چربی سوزی با ورزش در سرما!

به گزارش آرش بلاگ، یک مطالعه جدید نشان می دهد که تمرینات پر فشار ورزشی در دمای سرد می تواند به افزایش چربی سوزی بدن یاری کند.

چربی سوزی با ورزش در سرما!

به گزارش آرش بلاگ از ایسنا، یک مطالعه جدید نشان داده است که انجام تمرینات ورزشی در سرما می تواند روش خوبی برای یاری به سوزاندن چربی های بدن باشد.

ممکن است تعداد نمونه های آنالیز شده در این مطالعه کم باشد، اما تحقیقات نشان می دهد دمای محیط هنگام ورزش می تواند بر متابولیسم چربی تأثیر بگذارد.

این تحقیق توسط دانشمندان دانشگاه لارنتین (Laurentian) کانادا انجام شد و تمرکز آن بر ورزش پرفشار(HIIT) بود؛ جایی که تمرینات ورزشی کوتاه و پرفشار با دوره های بازیابی (ورزش با سرعت و توان کمتر) کم انجام می گردد. این قالب به دلیل مزایای چربی سوزی که به همراه دارد، از محبوبیت دیرینه ای برخوردار است و تیم تحقیقاتی در خصوص چگونگی تأثیر دمای محیط بر اثرات آن مطالعه نموده است.

این تیم به طور خاص به تحقیقات قبلی اشاره نمود که چگونه تمرینات HIIT برای متابولیسم چربی، تجزیه و ذخیره چربی ها بهتر است و این واقعیت که دمای محیط عاملی برای بهبود متابولیسم در هنگام ورزش و استراحت است.

همین امر باعث شد تا آنها این مطالعه را انجام دهند که تمرینات پرفشار چگونه با متابولیسم و دمای محیط مرتبط است.

این مطالعه شامل 11 فرد بزرگسال دارای فعالیت ورزشی تفریحی اما دارای اضافه وزن بود که به فاصله یک هفته در دو جلسه HIIT شرکت کردند.

یکی از این گروه ها در محیطی با دمای خنثی در حدود 21 درجه سانتیگراد و دیگری در دمای صفر درجه سانتیگراد ورزش کرد.

این جلسات تمرینی شامل دوچرخه سواری سرعتی با 90 درصد نیروی فرد به مدت یک دقیقه و سپس 90 ثانیه استراحت و بازیابی با پدال زنی با 30 درصد قدرت بود.

شرکت کنندگان بعد از هر جلسه با دوچرخه سواری آرام یا پیاده روی اصطلاحا بدن خود را سرد می کردند و قبل از رفتن برای خواب، یک وعده بسیار کم حجم اما مقوی می خوردند و صبح روز بعد یک صبحانه پرچرب میل می کردند.

طی این جلسات تمرینی، دانشمندان درجه حرارت پوست، دمای هسته بدن، ضربان قلب و میزان اکسیژن تحویل شده به رانها را همراه با سطح گلوکز، اکسیژن کلی، سطح کربن دی اکسید و میزان تبادل گاز کنترل کردند.

همچنین برای یاری به محاسبه میزان اکسیداسیون لیپید یا چربی سوزی از شرکت کنندگان پس از صبحانه روز بعد نمونه خون گرفته شد.

محققان می گویند: مطالعه حاضر نشان داد که ورزش پرفشار در سرما نسبت به همین نوع ورزش در دمای معمولی باعث افزایش اکسیداسیون چربی تا 358 درصد می گردد!

نویسندگان خاطرنشان کردند که سرما اثر مهمی در پاسخ متابولیک طولانی مدت از جمله تنظیم قند خون، چربی سوزی و سطح تری گلیسیرید پس از صرف وعده غذایی پرچرب در صبح روز بعد داشت.

البته با توجه به چنین گروه کوچکی از شرکت کنندگان و داده هایی که فقط از دو تمرین HIIT گرفته شده است، این ایده که هوای سرد به ما یاری می نماید تا چربی بیشتری را در طول ورزش بسوزانیم، احتیاج به تحقیقات بیشتری دارد، اگرچه این مطالعه نشان می دهد که این ایده ارزش پیگیری دارد.

منبع: جام جم آنلاین

به "چربی سوزی با ورزش در سرما!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چربی سوزی با ورزش در سرما!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید