زمان و جزییات عرضه سهام بانک ها

به گزارش آرش بلاگ، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات و دو بیمه البرز و اتکایی امین از طریق صندوقهای سرمایه گذاری با 20 درصد تخفیف به مردم عرضه می شود.

زمان و جزییات عرضه سهام بانک ها

به گزارش فارس، محمدرضا معتمد مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس امروز در برنامه زنده گفت وگوی شبکه خبر در مورد رکوردشکنی شاخص بورس تهران در روزهای اخیر گفت: در حال حاضر 650 شرکت در بورس تهران و فرابورس حضور دارند و مردم برای سرمایه گذاری در این شرکت ها باید با تحلیل وارد بازار سرمایه شوند و ابزارهای مختلف بورسی و فرابورسی برای سرمایه گذاران با ریسک های مختلف طراحی شده است که باید سرمایه گذاران شناخت و درک کافی و دانش کلی سرمایه گذاری داشته باشند و سهام شرکت هایی که آینده مناسبی داشته باشند را خریداری کنند.

وی افزود: توصیه ما به فعالان بازار سرمایه این است که کسانی که تازه وارد بازار می شوند به جای اینکه مستقیم وارد بازار شده و سهام یا اوراق مشتقه خریداری کنند، این فرصت را از طریق نهادهای مالی که متخصص هستند و به سرمایه گذاران کمک می کنند، تجربه کنند، زیرا در این نهادها افراد با دانش و زمان کافی وجود دارند و سرمایه گذارانی که زمان کافی برای مطالعه بازار ندارند و یا دانش کافی ندارند، می توانند به صورت غیرمستقیم در صندوق های سرمایه گذاری وارد شوند و بازدهی خوبی هم بگیرند.

به گفته معتمد، علت اصلی اجتناب سرمایه گذاران تازه وارد از سرمایه گذاری مستقیم به خاطر این است که نسبت به ابزارها و نهادهای مالی باید آگاهی به دست آورند.

وی افزود: توصیه ما این است که حتی المقدور از سهام شرکت هایی خریداری کنند که دارای صورت های مالی شفاف و قابل دفاع هستند، البته همه شرکت های بورسی صورت های مالی شفاف دارند، اما در این بین برخی شرکت ها دارایی بهتر و فروش محصول صادراتی بیشتری دارند.

به گفته معتمد، صورت های مالی شفاف شرکت های بورسی نشان می دهد، بازار سرمایه بر 2 بخش پایدار است که یکی بازدهی تغییرات قیمت سهام و دیگری بازدهی عایدی ناشی از سرمایه است که به صورت پرداخت های نقدی از سوی شرکت ها در سرانجام سال مالی به سهامداران نمود پیدا می کند.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در مورد عرضه شرکت های بزرگ دولتی در بورس گفت: شرکت هایی که عرضه اولیه سهام دارند، معمولاً قیمت کشف شده، قیمت خرده فروشی سهام است که این قیمت از قیمت عمده فروشی کمتر است، بنابراین سود بیشتری نصیب سرمایه گذار می شود. هرچند توصیه می کنیم سهامداران افق بلندمدتی در بازار سرمایه در نظر بگیرند، اما عرضه های اولیه در کوتاه مدت هم سود دارند.

وی افزود: پیشنهاد می کنیم سهامداران در دوره های 5 و 10 ساله در بازار سرمایه بمانند که مطمئناً بازدهی سرمایه آنها از سایر بازارها بهتر است و ارقام موجود نشان می دهد، بازدهی بورس طی دوره های 5 و 10 ساله بیشتر از سایر بازارها است.

معتمد گفت: افرادی که بیش از یک سال در بازار سرمایه ماندگاری پیدا می کنند، بازدهی بیشتری نسبت به کسانی زیر یک سال سرمایه گذاری کرده اند، دریافت می کنند.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در مورد عرضه سهام دولت در شرکت های بزرگ بورسی گفت: طبق قانون بودجه 99 به دولت اختیار داده شده است که باقیمانده سهام خود در شرکت های بورسی را در قالب صندوق قابل معامله بورسی یا EFT در بازار عرضه کنند و همچنین به هیأت وزیران اختیار داده شده است تا حداکثر 30 درصد تخفیف سهام دولت به عامه مردم ارائه شود که البته هیأت وزیران تصویب کرد سهام بانک های دولت در قالب صندوق قابل معامله بورسی با 20 درصد تخفیف برای زمان شروع پذیره نویسی و خرید این سهام ارائه خواهد شد.

معتمد در مورد قیمت پذیره نویسی سهام بانک ها گفت: از زمانی که دولت در 7 اردیبهشت ماه این مصوبه را گذراند، میانگین 30 روز قبل آن که شامل 18 روز معاملاتی برای قیمت این سهام در بورس در نظر گرفته می شود و به ازای هر نفر حداکثر تا 2 میلیون تومان این سهام دولتی تخصیص داده می شود. یعنی 100درصد ارزش این سهام عدد 2 میلیون و 500 هزار تومان است که با 20درصد تخفیف ارائه می شود و مردم باید 80 درصد این قیمت یعنی حداکثر تا 2 میلیون تومان را بپردازند.

به گفته وی، باقیمانده سهام دولت در 13 شرکت در این مرحله به صورت صندوق های قابل معامله بورسی واگذار می شود که اولین صندوق قابل واگذاری به مردم شامل سه بانک ملت، صادرات و تجارت و نیز 2 بیمه البرز و اتکایی امین ارائه می شود.

وی افزود: صندوق بعدی که در بورس ارائه خواهد شد چهار شرکت پالایشی حاضر در بورس را در برمی گیرد. همچنین یک صندوق دیگر در رشته فلزات اساسی شامل فولاد مبارکه، شرکت ملی مس، ایران خودرو و سایپا ارائه خواهد شد که البته این صندوق ها از سوی وزارت صنعت باید به بورس ارائه شود و مدیری برای این صندوق ها انتخاب شودکه این در اختیار هیأت وزیران است.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در مورد اینکه آیا خریداران واحدهای صندوق قابل معامله باید کد بورسی داشته باشند، گفت: در قانون گفته شده است سهام دولت برای اشخاص حقیقی حداکثر تا سقف 2 میلیون تومان باشد و چون نیاز به کد بورسی نیست از طریق شبکه بانکی برای تسهیل در دسترسی مردم به بازار سرمایه استفاده می شود که البته اگر مشتریان کد بورسی داشته باشند از طریق کارگزاری خود و یا به صورت آنلاین خریداری می کنند، اما اگر در این بازه زمانی نتوانستند کل بورسی بگیرند افراد متقاضی می توانند از طریق پرداخت الکترونیکی و کارت های بانکی خود از 14 تا 31 اردیبهشت در خرید واحدهای صندوق قابل معامله بورسی مشارکت کنند و اطلاعات بانکی آنها بعد از آن از طریق شبکه بانکی به بازار سرمایه منتقل می شود و چون این فرایند 2 ماه طول می کشد بنابراین تا 2 ماه فرصت خواهد بود اطلاعات این افراد به بورس منتقل شود و بعد از آن یعنی از ابتدای مهرماه واحدهای صندوق قابل معامله بورسی قابلیت خرید و فروش پیدا خواهند کرد.

معتمد درباره رشد شاخص بازار و اینکه آیا این رشد حبابی و یا واقعی است، گفت: بازار سرمایه از قانون ظروف مرتبط پیروی می کند و با حوادث بازار مالی و بازار پولی مرتبط است و از آن جدا نیست. تغییراتی که در سایر بازارها روی داده در بازار سرمایه اثر می گذارد.

وی این را هم گفت: عملکرد سال مالی98 بسکمک از شرکت های بورسی آماده شده است. برخی از این شرکت ها سودهای مناسبی کسب کردند، برخی بازدهی مناسبی دارند و بازدهی کسب شده در بازار بورس از سایر بازارها متناسب تر است.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس همچنین با بیان اینکه نرخ سود در بازار پول یعنی بانک ها کاهش یافته و از نرخ های 18 تا 20 درصد به 15درصد رسیده، بنابراین یک بخشی از پول ها از بازار پول به بازار سرمایه منتقل شده است و برخی از شرکت ها بازدهی مناسبی داشته اند.

به گفته وی ادعای اینکه حباب در همه صندوق های بازار سرمایه و 650 شرکت وجود دارد، صحیح نیست و باید سرمایه گذاران دانش کافی کسب کنند تا بتوانند از بازار سرمایه به خوبی استفاده کنند.

معتمد همچنین گفت: در حوزه صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های سرمایه گذاری، شرکت های سبدگردان، شرکت های تأمین سرمایه که اطلاعات آنها روزانه دریافت می شود بازدهی این شرکت ها بسیار مناسب است و کسانی که تازه به بازار سرمایه وارد می شوند توصیه می شود ابتدا از صندوق های سرمایه گذاری و نهادهای مالی تخصصی بازار سرمایه شروع کنند.

وی افزود: طیف گسترده ای از سرمایه گذاری برای افراد دارای ریسک و کم ریسک و پر ریسک طراحی شده است 12 نوع صندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه طراحی شده است که به تقاضای همه افراد کم ریسک، پرریسک و حتی ریسک گریز پاسخ می دهد و اطلاعات همه این صندوق ها به شرکت های بورسی در سامانه های مختلف سازمان بورس و کدال منعکس شده است.

منبع: فرارو

به "زمان و جزییات عرضه سهام بانک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان و جزییات عرضه سهام بانک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید