقم 398 هزار و 302 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 770 هزار میلیارد تومان رسید و ارزش فرابورس هم به بیش از یک میلیون و 139 هزار میلیارد تومان افزون شد؛ بنابراین ارزش شرکت های حاضر در بورس و فرابورس ایران به بیش از 6 میلیون و 800 هزار میلیارد تومان رسیده است.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی - ارزشی در بورس تهران یک دهم درصد عقب نشست. بعلاوه این دو شاخص با معیار هموزن 96 صدم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 13 صدم درصد افت کرد، اما شاخص بازار اول بورس 4 صدم درصد تقویت شد و شاخص بازار دوم بورس 26 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نماد های ملی مس، شستا، پتروشیمی پردیس و پتروشیمی نوری به ترتیب بیشتری اثر افزایشی بر شاخص بورس را داشتند و نماد های پالایش نفت اصفهان و ایران خودرو بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران هم امروز 142 واحد کاهش یافته و به رقم 20 هزار و 413 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و 139 هزار میلیارد تومان شد. ارزش بازار پایه فرابورس به بیش از 366 هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 3 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 381 هزار فقره معامله و به ارزش 2368 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های پتروشیمی زاگرس و پالایش نفت شیراز بیشتری اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و برعکس نماد های آریاساسول، فرابورس ایران، جهان فولاد سیرجان، نیروی برق دماوند و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

با توجه به اینکه سرمایه گذاری در بورس همراه با نوسان و سود و زیان است، کارشناسان توصیه می نمایند، سرمایه گذاران حقیقی و خرد که تجربه و دانش لازم و یا وقت کافی ندارند، به وسیله صندوق های سرمایه گذاری با پیشنهاد های مختلف مثل صندوق های با درآمد ثابت یا صندوق مختلط و صندوق های ترکیبی از سهام و درآمد ثابت وارد بازار سرمایه شوند تا سرمایه های آن ها حفظ گردد و انتظارات آن ها از سرمایه گذاری نیز به نحو مقتضی پاسخ داده گردد.

در جهان در ازای هر نمادی که در بورس وجود دارد، سه صندوق سرمایه گذاری هم طراحی و پیش بینی شده تا مردم به وسیله صندوق ها وارد سرمایه گذاری شوند، اما در ایران برعکس است، به گونه ای که تعداد صندوق های سرمایه گذاری در بورس که در سامانه فیپیران معرفی شده اند، حدود 210 صندوق است، در حالی که تعداد نماد های بورسی و فرابورسی بیش از 700 نماد یعنی بیش از 3.5 برابر است؛ بنابراین سرمایه گذاران ایرانی مجبور هستند مستقیم وارد خرید سهام شرکت ها شوند و سرمایه های اندک آن ها در نوسان بازار از بین می رود. باید فرهنگ سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه های خرد جا بیفتد تا بخشی از این سرمایه های خرد به وسیله صندوق ها در شرکت های تولیدی به کار گرفته گردد و هم باعث رشد اقتصادی و هم باعث درآمد برای دارندگان سرمایه ها گردد.

از طرفی سرمایه گذاری مطمئن در بازار سرمایه می تواند بخشی از آینده اقشار کم درآمد و کارگر و کارمند را در آینده تامین کند به شرط اینکه قوانین سرمایه گذاری به نفع سرمایه گذاران حقیقی و صندوق ها تغییر پیدا کند.

واحد های سرمایه گذاری پالایش یکم سال قبل در اوایل شهریور به مردم به نرخ 10 هزار تومان از سوی دولت فروخته شد، امروز بعد از 13 ماه به جای سود آوری با 29 درصد زیان از اصل سرمایه همراه است، در حالی که سران سه قوه در جلسه مشترک تصویب کردند، زیان خریداران سهام از دولت از جمله پالایش یکم با سهام تازه یا سهام جایزه جبران می گردد، در حالی که هنوز خبری از تحقق این وعده نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افت 1395 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 1395 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید