کاهش فرانشیز پرداختی بیمه شدگان

به گزارش آرش بلاگ، مدیرعامل بیمه سلامت ایران کاهش فرانشیز پرداختی بیمه شدگان را تشریح کرد.

کاهش فرانشیز پرداختی بیمه شدگان

به گزارش گروه اجتماعی آرش بلاگ، پازل خدمت رسانی در بیمه سلامت با پیگیری و حمایت های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تایید هیات دولت تکمیل شد تا به این ترتیب، کام اقشار کم برخوردار در دریافت خدمات سلامت شیرین گردد. وجود دغدغه خدمت رسانی بیشتر، موجب شد تا گام مهم دیگری در کاهش فرانشیز پرداختی بیمه شدگان کم برخوردار برداشته گردد و سهم پرداخت از جیب به حداقل رسیده و حتی در مواردی رایگان گردد.

اگر پوشش همگانی و رایگان درمانی افراد کم برخوردار، اولین خبر خوش دولت مردمی در سال 1401 در مقوله درمان محسوب گردد به جرات می توان گفت که کاهش فرانشیز اقشار کم عایدی دومین خبر خوشی است که موجبات شادمانی این قشر از جامعه را فراهم نموده است.

یک گام بزرگ

دکتر محمد مهدی ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران به تغییرات اجرا شده در فرانشیز پرداختی، اشاره نمود و گفت: بر اساس بند (د) تبصره 14 مقرر شده است تا سه دهک پایین عایدیی جامعه نسبت به سال گذشته اندازه پرداخت هزینه سلامت ثابت و بدون تغییر را داشته باشند. تحقق این مهم، نیازمند این است که فرانشیز دریافتی آن ها نسبت به سال 1400 کاهش پیدا کند. بر همین مبنا مقرر شده است تا فرانشیز بستری سه دهک پایین جامعه در سال 1401، از ده درصد به پنج درصد و فرانشیز خدمات سرپایی از سی درصد به بیست درصد کاهش پیدا کند. در این صورت پرداخت از جیب این سه دهک در امسال کاهش پیدا نموده و در نهایت جمع پرداختی آن ها نسبت به سال گذشته افزایش پیدا نمی کند. کاهش فرانشیز پرداختی، گام بسیار بزرگی است که به منظور خدمت رسانی بیشتر درنظر گرفته شده است.

بستری رایگان برای گروه های حمایتی

وی در ادامه اضافه کرد: برای گروه های حمایتی همانند کمیته امداد و بهزیستی هم کاهش بیشتری در نظر گرفته شده است که با رعایت نظام ارجاع، در بخش بستری فرانشیز برای این افراد رایگان شده و در بخش سرپایی به 15 درصد رسیده است. به عبارت دیگر، فرانشیز این سه دهک در بخش سرپایی و بستری کاهش پیدا نموده و افرادی که جز سازمان های حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی هستند، حتی نسبت به این سه دهک پایین جامعه کاهشی پرداخت از جیب بیشتری خواهند داشت به گونه ای که اندازه فرانشیز پرداختی آن ها به حداقل برسد.

تحقق آرمان عدالت در سلامت

ناصحی ضمن اشاره به پیگیری های مجدانه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حمایت دولت مردمی در اجرایی شدن این اقدام رفاهی هدفمند، با ابراز امیدواری برای تداوم این پروژه ملی گفت: مهمترین شرط تحقق عدالت در امر سلامت این است که هر کس به وسع و توان خود در هزینه های سلامت مشارکت کند. این نکته بحث بسیار مهمی بود که در اولویت سیاست گذاران نهاده شد.

وی دستاورد نخست را کار بسیار بزرگ این سازمان در زمینه پوشش همگانی بیمه افراد کم برخوردار به صورت رایگان مطرح نمود و دستاورد دوم را نیز اندازه استمرار خدمت و عمق بخشی به خدمات ذکر کرد که خوشبختانه با کاهش فرانشیزمحقق شد. این دو دستاورد، گام های اساسی برای حمایت از اقشار کم برخوردارمحسوب می گردد که خوشبختانه با سیاست گذاری درستی که در حوزه بیمه سلامت رخ داد، بیمه در راستا صحیحی نهاده شده و موجب شد تا جمعیت زیادی از افراد کم برخوردار بیمه شده و فرانشیز بسیار کمی را پرداخت نمایند و حتی در مواردی به صورت رایگان درمان شوند.

وی در خاتمه گفت: امیدواریم که این اتفاق بزرگ با تامین منابع پایداردر سال های آینده نیز تداوم یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کاهش فرانشیز پرداختی بیمه شدگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش فرانشیز پرداختی بیمه شدگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید