15 راز زوج های انعطاف پذیر که دوام رابطه را تضمین می نماید

به گزارش آرش بلاگ، انعطاف پذیری و تاب آوری ویژگی ای است که به ما شجاعت و قدرت پشت سر گذاشتن زمان های سخت و سخت را می دهد و در بسیاری از موقعیت های زندگی مانند شرایط اقتصادی، روابط، ورزش و خانواده ضروری و حیاتی است. بعضی مراحل زندگی می آیند و می فرایند، اما شریک زندگی فردی است که از روی عمد برای زیستن تا آخر عمر در خوشی ها و سختی ها انتخاب می کنیم.

15 راز زوج های انعطاف پذیر که دوام رابطه را تضمین می نماید

بنابراین چگونه این ویژگی مهم را نه تنها در خودمان بلکه در روابطمان ایجاد و تقویت کنیم؟

تاب آوری چیست؟

زوج های تاب آور می توانند بعد از تعامل و مصاحبه مسائل و چالش ها را حل نموده و به جای اینکه روی حق خود پافشاری و اصرار کنند، تمرکز خود را به آرام کردن طرف مقابل خود و کوشش برای درک یکدیگر معطوف می کنند. آن ها غرق در مشاجره و سرزنش نمی شوند، در عوض از رابطه مراقبت نموده و آن را رشد می دهند.

تاب آوری چگونه ایجاد می گردد؟

تاب آوری مانند یک ماهیچه است. زوج ها می توانند تاب آوری رابطه را یاد گرفته و توانایی خود را تقویت کنند. حتی در صورتی که در خانه ای که پیش از ازدواج در آن زندگی می کردید و در آن بزرگ شدید هیچ دعوایی به صورت مناسب مدیریت نمی شد، باز هم شما و همسرتان می توانید تکنیک های برطرف مشکل بسیاری را یاد بگیرید. به عنوان مثال، وقتی ناراحت هستید چگونه خودتان را آرام می کنید؟ ممکن است کمی اطراف منزلتان قدم بزنید یا به موسیقی آرامی گوش کنید. هنگامی که شما و همسرتان به چالش برمی خورید از همین تکنیک های آرامبخش به جای دعوا کردن بهره ببرید. این نخستین گام در تغییر تاب آوری رابطه است.

هر چقدر بیشتر روی این موضوع تمرکز کنید، مهارت بیشتری کسب خواهید کرد و اعتماد به نفس بیشتری در سپری کردن این لحظه ها به عنوان زن و شوهر خواهید داشت. پس از اینکه آرام شدید، می توانید درباره موضوعی که شما را اذیت می کنید به روش موثری صحبت کنید.

چرا تاب آوری مهم است؟

همه زوج ها تعارض و ناسازگاری را تجربه می کنند. آن هایی که توانایی ترمیم و برطرف مسائل را ندارند ممکن است دچار مشاجره های طولانی مدت، ساعت ها یا حتی روزها سکوت سنگین و رنجش تلخ از هم شوند. این رفتارها آسیب بیشتری در مقایسه با خود تعارض به رابطه وارد می کنند.

زوج های تاب آور احساس خوبی نسبت به رابطه خود دارند. آن ها اطمینان دارند که می توانند لحظه های سخت را پشت سر بگذارند و دعوا و مشاجره آن ها را به درک عمیق تری از هم می رساند. بعلاوه به اندازه کافی احساس مثبت برای چشم پوشی از مسائل کوچک هم دارند.

چگونه می توانید تاب آوری در رابطه را ایجاد کنیم؟

دفعه بعد که از همسر خود عصبانی و خشمگین شدید آنالیز کنید ببینید می توانید دکمه توقف فکرتان را بزنید. از خودتان بپرسید آیا الان به اندازه کافی برای مشارکت و مداخله سازنده آماده هستید. در صورت عدم آمادگی روشی برای آرام کردن خود به جای پرخاشگری پیدا کنید.

چگونه می توانیم مطلعی و توانایی خود را افزایش دهیم؟

به ریتم ضربان قلب و نفس کشیدن خود توجه کنید. هنگامی که از دست همسرمان عصبانی می شویم بدنمان در حالت آماده باش قرار می گیرد. در صورتی که متوجه شدید بدنتان در حالت اضطراری و آماده باش قرار گرفته است آمادگی تعامل سازنده با همسر خود را نخواهید داشت. تمرین یک تکنیک فکر مطلعی باعث کاهش سطح اضطراب شده و ابزاری برای استفاده در لحظاتی که ضربان قلب و تنفس شما بالا می فرایند را برایتان فراهم می نماید.

به نظر شما مردان تاب آوری بیشتری دارند یا زنان؟ همه ما نقاط قوت و ضعف داریم. در رابطه، هنگام بروز مشاجره و دعوا مردان بیشتر حالت تدافعی گرفته و زنان راحت تر درباره احساساتشان صحبت می کنند. در صورتی که یک خانم بتواند احساسات خود را به آرامی بیان نموده و در حالت خنثی و واقعی خواسته خود را ابراز کنند، اغلب متوجه خواهند شد که همسرشان هم روی پیدا کردن راهکار تمرکز نموده و با اشتیاق در پی پیدا کردن یک روش پیروز برای از بین بردن مشاجره و اختلاف است.

هر چقدر زن و شوهر بیشتر بتوانند این فرایند را هماهنگ پیش ببرند، تاب آوری بیشتری خواهند داشت. اگر همیشه هدفی در فکر داشته و برای داشتن زندگی پیروز و رضایت بخش آن را دنبال کنید بسیار عالی است. اگرچه در جهت دست اندازهای بسیاری وجود خواهند داشت و ممکن است مانند شکست های بزرگ به نظر برسند، اما با داشتن مهارت های مناسب و آماده سازی، برنامه و جهتی را برای رسیدن به اهداف خود طراحی خواهید کرد.

نکته های ساختن یک رابطه تاب آور

کارهایی که زوج های تاب آور انجام می دهند جمع کردن قدرت برای گذراندن لحظات سخت و غلبه پیروز بر آن ها است. در صورتی که توانایی و مهارت برطرف اختلاف ها را نداشته باشید، مسائل به دعواهای تلخ تر و طولانی تر تبدیل می شوند که به احتمال زیاد در نهایت به رنجش و ناراحتی طرفین از یکدیگر و به انتها رسیدن رابطه و زندگی مشترک ختم می گردد. کارهایی که زوج های تاب آور انجام می دهند شامل حفظ آرامش و آرام ماندن در لحظات سخت است. یکی از طرفین یا هردوی آن ها جنبه مثبت را در نظر می گیرند و نسبت به خودشان به عنوان یک زوج خوش بین و مثبت اندیش بای می مانند و اعتقاد دارند که زمان های سختی ارتباط بین آن ها را محکم تر نموده و باعث نزدیکی بیشتر آن ها به یکدیگر می گردد.

یادگیری تبدیل شدن به یک زوج تاب آور به زمان، صبر و کوشش احتیاج دارد. در حالی که می توانید با تمرین به وسیله تکنیک ها و کسب مهارت تاب آوری را یاد بگیرید، در صورتی که در یادگیری با چالش روبرو شدید این فرایند قابل یادگیری به وسیله یک شخص حرفه ای ثالث هم هست.

یک رابطه تاب آور چیزی نیست که لزوما به صورت طبیعی برای هر زوج ایجاد گردد. بسیاری از زوج ها احتیاج به یادگیری مدیریت احساسی چالش هایشان، تمرکز بر نقاط مثبت و حل سازنده اختلاف ها دارند. عدم توانایی انجام این کارها منجر به آسیب های بیشتری می شوند که پتانسیل انتها دادن به رابطه را هم دارند. برای مدیریت مسائل سختی که در زندگی با آن ها روبرو می شوید باید تمرین های تاب آوری را با رابطه خود مطابقت دهید تا سلامت عاطفی کلیتان هم بهبود پیدا کند. برخی از این تمرین ها عبارتند از:

1. پاسخ خود به استرس را بشناسید

بسیاری از افراد بدون نفس عمیق کشیدن یا بدون توجه به چیزی که در آن لحظه می خواهند بگویند واکنش احساسی ای به استرس دارند. باید پاسخ سریع خود به اختلاف و ناسازگاری و چگونگی مدیریت خودتان در برخورد با پاسخ تلافی جویانه همسرتان را شناخته و آن رفتارها را اصلاح کنید. کارهایی که زوج های تاب آور انجام می دهند روبروه با سختی ها با فکریت آرام است که تا زمانی که فکر مطلع و آرام شکل نگیرد، اجازه واکنش اولیه به خودشان نمی دهند.

2. فکر مطلعی؛ حضور در لحظه حال

تمرین فکر مطلعی به هر دو طرف چگونگی حضور در لحظه حال را یاد می دهد. زمانی که از قضد می خواهید روی لحظه حال تمرکز کنید، قادر خواهید بود در دسترس اطرافیان خود باشید، توجه کافی نشان داده و به صورت فعال گوش دهید. این همان روشی است که رابطه های تاب آور می توانند به صورت موثر با چالش ها مقابله کنند.

3. احترام متقابل

کاری که زوج های تاب آور انجام می دهند، حفظ تعادل در رابطه است که باعث ایجاد فضا برای هر یک از طرفین می گردد. بنابراین یک زیرساخت امن هنگام بروز مشکل وجود خواهد داشت. در صورتی که توازن قدرت رابطه با تسلط داشتن یکی از طرفین به هم بخورد به احتمال زیاد به رابطه آسیب وارد خواهد شد.

4. موافقت با مخالفت

هیچ زوجی همیشه با هم موافق نیستند. مساله ای که وجود دارد چگونگی مدیریت کردن مخالفت ها است. کاری که زوج های تاب آور انجام می دهند این است که با مخالفت ها موافقت می کنند و با نتیجه آن مسئله ای ندارند. اشکالی ندارد که در بحث هر یک از طرفین نظر خود را داشته باشد و احتیاجی نیست که فردی برنده بحث گردد.

5. فضا دادن به یکدیگر

کاری که زوج های تاب آور برای حل مسائل انجام می دهند دور شدن از مسائل است. این کار می تواند بعد از بحث کردن و کوشش برای برطرف اختلاف باشد. این کار به معنای از بین بردن کوشش و به معنای نبودن تاب آوری نیست فقط به این معنا است که پس از یک استراحت به ادامه برطرف مشکل باز می گردند.

15 کاری که زوج های تاب آور انجام می دهند

یک رابطه سالم و پایدار چیزی نیست که زوج ها به صورت اتوماتیک به آن برسند بلکه در صورتی که تعهد طولانی مدت هدف زوج باشد در طول یک مدت زمان معین با کوشش و صبر بسیار زیاد به دست می آید. هر چه سختی های بیشتری را تحمل کنید، رشد و پیروزیت بیشتری حاصل شده، استحکام روابط بیشتر شده و به همسر خود نزدیک تر خواهید شد. این بدان معنا نیست که گاهی اوقات دعوای سختی با یکدیگر نخواهید داشت بلکه زوج های تاب آور برخی وقت ها برای توجه به نکات مثبت و پیدا کردن روش های غلبه بر فراز و فرودها به صورت فردی و با یکدیگر این کار را انجام می دهند. در ادامه کارهایی که زوج های تاب آور انجام می دهند را آنالیز می کنیم.

1. با مثبت اندیشی با مسائل روبرو می شوند

بسیاری از افراد از اختلاف و ناسازگاری دوری می کنند اما یکی از کارهایی که زوج های تاب آور انجام می دهند این است که به مسائل با دید مثبت نگاه می کنند و به جای اینکه به مسائل اجازه بدهند شادی شان را خراب کند دید دیگری به چالش خواهند داشت.

2. یکدیگر را مقصر نمی دانند

زوج های تاب آور برای کارهایی که تجربه و امتحان می کنند روی این مساله که چه کسی مقصر یا مسئول است متمرکز نمی شوند. هیچ کس نباید مقصر شناخته شده یا سرزنش گردد. هنگام سختی یا خوشحالی هر دو نفر درگیر ماجرا هستند، هر دو نفر با چالش روبرو شده اند و باید بر آن غلبه کنند.

3. از نظر عاطفی همدیگر را حمایت می کنند

دعوا و ناسازگاری با حجم زیادی از احساسات همراه است. زوج ها در رابطه تاب آور غم و اندوه را تحمل نموده اما به موضع همسر خود احترام گذاشته و مسئولیت خود را می پذیرند. هر یک از آن ها برترین کوشش خود را برای برطرف تعارض به کار می گیرد. آن ها بیشترین اندازه عشق و حمایت را از هم دارند به این معنا که رابطه به اندازه کافی محکم و قوی است و هر یک از طرفین بدون شخصی سازی موضوع فضای کافی در اختیار دارند.

4. مکالمه و مصاحبه همیشه راهکار اساسی است

هیچ کدام از طرفین در رابطه تاب آور از صحبت آشکار و آسیب پذیر با دیگری هراس ندارد. گفت و گو نقطه قوت این رابطه است که در زمان های دعوا به کار می آید. این روش غلبه بر مسائل را بسیار آسان تر می نماید و علت آن این است که طرفین می دانند که قضاوت و طرد شدنی در کار نیست.

5. راهکار ها هرگز مورد تردید نیستند

پیش بینی این است که راهکاری بدون هیچ شکی وجود داشته باشد. کاری گه زوج های تاب آور انجام می دهند این است که آن ها متعهد به پیدا کردن راهکار هستند و قصد متوقف کردن یکدیگر یا نادیده گرفتن مسائل را ندارند. ایده آن ها این است که مسائل را هنگام رخ دادن برطرف نموده و با روشی سودمندانه به جلو حرکت کنند.

6. اولویت ها معین هستند

معین کردن اولویت ها حتی هنگام بروز اختلاف لازم است. زوج های تاب آور می دانند که اولویت یکدیگر هستند اما احتیاج معینی برای تاکید بر این مساله در مواقع بروز مشکل و سختی وجود دارد. این زوج ها حتی در صورتی که تمایل زیادی به بیان شفاهی آن نداشته باشند هم آن را خواهند گفت.

7. خوش بینی یک مزیت است

در معین معنای تاب آوری، کلمه خوش بینی در ردیف اول واقع شده است. موضع این زوج ها این است که نبودن سختی غیرممکن است و همه سختی ها موقتی هستند. زوج ها در رابطه تاب آور بر این باور هستند که آینده روشن است. ممکن است مشکل خیلی حاد باشد اما غیرقابل حل نیست و رابطه یا احساسات آن ها نسبت به هم را تحت تاثبر قرار نمی دهد.

8. سختی ها و مسائل فرصتی برای یادگیری هستند

کاری که زوج های تاب آور در روبروه با سختی ها و مسائل انجام می دهند این است که آن ها را به چشم فرصت های یادگیری و فرصتی برای همکاری و تعامل با شریک زندگی و رشد کردن نه تنها به عنوان شریک زندگی بلکه رشد فردی ببینند. زوج های تاب آور هم مانند سایر افراد هنگام روبروه با اختلاف و ناسازگاری، زجر می کشند اما آن را به صورت یک شانس برای داشتن رابطه قوی تر می بینند.

9. به مسائل می خندند

نگاه خنده دار به مسائل می تواند به کاهش خشم یاری نموده، همه چیز را به حالت قبلی برگردانده و امکان داشتن ارتباط آرام را برای زوج ها فراهم کند. بنابراین به سادگی می توانند با هم گفت و گو کنند.

10. مسائل را درک می کنند

زوج های تاب آور هنگام بروز مشکل قبل از شروع به دعوا ابتدا مشکل را به صورت کامل درک می کنند. کاری که این زوج ها انجام می دهند این است که قبل از شروع بحث و ابراز واکنش حقایق را در نظر می گیرند.

11. دیدگاه طرف مقابل را تائید می کنند

پیشنهاد این است که افرادی که در پی دستیابی به تاب آوری هستند باید روی تائید یکدیگر تمرکز کنند.

12. بازی قدرت واردی زندگی آن ها نمی گردد

بسیاری از زوج ها هنگام بروز ناسازگاری و اختلاف در پی این هستند که ببینند چه کسی قدرتمندتر است اما زوج های تاب آور در بازی قدرت شرکت نمی کنند و در عوض به یکدیگر فرصت بیان و به اشتراک گذاشتن نظر می دهند.

13. سازگاری در اولویت است

کاری که زوج های تاب آور انجام می دهند این است که همیشه سازش را در نظر می گیرند. همیشه پاسخ نرم و آسانی برای چالش ها وجود نخواهد داشت. گاهی اوقات احتیاج به داد و ستد متقابل وجود دارد تا هر دو طرف راضی باشند.

15. یاری گرفتن به معنای ضعیف به نظر رسیدن نیست

حتی در یک رابطه تاب آور، طرفین هنگامی که راهی برای حل مشکل پیدا نمی کنند از یاری گرفتن از یکدیگر نمی ترسند. در برخی موارد، راهکار یاری گرفتن از یک مشاور است.

در انتها

تاب آوری در رابطه چیزی است که همه برای رسیدن به آن باید کوشش کنند. بسیاری از افراد می خواهند آن را یاد بگیرند و در پی نکته ها یا ایده هایی برای انجام آن هستند. واقعیت این است که یادگیری تاب آوری به تمرین و صبر احتیاج دارد.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت آرش بلاگ مگ را بخوانید.

منابع: Psychology Today، Marriage

منبع: دیجیکالا مگ

به "15 راز زوج های انعطاف پذیر که دوام رابطه را تضمین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 راز زوج های انعطاف پذیر که دوام رابطه را تضمین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید