مهم ترین خواص آب لیمو

به گزارش آرش بلاگ، خبرنگاران : آب لیمو خاصیت ضد میکروبی خوبی دارد.

مهم ترین خواص آب لیمو

لیموترش خواص دارویی بی نطیری دارد و آب لیمو برای کبد مفید است.

به گزارش آرش بلاگ، درخت لیموترش در نواحی مدیترانه و نواحی نیمه گرمسیری کشت می گردد. این درخت برعکس واریته های دیگر سیتروس دائماً در حال میوه دادن است. لیموترش درختچه ای است همواره سبز به ارتفاع تا 6 متر، دارای ساقه ای راست و شاخه هایی خاردار. برگ های آن متناوب، به رنگ سبز یا سبز مایل به زرد و براق و میوه های کوچک، تخم مرغی و به رنگ سبز، سبز مایل به زرد یا زرد هستند.

ویتامین C که ترکیب مهم لیمو به شمار می رود، از خونریزی زخم ها جلوگیری و به مقاومت بدن در برابر عفونت ها یاری می نماید. بعلاوه به عنوان ضداکسیدان عمل کرده و اثرات ضدسرطان آن در مطالعات حیوانی و انسانی گزارش شده است.

ویتامین C به خصوص نقش مهمی در خنثی کردن نیتروزآمین ها که سرطان زا هستند، دارد. پکتین آن دارای خاصیت کاهش کلسترول بوده و در کاهش امراض قلبی مؤثر است. پکتین در جلوگیری از اسهال و استفراغ نیز نقش بسزایی دارد.

بیوفلاونوئیدهای لیمو خاصیت شکنندگی مویرگ ها را کاهش داده و در جلوگیری از تصلب شرائین، واریس و خونریزی لثه بسیار مفید است (در حقیقت بیوفلاونوئیدها در جلوگیری از شکنندگی مویرگ ها و ایجاد استحکام آنها نقش اساسی دارند.)

درمان زخم گلو با آب لیمو

آب لیمو خاصیت ضد میکروبی خوبی داشته و مصرف آن در افرادی که دچار عفونت، تب، آنفلوآنزا و سرماخوردگی هستند، بسیار مفید است. آب لیمو مقوی پانکراس و کبد نیز هست.

مصرف آب لیمو در موارد پیوره و زخم گلو مفید بوده و در جلوگیری از خونریزی آنها مفید است.

مخلوط آب لیمو و گلیسیرین به نسبت حدود 1 به 10 برای نرم کردن پوست بسیار مفید است و در آکنه (جوش صورت) و آفتاب سوختگی مصرف می گردد. برای این منظور اندازه 90 میلی لیتر گلیسیرین را با 10 میلی لیتر آب لیمو در شیشه ای مخلوط کرده و هنگام مصرف به خوبی تکان دهید و بلافاصله روی پوست بمالید. این عمل به خصوص برای پوست دست و پا و در هنگام خواب که مخلوط تا صبح به خوبی تأثیرگذار باشد، مفید است.

بعلاوه آب لیمو به برطرف عطش یاری زیادی می نماید (شربت آب لیمو) و مصرف خوراکی آن در افرادی که روماتیسم دارند، مفید است.

منبع: رکنا

به "مهم ترین خواص آب لیمو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین خواص آب لیمو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید