صبا، موتور جست وجوی آمار و اطلاعات صنایع

به گزارش آرش بلاگ، سرمایه گذاری در هر حوزه ای نیازمند تحقیق و آنالیز است، خیلی کم پیش می آید کسی بدون آنکه کسب و کاری را بشناسد بگوید تمام سرمایه و وقتم را می گذارم تا ایده ام را در این زمینه اجرایی کنم. اما فرایند تحقیق و کسب اطلاعات مختلف در تمام زمینه ها به آسانی یک جست و جوی سریع اینترنتی نیست. خیلی از کسب و کارها مانند مشاغلی که با صنعت در ارتباط هستند یا کارخانه هایی که قصد دارند پروژه ای عظیم را راه اندازی و مدیریت نمایند نمی توانند اطلاعات مورد نیازشان را به وسیله موتورهای جست و جوی رایج به دست بیاورند.

صبا، موتور جست وجوی آمار و اطلاعات صنایع

در این رابطه شرکت اطلاعات صنایع کاوش تدبیر خاورمیانه با شناسایی این احتیاج، اقدام به راه اندازی سامانه جامعی برای جمع آوری آمار و اطلاعات صنایع نموده که به وسیله تکمیل، به روزرسانی و صحه گذاری اطلاعات و آمار با مشارکت صنعتگران و شرکت های مرتبط در حوزه صنایع، امکان دسترسی به آمار و اطلاعات تخصصی را در بستر اینترنت فراهم می نماید و در راستای جلب مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی برای تکمیل اطلاعات و حضور مستمر در سامانه، امکانات بسیاری از جمله، سامانه کاریابی و استخدام، شبکه ارتباطات، وندورلیست های صنعتی، سامانه اطلاع رسانی مناقصات، داشبوردهای اطلاعاتی و ... در اختیار کاربران و شرکت ها قرار می دهد.

شرکت اطلاعات صنایع کاوش تدبیر خاورمیانه با با ارائه محصول صبا (سرواژه صنایع بالادستی ایران) تمام تمرکز خود را در صنایع کلان ایران گذاشته تا بتواند به شکل کاملا حرفه ای در این زمینه زنجیره ارتباطی و اطلاعاتی عظیم و قدرتمندی در بین صنعتگران شکل دهد.

صنایع بالادستی به صنایع کلانی گفته می گردد که محصولاتشان در صنایع میان دست و پایین دست به کار می رود؛ مثل نفت و گاز و پتروشیمی، فلزات اساسی، صنایع غیرفلزی مانند سیمان و گچ، حوزه فراوری

و انتقال انرژی.

چالش های حرکت

در راستا ساماندهی آمار

مدیرعامل شرکت اطلاعات صنایع کاوش تدبیر خاورمیانه می گوید: ما در مرکز نوآوری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) کار می کنیم؛ مرکزی که برای درک چالش های استارتاپ ها و حمایت از آنها شکل گرفته است اما به نظر می رسد ضروری است این حمایت ها را از صنایع هم دریافت کنیم. تفکر غالب درباره استارت آپ ها این است که خودشان باید راستاشان را طی نمایند و پیشرفت نمایند و وارد کسب و کارهای عظیم بشوند. در حالی که نباید شعاری و سنتی به قضیه نگاه کرد، استارتاپ ها برای رشد و پیشرفت احتیاج به اعتماد و حمایت دارند.

محمود قدیری تصریح می نماید: یکی از چالش های ما در راستا ارتقای استارت آپ، این است که دولت در بسیاری از پروژه های مرتبط با آمار و اطلاعات کشور وارد می گردد و حاضر به واگذاری این پروژه ها به بخش خصوصی نیست.

مسأله دیگر این است که فرآیند پیگیری پروژه های آماری در کشور به شکل عمومی پیش می رود و آمار مربوط به همه صنایع با هم و با یک شیوه جمع آوری و طبقه بندی می گردد. در حالی که صنعت پرورش دام و صنعت نفت و صنایع غذایی با هم بسیار متفاوت هستند و نمی گردد آنها را با یک روش مشترک و در قالبی همسان قرار داد و اطلاعات شان را جمع بندی کرد. هرکدام از این صنایع حوزه های تخصصی ویژه ای هستند که باید آنها را شناخت و به آن اشراف داشت.

مسأله دیگری که با آن روبرو هستیم این است که آمار و اطلاعات و تحلیل بسیاری از صنایع داخلی کشور را باید از خارج ایران تهیه کرد. شاید عجیب به نظر برسد اما علتش این است که در ایران برای جمع آوری این اطلاعات به شکل مدون و آنلاین کوشش خاصی نشده است و حالا هم وقتی افراد و شرکت ها و سازمان ها به اطلاعاتی احتیاج پیدا می نمایند، باید حساب های کاربری چند هزاردلاری و گاه چند صد هزاردلاری را از سایت های خارجی بخرند تا به اطلاعات دسترسی پیدا نمایند.

چشم انداز 1404

برای سامانه جامع صبا

به گفته مدیرعامل شرکت اطلاعات صنایع کاوش تدبیر خاورمیانه سامانه صبا تا سال 1404 قرار است به جامع ترین سیستم اطلاعات صنایع و آمار ایران تبدیل گردد و قابلیت این را دارد که غیر از کار در حوزه صنایع بالا دستی، در صنایع دیگر هم به کار برود. در واقع صبا قرار است به موتور هوشمند اطلاعات صنایع در ایران بدل گردد.

مزیت های سامانه جامع صبا در مقایسه با روش های سنتی

دسترسی سریع و راحت به آمار و اطلاعات صنایع : وجود یک سامانه جامع اینترنتی برای در اختیار قراردادن آمار و اطلاعات صنایع می تواند بسیاری از احتیاجهای سازمان های مختلف را پاسخ دهد و فرآیند زمان بر جست و جو در بایگانی های کاغذی و پیداکردن اسناد و آمارهای مختلف را بسیار کوتاه و راحت کند.

ارائه خدمات به افراد حقیقی: در بعضی موارد که برای راه اندازی یک کسب و کار تازه یا تحلیل و آنالیز فرایند کاری صنایع، افراد حقیقی به دنبال اطلاعات هستند می توانند با مراجعه به سامانه جامع آنلاین صبا به مجموعه ای کامل و کاربردی از داده ها دسترسی پیدا نمایند.

آشنایی و شبکه سازی مدیران: حضور صنعتگران در یک سامانه جامع مرتبط با کارشان می تواند امکان آشنایی و ارتباط بیشتر را برایشان فراهم کند. آنها در این فضا می توانند از توانمندی های همکارانشان در صنایع مختلف آگاه شوند و با پروژه های کلان صنعتی در کشور نیز آشنا شوند.

امکان آنالیز زیرساخت ها قبل از تعریف پروژه: پروژه های زیادی در ایران تعریف می گردد که امکان سنجی های مالی لازم در آن در نظر گرفته نشده و مثلا برای تامین احتیاج آب یا برق یا زیرساخت های لازم در ادامه کار، فکر و برنامه ریزی نشده است اما میلیاردها تومان برایش هزینه می گردد. در حالی که با آنالیز و پایش کسب و کارهای مختلف صنعتی می گردد احتیاجهای لازم برای شروع و تعریف پروژه های مختلف را شناخت و آمار و اطلاعات کسب و کارها و پروژه های قبلی را با نمونه های جدید مقایسه کرد و به درک خوبی از شرایط رسید تا اشتباهات و فرایندهای غیرعلمی قبلی تکرار نگردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "صبا، موتور جست وجوی آمار و اطلاعات صنایع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صبا، موتور جست وجوی آمار و اطلاعات صنایع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید