ماجرای قتل پلیس مخفی ، نویسنده ای که در دادگاه شهادت داد

به گزارش آرش بلاگ، چطور نویسنده می تواند ما را قانع کند که با دانستن انتها یک پفراینده جنایی، فرایند آنالیز آن را دوباره بخوانیم؟ اغلب، ذات معماگون داستان پلیسی است که ما را به خود جلب می نماید، با این وجود گزارش به کمیسر روایتی است که با دانستن خاتمه هم به خواندنش ترغیب می شویم.

ماجرای قتل پلیس مخفی ، نویسنده ای که در دادگاه شهادت داد

به گزارش آرش بلاگ، گزارش به کمیسر رمانی جنایی است که از همان ابتدای داستان، پایانش را لو می دهد. در اغلب داستان های جنایی، ما به دنبال کشف پاسخی برای معما و موقعیتی هستیم که قهرمان داستان، پرده از رازها برمی دارد و نقاط تاریک و پنهان آشکار می گردد. همین تعقیب ماجرا است که یکی از اصلی ترین دلایل ما برای خواندن یک رمان جنایی-پلیسی است. با این حساب چرا باید رمانی مثل گزارش به کمیسر را خواند؟

جیمز میلز نویسنده و روزنامه نگار 88 ساله امریکایی در نوشتن این رمان، داستان پرونده قتلی را برای ما تعریف می نماید که ظاهرا بسته شده و تکلیفش معلوم شده است. او اندک اندک از خلال بازپرسی از مظنونین و گزارش های پلیس موجود در پرونده، داستان را برای ما تعریف می نماید. نویسنده از پس روش دشواری که برای نقل ماجرا انتخاب نموده به خوبی برآمده است و همین هم آن را در زمره پرفروش ترین رمان های نیویورک تایمز قرار داده است.

داستان کشته شدن پتی باتلر، پلیس مخفی بخش مواد مخدر به دست یک کارآگاه پلیس دیگر است که خودش هم چند روز بعد می میرد. پرونده این قتل به دست یک روزنامه نگار می رسد و او ماجرا را برای ما تعریف می نماید. نقل قولی منسوب به ریموند چندلر، نویسنده ادبیات جرم هست که می گوید یک رمان پلیسی خوب، رمانی است که ارزش دوبار خواندن داشته باشد. یعنی رمانی که نه تنها طرح داستانی جذابی داشته باشد، بلکه از نظر ارزش های ادبی و لایه های داستانی هم خوب از عهده کار بربیاید. از این نظر می توان گزارش به کمیسر را اثری پیروز در این ژانر به حساب آورد. رمانی که نه تنها سرگرم کننده است، که دارای ارزش های ادبی است.

چیزی که در گزارش به کمیسر با آن رو به روییم، نه جذابیت حل معما، بلکه فرم روایت ماجرا است. فرم روایت، شکسته و منقطع است که ماجرا را از چند زاویه تعریف می نماید. نکته دیگر درباره این رمان، درونمایه اجتماعی و روانشناسانه داستان است که آن را از دام یک ماجراجویی صرف بودن می رهاند.

در نهایت، خرده روایت ها، نشان می دهند که چطور عوامل گوناگون اجتماعی دست به دست هم می دهند که در نهایت یک تن قربانی گردد. داستان درباره کسانی است که می توانند با قواعد اخلاقی و اجتماعی کنار بیایند و در جامعه پذیرفته شوند و آن هایی که در تقابل با نظم ساختگی اجتماعی قرار می گیرند. ماجرایی که در دهه 1970 نیویورک اتفاق افتاده است، برای خواننده در زمان و مکان خودش امری باورپذیر و آشناست و علت آن ظرافت روایی داستان به قلم میلز است و البته مرز میان اخلاق و ضد آن که اغلب بسیار باریک و ظریف است.

از این اثر در سال 1975 فیلمی به کارگردانی میلتون کتسلاس اقتباس شد، اما شهرت چندانی پیدا نکرد. جیمز میلز، یک اثر غیر داستانی هم به نام امپراتوری زیرزمینی دارد که گزارشی تحقیقی درباره مبادله مواد مخدر در سطح بین المللی و کارتل هایی است که در کار قاچاق، با دولت هم دستند. این کتاب پرفروش هم موجب شد که میلز به عنوان شاهد در دادگاه برای شهادت حاضر گردد.

رمان گزارش به کمیسر را هادی آذری ترجمه و نشر بیدگل منتشر نموده است.

  • برف و خون برابر گرما و کسالت روزهای تابستانی | سه رمان جنایی از نویسندگان اسکاندیناوی
  • کوتوله را بیاورید شاهکاری در ادبیات جنایی است | اثری از نویسنده محبوب تارانتینو و کوئن ها
منبع: همشهری آنلاین

به "ماجرای قتل پلیس مخفی ، نویسنده ای که در دادگاه شهادت داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای قتل پلیس مخفی ، نویسنده ای که در دادگاه شهادت داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید