محمد: سوداگران زمین در منطقه ها آزاد جولان می دهند، فهم درستی از منطقه ها آزاد وجود ندارد

به گزارش آرش بلاگ، مشاور رئیس جمهور با اشاره به حضور سوداگران زمین در منطقه ها آزاد، گفت: بزرگترین مانع برای تحقق اهداف منطقه ها آزاد نبود فهم درست و دقیقی از این منطقه ها است.

محمد: سوداگران زمین در منطقه ها آزاد جولان می دهند، فهم درستی از منطقه ها آزاد وجود ندارد

به گزارش گروه اقتصادی آرش بلاگ، سعید محمد با اشاره به دور شدن منطقه ها آزاد در کشور از هدف اصلی خود اظهار کرد: اگر بخواهیم منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی به هویت اصلی خود که برای آن طراحی شده اند یعنی سرمایه گذاری، فراوری، صادرات و یاری به اقتصاد کشور دست پیدا نمایند، باید امنیت اقتصادی برای فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی فراهم گردد و متاسفانه این موضوع امروز وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مسائل ساختاری در منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد، اضافه نمود: مدیران سرزمین اصلی نباید در امور منطقه ها ورود نمایند، منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی باید استقلال رای داشته باشند و در مورد مسایل در داخل خود منطقه ها تصمیم گیری و امور اجرایی را انجام دهند. دستگاه های اجرایی نمی توانند به طور مستقیم قوانینی را از سوی خود برای منطقه ها آزاد ابلاغ نموده و یا سایر نهاد های قانونگذار قوانین خلق الساعه ای را برای این منطقه ها ایجاد نمایند، موضوعی که امروز شاهد آن هستیم.

محمد تاکید نمود: تنها یک قانونگذاری در بحث اقتصادیات و ابلاغ اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده تمام فعالان اقتصادی در منطقه ها آزاد را دچاراضطراب نموده است، بنابراین ما چگونه باید دوباره برای این افراد اعتمادسازی نموده و آن ها را به منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی باز گردانیم.

دبیر شورای عالی منطقه ها آزاد با تاکید براینکه احتیاجمند یک ساختار قوی برای منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی هستیم، توضیح داد: ما در حال پیگیری این موضوع هستیم، باید ساختار این منطقه ها اصلاح گردد و دبیرخانه اختیارات لازم را داشته باشد. موضوع دیگر آنکه دولت منابع اقتصادی مورد احتیاج برای توسعه زیرساخت ها را در بودجه سالانه لحاظ کند و از مجلس هم می خواهیم در مورد این بحث به ما یاری کند.

محمد ادامه داد: برای توسعه زیرساخت های منطقه ها آزاد بویژه زیرساخت های 7 منطقه آزاد نو ابلاغ شده، احتیاجمند منابع اقتصادی هستیم و در صورت عدم تامین و تخصیص منابع اقتصادی مورد احتیاج این منطقه ها نو هم همچون دیگر منطقه ها آزاد تبدیل به مکانی برای زمین فروشی خواهند شد و آن ها اکنون با زمین فروشی خود را اداره می نمایند و این موضوع موجب شده تا در بعضی منطقه ها زمین نایاب گردد، متاسفانه خریداران زمین هم نه برای فراوری و اشتغال بلکه برای سوداگری آمده اند.

مشاور رئیس جمهوری با بیان اینکه تمام این مسایل موجب شده تا منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی از هدف اصلی خود دور بمانند، گفت: این نوید را می دهم که محکم و قاطع مسایل را احصاء و حل کنم. خوشبختانه با وفاق ایجاد شده میان دولت و مجلس و حتی مراجع بالاتر از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان بزودی این مسایل و مسائل حل خواهد شد و منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی به هدف و ماهیت اصلی خود باز خواهند گشت.

محمد درباره بزرگترین مانع برای دستیابی منطقه ها آزاد به هدف اصلی و مشخص شده ختاکید نمود: بزرگترین مانع این است که فهم درست و دقیقی از این منطقه ها وجود ندارد و باید این فهم دقیق از منطقه ها آزاد و ویژه اقتصادی میان تمام مدیران و مسئولان کشور در هر عرصه ای چه دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و ... شکل بگیرد.

وی اظهار کرد: بعضا شاهدیم که اتفاقات و تصمیماتی در این میان اتخاذ می گردد که با روح منطقه ها آزاد مغایر است و این موضوع احتیاجمند یک فرهنگ سازی در میان مدیران است که در حال پیگیری این امر هم هستیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محمد: سوداگران زمین در منطقه ها آزاد جولان می دهند، فهم درستی از منطقه ها آزاد وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد: سوداگران زمین در منطقه ها آزاد جولان می دهند، فهم درستی از منطقه ها آزاد وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید