هنرمندانی که سال 99 ابدی شدند

به گزارش آرش بلاگ، تهران (پانا) - مرگ سن و سال نمی شناسد و پیر و جوان برایش فرقی نمی کند اما هنرمند که باشی می شوی بخشی از خاطره کودکی و جوانی و لحظه به لحظه زندگی مردم یک جامعه و اینجاست که مرگ یک هنرمند همانند داغی بر دل خواهد ماند.

هنرمندانی که سال 99 ابدی شدند

در این یک سال غمبار کرونا عزیزان زیادی از هم وطنان ایرانی را از دست دادیم و در این میان از دست دادن هنرمندان داغ عظیمی بر دل ها گذاشته است. هنرمندان توانمندی که شاید دیگر جای خالی شان در عرصه هنر پر نشود و تک تک اعضای جامعه پارها و پارها در غم از دست دادن هنرمندانش به سوگ نشسته است.

قدرت الله صالحی

قدرت الله صالحی بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان یکی از چهره های درگذشته امسال است که در 13 فروردین ماه درگذشت.

این هنرمند کشورمان بازیگری را از سال 73 آغاز کرد و در سریال هایی چون ولایت عشق، زمانه، برادر، دردسرهای عظیم و... به ایفای نقش پرداخت.

سیامک شایقی

سیامک شایقی کارگردان و فیلم نامه نویس کشورمان یکی دیگر از چهره های درگذشته امسال است که در 27 فروردین ماه درگذشت.

این کارگردان کشورمان چند سال ابتلا به بیماری سرطان درگذشت و در کارنامه هنری او فیلم هایی چون ماه در جنگل، ابرهای ارغوانی، خواب زمستانی، سیاه سفید خاکستری، مادرم گیسو، راه وبیراه و... به چشم می خورد.

صدیقه کیانفر

صدیقه کیانفر بازیگر پیشکسوت سینمای ایران یکی دیگر از هنرمندانی درگذشته امسال است که در 5 خردادماه درگذشت.

صدیقه کیانفر مادرعظیم مهربان دنیای هنر حضور در دنیای هنر را از سال 1336 آغاز کرد و در سریال هایی چون کیمیا، خوب بد زشت، ما فرشته نیستیم، بیدارباش، همه بچه های من و... به ایفای نقش پرداخت.

محمدعلی کشاورز

محمدعلی کشاورز بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان یکی از هنرمندان درگذشته سال 99 است که 25 خردادماه درگذشت.

این هنرمند کشورمان از چهره های ماندگار دنیای هنر است که حضور در دنیای بازیگری را از سال 1339 آغاز کرد و سریال پدرسالار یکی از ماندگارترین سریال های او در تلویزیون است.

سوسن سلیمی

سوسن سلیمی بازیگر قدیمی سینما که در فیلم هایی چون نیمه پنهان، عاشقانه، مرسدس، عشق طاهر، افعی و ... بازی کرده بود. این بازیگر 76 ساله به دلایل نامعلومی دچار بی اشتهایی شده و پس از 10 روز در تاریخ 26 تیر 1399 در خانه خود درگذشت.

سیروس گرجستانی

سیروس گرجستانی چهره محبوب دنیای طنز یکی دیگر از بازیگران درگذشته سال 99 است که در 12 تیرماه درگذشت.

این بازیگر کشورمان در سریال های ماندگاری چون آخرین روز تابستان، امام علی، ولایت عشق، یادداشت های کودکی، پشت کنکوری ها، متهم گریخت، روزگار خوش حبیب آقا، زن بابا، خوش نشین ها، سه دونگ سه دونگ و... به ایفای نقش پرداخته است.

سید جلال طباطبایی

سید جلال طباطبایی بازیگر کشورمان یکی دیگر از هنرمندان درگذشته امسال است که در 22 تیرماه درگذشت.

این هنرمند پیشکسوت بازیگری را از حدود سال 1353 آغاز کرد و در سریال هایی چون بزنگاه، ترش و شیرین، متهم گریخت، خانه به دوش، خوش رکاب، خوش غیرت، کاکتوس و... به ایفای نقش پرداخت.

احمد پورمخبر

احمد پورمخبر بازیگر طناز سریال های رضا عطاران یکی دیگر از بازیگران درگذشته امسال است که در 30 تیرماه درگذشت.

احمد پورمخبر با بازی در سریال هایی چون متهم گریخت، ترش و شیرین، بزنگاه، راه در رو و همسایه ها در میان مردم شناخته شد و اولین بار در سال 75 در چند سکانس کوتاه از فیلم بچه های آسمان مقابل دوربین رفته بود.

خسرو سینایی

خسرو سینایی کارگردان، فیلم نامه نویس، نوازنده، آهنگساز و شاعر کشورمان یکی دیگر از هنرمندان درگذشته امسال است که 11 مردادماه درگذشت.

این کارگردان کشورمان ساخت فیلم هایی چون جزیره رنگین، کویر خون، مثل یک قصه، عروس آتش، کوچه پاییز، در کوچه های عشق و... را در کارنامه هنری اش دارد.

ماه چهره خلیلی

ماه چهره خلیلی بازیگر جوان سینما و تلویزیون یکی دیگر از چهره های درگذشته امسال است که در 17 مردادماه سال 99 درگذشت.

این هنرمند کشورمان بعد از مدتی ابتلا به بیماری سرطان درحالی که تنها 43 سال سن داشت جان به جان آفرین تسلیم کرد. این بازیگر کشورمان در سریال هایی چون مختارنامه، در چشم باد، کلاه پهلوی، گذر از رنج ها، دختر گمشده و مرضیه مقابل دوربین رفت.

بهمن مفید

بهمن مفید هنرمند قدیمی سینمای ایران یکی دیگر از بازیگران درگذشته امسال است که در 26 مردادماه درگذشت.

این هنرمند قدیمی حضور در دنیای هنر را از حدود سال 1348 آغاز کرد و فیلم سرود تولد آخرین کار سینمایی او در سال 83 بود و این هنرمند کشورمان علاوه بر بازیگری در حیطه خوانندگی و نوازندگی هم فعالیت هایی داشت.

محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان موسیقی دان مطرح و استاد آواز ایران که مهم ترین چهره موسیقی ایران لقب گرفته است در تاریخ 17 مهر سال 99 که سالروز تولد او نیز بود پس از تحمل بیماری سرطان درگذشت. این هنرمند ارزنده کشورمان علاوه بر خوانندگی، دارای درجهٔ ممتاز در خط نستعلیق و خوشنویسی بود.

علی اکبر عالمی

علی اکبر عالمی مجری و کارشناس صداوسیما و کارگردان کشورمان دارای مدرک دکترای سینما از کشور انگلستان بود. او کارشناس برنامه هنر هفتم، یکی از تأثیرگذارترین برنامه های تلویزیونی در ارتباط با سینما بود.

علی اکبر عالمی برای ساخت یک مستند در بیمارستان به ویروس کرونا مبتلا شده و در تاریخ 22 مهر 1399 درگذشت.

کریم اکبری مبارکه

کریم اکبری مبارکه بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر که با نقش ابن ملجم مرادی در سریال امام علی(ع) و سرکرده در فیلم سینمایی مرگ یزدگرد مشهور شد به دلیل ابتلا به بیماری کرونا، در تاریخ 8 آبان 1399 درگذشت

کریم اکبری مبارکه فعالیت خود را از سال 1350 با تئاتر آغاز کرد و آخرین نقش ماندگار او در سریال مختارنامه بود.

چنگیز جلیلوند

چنگیز جلیلوند دوبلور، مدیر دوبلاژ و بازیگر خوب کشورمان به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در تاریخ 2 آذر 1399 در تهران درگذشت. این هنرمند مطرح کشورمان از سال 1336 فعالیت خود را آغاز کرده و با تیپ سازی خلاقانه خود گوینده اصلی نقش های مارلون براندو بود.

پرویز پور حسینی

پرویز پور حسینی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون بود که کار خود را از سال 1340 با نمایش مرد گل بدهی در رادیو آغاز کرد و در سالهای فعالیت خود، در فیلم ها و سریال های بسیاری نقش آفرینی کرد. این هنرمند فقید به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در تاریخ 7 آذر سال 99 درگذشت. سریال بیگانه ای با من است آخرین حضور پرویز پور حسینی در عرصه بازیگری است.

کامبوزیا پرتوی

کامبوزیا پرتوی بازیگر، فیلم نامه نویس و کارگردان خوب کشورمان نیز به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در تاریخ 4 آذر 1399 درگذشت.

کامپوزیا پرتوی را می توان یکی از رکوردداران دریافت سیمرغ از جشنواره فجر دانست چراکه توانست برای فیلم های من ترانه 15 سال دارم، کافه ترانزیت، فراری و کامیون، جایزه بهترین فیلم نامه را از جشنواره فیلم فجر دریافت کند.

ابراهیم اثباتی

ابراهیم اثباتی یکی از موسیقی دانان کشور بود که کار خود را از سال 1364 با ساز تنبور آغاز کرد. ابراهیم اثباتی در طول سالهای فعالیت خود نزدیک به 43 موسیقی تئاتر و چندین موسیقی فیلم ساخت.

این هنرمند، همسر نسیم ادبی از بازیگران کشورمان بود که در تاریخ 2 بهمن سال 1399 پس از تحمل بیماری سرطان در سن 49 سالگی درگذشت.

علی انصاریان

علی انصاریان ملی پوش فوتبال و بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان پس از خداحافظی از فوتبال فعالیت هنری خود را به طور حرفه ای با فیلم پاداش سکوت به کارگردانی مازیار میری در سال 1385 آغاز کرد. علی انصاریان در سریالها و فیلم های بسیاری با بازیگران مطرح عرصه هنر همکاری کرد.

این هنرمند محبوب کشورمان در 15 بهمن سال 99 و در سن 43 سالگی بعد از دو هفته درگیری شدید با بیماری کرونا در بیمارستان درگذشت.

محمد اسدی

محمد اسدی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان یکی از هنرمندانی است که در عرصه تئاتر، نمایش های بسیاری را درصحنه اجرا کرده است. او همچنین در سریال های نابغه های قرن بیست و یکم، همشهری، روزهای به یادماندنی، بچه های خیابان و فیلم های سینمایی مرد ناتمام و داستان ناتمام حضور داشت. محمد اسدی در 17 بهمن سال 99 براثر ایست قلبی درگذشت.

علی برقی

علی برقی بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان نخستین بار سال 1371 در فیلم شرم کارگردانی کیومرث پوراحمد بازی کرد. سریال های ویلای من، بچه مهندس و نون و ریحون ز مهم ترین آثار این هنرمند است. علی برقی پس از ابتلا به بیماری کرونا به عرصه هنر بازگشت اما در تاریخ 24 بهمن 1399 براثر آمبولی ریه درگذشت.

منبع: خبرگزاری پانا

به "هنرمندانی که سال 99 ابدی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرمندانی که سال 99 ابدی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید