هر ایرانی چقدر به دو شرکت خودروسازی کشور یارانه می دهد؟

به گزارش آرش بلاگ، خودروسازان داخلی از مردم یارانه می گیرند. دبیر انجمن خودروسازان ایران گفته زیان دو شرکت خودروسازی کشور به 85 هزار میلیارد تومان رسیده است. در بزرگی این عدد همینقدر کافی است که بدانیم اگر اندازه زیان خودروسازان را به کل جمعیت ایران تقسیم کنیم، سهم هر نفر یک میلیون تومان می شود.

هر ایرانی چقدر به دو شرکت خودروسازی کشور یارانه می دهد؟

آرش بلاگ - قیمت خودروهای ساخت داخل در یکی دو سال گذشته دو برابر شده است. واردات خودرو خارجی به ایران ممنوع است و دو خودروساز ایران، از دولت یارانه می گیرند. اما با این همه، آنها همچنان زیان می دهند.

رقم زیان دو شرکت ایران خودرو و سایپا فرق دارد. خودروسازان این رقم را حدود 30 تا 40 هزار میلیارد تومان نام می کنند. اما در آخرین اظهارنظر، احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران گفته زیان انباشته ایران خودرو و سایپا به 85 هزار میلیارد تومان رسیده است.

زیان 8.5 برابری درآمد نفتی

نکته جالب اینکه 85 هزار میلیارد تومان معادل دو سال یارانه نقدی است که دولت ایران به 76 میلیون نفر از مردم خود می پردازد. همچنین میزان زیان این دو خودروساز 8.5 برابر درآمد نفتی ایران در سال 99 است. چون آنگونه که وزیر اقتصاد گفته بود در سال 99 درآمد فروش نفت ایران 10 هزار میلیارد تومان بوده و زیان دو خودروساز کشور، 85 هزار میلیارد تومان.

اما نکته جالب تر این است که اگر میزان زیان این دو خودروساز را بر جمعیت ایران تقسیم کنیم، سهم هر نفر یک میلیون تومان می شود. به عبارتی اگر خودروسازان انتظار داشته باشند که این زیان نجومی را دولت جبران کند، مانند این است که هر ایرانی یک میلیون تومان از جیب خود بدهد. این یارانه هر ایرانی به خودروسازان است تا ایران خودرو و سایپا از زیان انباشته خارج شوند.

دلیل زیان خودروسازان چیست؟

آنگونه که احمد نعمت بخش گفته قیمت گذاری دستوری خودرو مهم ترین عامل زیان خودروسازان است. آنها می گویند دولت باید دست از قیمت گذارب دستوری خودرو بردارد و به خودروسازان اجازه بدهد که خودرو را با قیمت بالاتری بفروشند. البته به گفته آنها به قیمت حاشیه بازار.

به عبارتی نکته اصلی خودروسازان این است که به جای وجود دو قیمت کارخانه و بازار آزاد، خودروسازان محصولات را مستقیم با قیمت بازار به مردم بفروشند. چون در این حالت سود فروش خودرو به جیب خودروسازان می رود و نه دلالان و واسطه ها.

برای مثال قیمت کارخانه ای خودروی تیبا حدود 100 میلیون تومان است اما قیمت آن در بازار آزاد به حدود 135 میلیون تومان می رسد. یا مثلا قیمت کارخانه ای شاهین 290میلیون تومان است اما قیمت همین خودرو در بازار آزاد 275 میلیون تومان است. اینها تنها مواردی از اختلاف قیمت بازار آزاد و کارخانه خودروهاست. در مواردی این اختلاف قیمت به بیش از 100 میلیون تومان می رسد.

حالا خودروسازان خواستار آزادسازی قیمت خودرو شده اند و می گویند تنها راه خروج از این زیان 85 هزار میلیارد تومانی، توقف قیمت گذاری دولت و فروش خودرو به قیمت بازار است.

انحصار تولید خودرو

اما نکته ای که خودروسازان به آن اشاره نمی کنند ماجرای انحصار تولید خودرو است. مدت هاست که واردات خودرو به ایران ممنوع است و پیش از آن هم واردات خودرو شامل عوارض 100 درصدی بود. عاملی که سبب می شود قیمت خودروهای خارجی در بازار ایران چند برابر شود.

حالا خودروسازان در حالی خواستار توقف قیمت گذاری و فروش محصولات به قیمت بازار آزاد شده اند که هیچ بحثی درباره حذف انحصار چند ساله خود نمی کنند. البته آنها پیشنهاد آزادسازی واردات خودرو را هم مطرح کرده اند. اما می خواهند واردات خودرو هم در اختیاز خودشان باشد.این یعنی دو شرکت خودروساز ایران هم انحصار تولید را در اختیار بگیرند و هم واردات را.

منبع: بیت ران

به "هر ایرانی چقدر به دو شرکت خودروسازی کشور یارانه می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر ایرانی چقدر به دو شرکت خودروسازی کشور یارانه می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید