نویز سفید چیست و چه فوایدی دارد؟

به گزارش آرش بلاگ، مجله سلامت - فاطمه زاهدی: آیا نمی توانید بخوابید؟ آیا بعد از بیدار شدن احساس می کنید خواب باکیفیتی نداشته اید؟ نگران نباشید، شما تنها نیستید، افراد زیادی هستند که این مشکل را دارند. خبر خوب این که چیز هایی مانند ژنراتور های نویز سفید می توانند در این شرایط به شما یاری نمایند.

نویز سفید چیست و چه فوایدی دارد؟

میلیون ها بزرگسال، کودک و نوزاد به دلیل مسائلی مانند استرس، درد مزمن، آپنه خواب و حتی رشد طبیعی، هر شب به سختی می خوابند. خوشبختانه، بعضی راه چاره های ساده، از جمله استفاده از صدا های تسکین دهنده، مانند نویز سفید می تواند در این زمینه یاری نماینده باشد.

نویز سفید چیست؟

همه امواج صوتی را می توان به دو دسته تقسیم کرد: فرکانس (سرعت ارتعاش موج در هر ثانیه) و دامنه (قدرت)

نویز سفید به عنوان نویزی تعریف شده که شامل ترکیبی از تمام فرکانس هایی است که گوش انسان می تواند بشنود (حدود 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز). این نوع نویز، شامل صدا های کم فرکانس، فرکانس میان رده و فرکانس بالا است.

بعضی از انواع نویز نام خود را براساس رنگ های طول موج های نور به دست می آورند. نور سفید شامل همه فرکانس ها در محدوده قابل مشاهده است. پس دلیل نام گذاری نویز سفید، به خاطر رنگ سفید طول موج های این محدوده است.

در خصوص آنچه که دقیقاً به عنوان نویز سفید معین می گردد، سوء تفاهم هایی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، بسیاری معتقدند که تمام صدا های ایستا (یا صدا های پس زمینه که صدا های دیگر را می پوشاند) مانند تهویه هوا، یخچال یا پنکه انواع نویز های سفید هستند، اما در واقعیت، محیط های ما با ترکیبی از نویز های سفید، صورتی و قهوه ای پر شده است.

مزایای نویز سفید

حالا می خواهیم بدانیم که نویز سفید چه فوایدی دارد. در قسمت زیر بعضی از اثرات و فواید مرتبط با نویز سفید آورده شده است.

می تواند به بهبود خواب شما یاری کند

چرا خوابیدن با نویز سفید خوب است؟ به این خاطر که می تواند یک ابزار مؤثر برای پوشش نویز های مزاحم باشد.

مطالعات نشان می دهد که گوش دادن به نویز سفید برای خواب می تواند مزایایی همچون پوشش دادن صدا های دیگر که می توانند خواب شما را مختل نمایند، داشته باشد. بعضی تحقیقات نیز حاکی از آن است که برای خواب نویز صورتی حتی ممکن است بهتر از نویز سفید عمل کند.

اگر از یک برنامه نویز سفید در تلفن خود استفاده می کنید، گوش دادن به این صدا، به شما یا کودک تان یاری خواهد نمود تا به جای خوابیدن با صدا های محیطی بلند، یا صدا هایی که ممکن است گه گاه قطع و وصل شوند، با یک سیگنال مداوم از صدا های مختلط پخش شده با حجم نسبتاً کم گوش دهید. صدا هایی که دستگاه های صوتی فراوری می نمایند، صدا هایی سازگار و محیطی هستند و باعث پوشش دادن سایر صدا های مزاحم و آزاردهنده می شوند.

محققین معتقدند که نویز سفید، صدایی است که باعث می گردد سطح آستانه شنوایی فرد به حدبیشتر نرخ خود برسد، که به این معنی است که صدا های حاضر در پس زمینه، کمتر قادر به تحریک منطقه کورتکس مغز در طول خواب هستند.

مجله Time نیز گزارش می دهد که، به گفته کارشناسان خواب، حتی اگر اتاق خواب شما ساکت باشد، اگر فردی هستید که نمی توانید در سکوت کامل بخوابید یا حتی اگر فردی هستید که با کوچکترین صدا بیدار می شوید، نویز سفید می تواند برایتان مفید باشد و کیفیت خواب تان را بهبود بخشد.

می تواند در هنگام مطالعه و کار به شما یاری کند

یک مطالعه که در سال 2017 در مجله گزارش های علمی منتشر شد، نشان داد که فواید نویز سفید برای مطالعه، شامل یادگیری بهتر اطلاعات جدید است. محققان به این نتیجه رسیدند که گوش دادن به نویز سفید ممکن است بعضی از جنبه های عملکرد شناختی در افراد کم دقت را بهبود بخشد.

این مطالعه به آنالیز تأثیر نویز سفید بر یادگیری کلمات جدید در بزرگسالان جوان پرداخت. نیمی از شرکت نمایندگان در مراحل یادگیری به نویز سفید گوش می دادند و نیمی دیگر فرایند یادگیری را در سکوت به سرانجام رساندند.

نتایج نشان داد که گروه نویز سفید ارتقاء یادگیری لغوی را شاهد بودند. محققان درگیر در این مطالعه همچنین خاطرنشان کردند که در بچه ها مبتلا به ADHD (اختلال کم توجهی - بیش فعالی)، گوش دادن به نویز سفید باعث بهبود عملکرد در انجام وظایف حافظه و همچنین بهبود گفتار می گردد.

درست است که گوش دادن به نویز سفید در هنگام مطالعه و یا کار تاثیر مثبتی بر عملکرد بعضی از افراد می گذارد، اما باعث پیشرفت عمومی برای همه جنبه های شناختی نمی گردد و هنوز معین نیست که در افرادی که در سکوت بهتر کار می نمایند، باعث کاهش دقت آن ها می گردد یا خیر.

به طور کلی، مطالعات نشان می دهد که وقتی نویز سفید مورد استفاده قرار می گیرد، اثرات متفاوتی بر ادراک و شناخت افراد وجود دارد، که ممکن است به عواملی مانند وظایف و زمان بندی خاص بستگی داشته باشد.

می تواند اضطراب و استرس را کاهش دهد

مطالعات خاص شواهدی را کشف نموده اند که نشان می دهد نویز سفید می تواند به عنوان یک مداخله ساده، راحت و غیر تهاجمی که باعث بهبود رفتار آشفته در افراد مسن می گردد، عمل کند. در یک مطالعه خاص، استفاده از دستگاه های صوتی با بهبود خلق و خو و رفتار های افراد مسنی که با زوال عقل زندگی می کردند، مرتبط بود.

نویز سفید در مقابل نویز صورتی، قهوه ای و سیاه

مطابق مقاله ای که در The Atlantic منتشر شده است، در مهندسی صدا، رنگین کمان کاملی از صوت های رنگی وجود دارد که هرکدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند، که معمولا برای فراوری موسیقی، یاری به آرامش و توصیف ریتم های طبیعی مانند ضربان قلب انسان مورد استفاده قرار می گیرند.

در خصوص تفاوت رنگ نویز ها در قسمت زیر به اختصار توضیحی می دهیم:پ

نویز صورتی:

نویز صورتی همان نویز سفید است با این تفاوت، که این نویز به صدا هایی با فرکانس بالاترِ کاهش یافته، گفته می گردد. این صدا نسبت به نویز سفید، کمی نرم تر، آرام تر و با صدای بم بیشتر توصیف می گردد. اگر متوجه شدید که نویز سفید برای شما کمی شدید است، به جای آن، نویز صورتی را امتحان کنید.

نمونه هایی از نویز صورتی که احتمالاً با آن ها آشنا هستید شامل صدای باران یا امواج دریا است. تحقیقات نیز نشان می دهد که نویز صورتی می تواند بهره وری و خلاقیت را افزایش دهد، بنابراین ارزش آزمایش کردن را دارد.

نویز قهوه ای:

نویز قهوه ای یک نسخه عمیق تر از نویز صورتی است، اگر بخواهیم به نمونه هایی از این نویز در زندگی روزمره اشاره کنیم، صدا هایی مانند باد شدید، تندباد موج های دریا یا جریان ثابت را عنوان می کنیم.

نویز سیاه:

نویز سیاه در واقع همان سکوت با کمی نویز تصادفی است. به همین دلیل است که گاهی اوقات سکوت فنی نیز نامیده می گردد. از نظر فنی نویز سیاه نسبت به سایر فرکانس ها، دارای طیف فرکانسی با سطح قدرت عمدتا صفر به جز در چند باند باریک محدود است.

چگونه با نویز سفید آغاز کنیم؟

ماشین های نویز سفید اکنون به طور گسترده ای در دسترس هستند و در انواع قیمت ها و معینات موجود می باشند. برای تست کردن انواع مختلف صداها، به دنبال ماشینی بگردید که طیف وسیعی از نویز هایی با رنگ های سفید، صورتی و یا قهوه ای را فراوری کند و به طور مداوم تمام شب پخش گردد.

در صورتی که نمی خواهید دستگاه خریداری کنید، گزینه استفاده از برنامه دستگاه خواب / صدا نیز در تلفن شما وجود دارد. اگر هنگام مطالعه از نویز سفید استفاده می کنید، سعی کنید به طور رایگان به ویدیو های YouTube روی رایانه یا تلفن خود گوش دهید، که می تواند در پس زمینه جریان یابد و سایر صدا های پرتنش را پوشش دهد.

سوال دیگری که مطرح می گردد، این است: آیا اگر مدت زمان زیادی به این نویز ها گوش بدهیم، مضر است؟ برای بیشتر بزرگسالان، گوش دادن به این نویز ها هنگام خواب یا تمرکز روی یک کار، هیچ ضرری ندارد.

طبق اعلام انجمن اطفال آمریکا، در حالی که دستگاه های نویز سفید نوزاد می تواند برای پوشاندن صدا های محیطی در خانواده های شلوغ یا فراهم کردن صدا های محیطی آرام برای خواب نوزاد استفاده گردد، اما بعضی دستگاه های نویز سفید که برای استفاده با نوزادان در نظر گرفته شده اند، ممکن است حجم صدای زیادی داشته باشند؛ بنابراین دقت کنید که در صورت استفاده از این دستگاه های صوتی باید آن را دورتر از تخت خواب کودک خود قرار دهید و از تنظیم دستگاه به حدبیشتر حجم آن خودداری کنید.

نکاتی دیگر در خصوص کیفیت خواب

صرف نظر از استفاده از دستگاه نویز سفید برای یاری به عمیق تر خوابیدن، در قسمت زیر بعضی دیگر از راه چاره های مفید برای خوابی باکیفیت را عنوان می کنیم:

  • یک برنامه منظم برای خواب تان معین کنید تا طبق آن هر روز ساعت معینی از خواب بیدار شده و در زمانی معین به تختخواب بروید.
  • استفاده از لوازم الکترونیکی مانند موبایل یا لپ تاپ را دو یا چند ساعت قبل از خواب متوقف کنید. این کار از قرار دریافت در معرض نور زیاد آبی، که می تواند خواب شما را مختل کند، جلوگیری می نماید.
  • با تاریک و خنک نگه داشتن اتاق خواب، محیطی مناسب برای خواب ایجاد کنید.
  • پخش کردن روغن های ضروری آرام بخش مانند روغن اسطوخودوس در فضای اتاق، آرامش بیشتری به خواب شما می دهد.
  • مصرف کافئین خود را بعد از ساعت 12 بعد از ظهر محدود کنید، زیرا ممکن است باعث بی خوابی و یا خوابی بی کیفیت گردد.
  • شب یک وعده غذایی سبک و ترجیحا غذا های دارای کربوهیدرات های پیچیده، کلسیم، منیزیم و یا اسید آمینه تریپتوفان میل کنید.
  • سعی کنید مکمل های گیاهی که می توانند به شما یاری نمایند تا استرس را کنترل نموده و خوب بخوابید را امتحان کنید.
منبع: برترین ها

به "نویز سفید چیست و چه فوایدی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نویز سفید چیست و چه فوایدی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید