شهرهایی که در کتاب ها آمده است

به گزارش آرش بلاگ، شهرها هم روح دارند. وقتی مقبره ها ، خیابان ها، کلیساها یا کافه های یک شهر یادآور یک شخصیت برجسته، یک نویسنده و آثار ادبی اش می گردد و قدم زدن در کوچه پس کوچه های آن، حس دوباره خوانی یک رمان را زنده می نماید؛ یعنی نبض روح یک شهر در دستان توست...

شهرهایی که در کتاب ها آمده است

شهرها هم روح دارند. وقتی مقبره ها ، خیابان ها، کلیساها یا کافه های یک شهر یادآور یک شخصیت برجسته، یک نویسنده و آثار ادبی اش می گردد و قدم زدن در کوچه پس کوچه های آن، حس دوباره خوانی یک رمان را زنده می نماید؛ یعنی نبض روح یک شهر در دستان توست...

شوق دوستداران ادبیات برای بازدید از مکان های وابسته به رخدادها یا چهره های ادبی یکی از جاذبه های توریستی دنیای است که سالانه میلیون ها نفر را راهی شهرهای گره خورده با قصه های کاغذی می نماید. به گزارش مهری محمدی مقدم در ایسنا، شهرهایی که در این گزارش لیست شده اند، طی روزگاران دراز، زندگی و مرگ نویسندگان بزرگی را به چشم دیده و در خاطر سپرده اند؛ مکان هایی الهام بخش برای خلق شاهکارهای ماندگار ، محل برگزاری رویدادهای مهم دنیای ادبیات و خانه و مقبره اسطوره های نویسندگی، اکنون جزو مهم ترین عوامل جذب توریست در نقاط مختلف دنیا به حساب می آیند.

ادینبورگ ، اسکاتلند - والتر اسکات

فضای شهر ادینبورگ چنان با ادبیات گره خورده که توریستانش بدون آنکه کتابی در دست داشته باشند، به آن سفر نمی نمایند. فضای حاکم بر این شهر اسکاتلند تا کنون الهام بخش خلق بیش از 500 رمان بوده است. جای جای این شهر یادآور نویسندگان و شعرای بزرگ و برجسته است ، از رابرت برنز قرن هجدهمی تا رمان نویسان معاصر چون یان رنکین، الکساندر مک کال و اروینگ ولش.

دوبلین ، ایرلند - جیمز جویس

وقتی نام مرکز ایرلند را می شنویم، ناخودآگاه یا از اولیس جیمز جویس یاد می کنیم و یا به یاد جایزه مهم ایمپک دوبلین می افتیم. دوبلین شهری است که هر کوچه و خیابانش ماجراهای یک روز از زندگی لئوپولد بلوم (قهرمان داستان اولیس) را در فکر خوانندگان این شاهکار زنده می نماید. در سایت visitdublin.com بخشی به نام جای پای اولیس طراحی شده که مسافران دوبلین را برای ملاقات از مکان های ذکر شده در این کتاب هدایت می نماید.

لندن ، انگلیس - چارلز دیکنز

اگر بخواهیم مکان های مرتبط با چهره ها و آثار ادبی لندن را لیست کنیم، بی شک کتابی قطورتر از هفت جلدی هری پاتر را خواهیم داشت. برای مسافرانی که نخستین تجربه خود را در انگلیس می گذرانند، تورهای پیاده روی لندن که هر هفته بیش از 100 دوره از آن ها برگزار می گردد، می تواند پیشنهاد مناسبی باشد تا توریستان با زادگاه شکسپیر و دیکنز آشنا شوند. دوستداران داستان های کارآگاهی شرلوک هلمز می توانند مکان های مرتبط با آرتور کانن دویل را در وب سایت visitLondon.com جست وجو نمایند.

پاریس ، فرانسه - ارنست همینگوی

شهر نورها جایی است که ارنست همینگوی جوان در کافه خیابان سن ژرمن می نشست و شاهکارهای ادبی اش را خلق می کرد. قبر اسکار وایلد، نمایشنامه نویس سرشناس ایرلندی هم از دیگر سایت های توریستی پاریس محسوب می گردد. پاریس را با وجود خانه موزه های نویسندگان بزرگی چون ویکتور هوگو و بالزاک می توان از قطب های توریستی ادبی دانست. در این شهر هتلی به نام Le Pauillon de Letters وجود دارد که هر یک از 26 اتاقش با توجه به حروف الفبا به نام یکی از نویسندگان مشهور مزین شده است.

سن پترزبورگ، روسیه - داستایوفسکی

روسیه از کشورهایی است که چهره های ادبی اش تاثیر شگرفی بر ادبیات داستانی دنیا گذاشته اند. توریستان سن پترزبورگ می توانند خاطرات خود از جنایت و مکافات فئودور داستایوفسکی را با تورهای سطح شهر زنده نمایند. خانه این رمان نویس بزرگ یعنی جایی که واژه واژه برادران کارامازوف نگاشته شد ، اکنون از مکان های توریستی این شهر به شمار میرود.

استکهلم ، سوئد - جایزه نوبل

آلبرت نوبل یک قرن پیش با بنیان نهادن جایزه بزرگ نوبل، نام شهر استکهلم را در نقشه دنیای ادبیات به ثبت رساند. هرساله در ماه دسامبر مراسم معتبر اعطای جایزه نوبل ادبیات برگزار می گردد و از نویسنده ای برجسته برای یک عمر دستاورد ادبی اش تقدیر می گردد. جدا از محل اعطای این جایزه مهم بین المللی ، استکهلم شهری است که آسترید لیندگرن، نویسنده صاحب نام ادبیات کودک، کتاب دوست داشتنی پی پی جوراب بلند را در آن به نگارش درآورد. اکنون تندیس یادبود لیندگرن در پارک تگزلوندن استکهلم به چشم می خورد.

پورتلند، آمریکا - بزرگترین کتابفروشی دنیا

شهر پورتلند جاذبه هایی توریستی بی مثالی را در برگرفته که شاید بتوان آن را بهشت کتابخوانان حرفه ای دانست. شهر کتاب پاول بزرگترین کتابفروشی مدرن دنیاست که مهمانانش بدون داشتن نقشه در آن گم می شوند ! با ارائه بیش از یک میلیون جلد کتاب ، این کتابفروشی معدن بزرگی از گنج های ادبی دنیا به شمار می آید.

واشنگتن - والت ویتمن

واشنگتن علاوه بر اهمیتی که در دنیای سیاست دارد، در حوزه ادبیات هم یادآور رخدادها و شخصیت های قابل توجه است. بزرگترین کتابخانه دنیا یعنی کتابخانه کنگره در این شهر دایر است که در سال 1800 بنیان گذاری شد. توری رایگان در واشنگتن برگزار می گردد که علاقه مندان را به تماشا جاذبه های معماری و ادبی این کتابخانه دعوت می نماید.

ملبورن، استرالیا - کتابخانه ویکتوریا

شهر ملبورن از سال 1835 که به وسیله جویندگان طلا به شکوفایی رسید ، عنوان مرکز فرهنگی استرالیا را نیز یدک می کشد. کتابخانه ایالتی ویکتوریا که در اواسط قرن نوزدهم بنا نهاده شده، به دستور رئیس جمهور وقت برای تمام افراد بالای 14 سال به صورت رایگان خدمات عرضه می نماید.

سانتیاگو، شیلی - پابلو نرودا

دوستداران سروده های رمانتیک پابلو نرودا با بازدید از خانه زرد و آبی رنگ شاعر مردمی شیلی، واقع در منطقه بلاویستای سانتیاگو می توانند خاطرات خود را از قطعه های ماندگاری چون هوا را از من بگیر، لبخندت را نه زنده نمایند. شیلی بعلاوه زادگاه دیگر شاعر برنده نوبل به نام گابریلا میسترال است که اسکناس های 5000 پزویی این کشور به تصویر وی مزین هستند. مجسمه یادبودی از این زن شاعر در پارک سرو سانتا لوسیای سانتیاگو نصب است.

روزنامه قانون

منبع: دالاهو

به "شهرهایی که در کتاب ها آمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهایی که در کتاب ها آمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید