وقتی طبیعت جور شهرداری بیخیال را می کشد، صبرکوه هم از تخلفات ساخت و ساز در تهران لبریز شد

به گزارش آرش بلاگ، ساختمانی که تخریب شده و هر لحظه خطر ریزش کامل آن احتمال دارد، مالک آن حاضر به پرداخت ودیعه مستأجران نیست تا به محلی تازه انتقال یابند.

وقتی طبیعت جور شهرداری بیخیال را می کشد، صبرکوه هم از تخلفات ساخت و ساز در تهران لبریز شد

به گزارش خبرنگار ، بسیاری از مناطق شهر تهران در گذشته های نه چندان دور روستا و ده بودند و با گذشت زمان و افزایش جمعیت، حد و مرز این روستاها برداشته شد، به طوری که کم کم این مناطق در محدوده شهری قرار گرفتند.

یکی از این روستاها دربند است که در شمال شهر تهران واقع شده است و در گذشته به علت وجود باغ های فراوان در آنجا به عنوان یک منطقه ییلاقی محسوب می شد، اما طی چند دهه گذشته باغ های این منطقه جای خود را به برج ها و ساختمان های بلند مرتبه داد که بسیاری از آن ها به صورت غیرمجاز ساخته شده اند.

ثمره یکی از این ساخت و ساز های بی تدبیر آپارتمان 4 طبقه ای است که حدود بیست سال پیش با هر روش ممکن ساخته شده است، به طوری که سازنده این ساختمان را در مقابل کوه ساخته و به این فکر ننموده که اگر روزی این کوه ریزش کند چه اتفاقی خواهد افتاد. حدود شش ماه پیش بود که دیگر این کوه مراعات ساکنان این ساختمان را نکرد و با قلوه سنگ هایش از آن ها پذیرایی کرد. ریزش سنگ، بخشی از دیواره ساختمان را تخریب کرد و به ستون های اصلی ساختمان آسیب جدی وارد کرد، به شکلی که هر لحظه امکان تخریب ساختمان وجود دارد.

نکته جالب اینجاست که بیشتر ساکنان این ساختمان مستأجر یک نفر هستند. چند واحد آنجا را تخلیه کردند و چند خانوار هم هنوز به اجبار در آنجا سکونت دارند، حتی یکی از این ساکنان مجبور شده که در خودرو زندگی کند، اما با کوشش اهالی وی به همراه خانواده اش به مسجد محله انتقال داده شدند.

این ساختمان که بخشی از آن تخریب شده از سوی آتش نشانی، اورژانس و شهرداری غیر قابل سکونت تشخیص داده شده است. شرکت گاز نیز علمک این ساختمان را برداشته، اما علی رغم احتمال ریزش ساختمان همچنان برق و آب این ساختمان وصل است. حال شاید بپرسید که چرا بعضی از این ساکنان هنوز در این منزل اقامت دارند، تنها دلیل این سکونت اجباری پرداخت نکردن مبلغ رهن از سوی مالک به مستأجران است و به خاطر اینکه اغلب آن ها پول دیگری ندارند که خانه ای اجاره نمایند، مجبور به زندگی همراه با وحشت در این ساختمان هستند.

برای بازدید به این ساختمان رفتم، اما مالک این ساختمان برای نرسیدن صدای این اهالی به گوش دیگران و دیدن این فاجعه در های ورودی به پشت ساختمان را مسدود نموده و امکان مشاهده امکان پذیر نیست. به وسیله یکی از همسایه ها به پشت ساختمان رفتم، این همسایه که از قدیمی های این محله بود اظهار می کرد طی سال های گذشته مالک ساختمان برای گسترش حیاط خلوت خود اقدام به تراشیدن کوه می نموده و به دلیل اینکه سنگ های کوه از بافت مسحکمی برخوردار نیستند، امکان ریزش کوه دور از ذهن نبوده است. به گفته همسایه اقدامات در تراشیدن سنگ ها به ملک آن ها نیز آسیب زده و موجب تخریب بخشی از ملک آن ها شده است.

به داخل چند واحد از ساختمان رفتم تا ببینم در داخل ساختمان چه اتفاقی افتاده است، طبقات زیرین که دیگر دیواره پشتشان تخریب شده بود و در بقیه طبقات نیز ترک های عمیق به وضوح قابل مشاهده بود که حتی از داخل آن ها موش ها به راحتی تردد می کردند. در آن دقایق کوتاهی که در آن ساختمان بودم به در و دیوار که نگاه می کردم ترسی به جانم می افتاد، اما ساکنان آن با خانواده در آنجا زندگی می کردند و حرفشان به جایی نمی رسید.

به مراجع قانونی و قضایی نیز مراجعه نموده بودند، اما به دلیل طی شدن مراحل اداری، ادعای ناتوانی در پرداخت توسط مالک باعث شده تا این مستأجران نتوانند حق خود را ثابت نمایند و به پولی که شاید بیشترین سرمایه زندگیشان است برسند. این مستأجران از نفوذ بالای مالک در ادارات مختلف می گفتند که نمی گذارد کارشان طبق روال انجام گردد.

علی رغم پیگیری های مختلفی که انجام شد شهرداری این منطقه و ناحیه پاسخی در مورد اقدامات لازم در زمان قبل از تخریب و جلوگیری از تخریب ارائه نکرد. شهرداری ناحیه 3 منطقه یک بعد از تخریب ساختمان، دو نامه با عنوان های لزوم تخلیه ملک با توجه به ریزش کوه و برطرف خطر و ایمن سازی ملک با توجه به ریزش کوه ارسال نموده که تا به امروز هیچ کدام از این دو موضوع به طور کامل محقق نشده است.

به نظر می رسد با توجه به این ماجرا که برای این ساختمان اتفاق افتاده است، اگر دو اتفاق انجام گردد که دیگر شاهد این ماجرا نباشیم، اول اینکه دستگاه های نظارتی بر ساخت و ساز ها دقت بیشتری داشته باشند و دیگر موضوع اینکه در صورت بروز مسائل مشابه و عدم پرداخت ودیعه از سوی مالک مراحل قانونی سریع تر انجام گردد که همانند این ماجرا نگردد که بعد از گذشت چند ماه مستأجران نتوانند پول خود را دریافت نمایند و به جای دیگر منتقل شوند.

  • داستان تکراری نابودی باغات تهران؛ این بار جوز درختک
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "وقتی طبیعت جور شهرداری بیخیال را می کشد، صبرکوه هم از تخلفات ساخت و ساز در تهران لبریز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی طبیعت جور شهرداری بیخیال را می کشد، صبرکوه هم از تخلفات ساخت و ساز در تهران لبریز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید