فواید داستان سرایی برای سلامت روان

به گزارش آرش بلاگ، در این مطلب درباره ارزش های داستان سرایی و جزئیات مزایای آن برای سلامت روان می خوانید.

فواید داستان سرایی برای سلامت روان

آرش بلاگ | داستان سرایی معمولاً به عنوان گفتن یا نوشتن داستان توصیف می گردد. این داستان ها معمولاً برای تفریح و مشغول کردن مخاطبین و خوانندگان گفته می گردد. افزون بر این، آن چه که در این مطلب قصد گفتن آن را داریم اینست که داستان سرایی ابزار قدرتمندی برای سلامت روان است.

به گزارش آرش بلاگ ؛ همه ما با به اشتراک گذاشتن یک رویداد منفی با یکی از اعضای خانواده درباره اتفاقی که مثلاً در بازار افتاده یا وقتی ماجرای رمانتیک ازدواج یا آشنایی با شریک عاطفی مان را برای کسی تعریف می کنیم به نوعی داستان سرایی می کنیم. وقتی درباره رویدادها، شخصیت ها، اعمال، موضوعات، احساسات و ایده ها صحبت می کنیم، در واقع به صورت روزانه از روش های داستان سرایی استفاده می کنیم. یکی از روش های آغاز مصاحبه های ما استفاده از عبارتی مانند داستان چیه؟ یا داستان از این قراره که است. ما بدون این که خودمان متوجه باشیم داستان های زیادی را با دیگران به اشتراک می گذاریم.

ارتباط بین داستان سرایی و سلامت روان

آنی بروستِر استادیار دانشکده پزشکی هاروارد باور دارد داستان ها با ما ارتباط برقرار می نمایند. تحقیقات حوزه روان شناسیِ روایتی نشان دهنده ارتباط بین داستان سرایی و تندرستی است. کشف داستان های شخصی، فکر کردن درباره آنها، تغییر این روایت ها و به اشتراک گذاشتن آن ها شاید ما را آسیب پذیر کند، اما به بهبود و رشد ما هم یاری می نماید.

مزایای داستان سرایی برای سلامت روان

تقویت مهارت های گوش دادن و تخیل

شما حین تمرکز و توجه کامل با تمام حواس به داستان ها تبدیل به یک مستمع فعال می شوید. تبدیل شدن به یک مستمع فعال یک مهارت اجتماعی عالیست. از طرفی با خواندن کتاب های داستانی تخیل و تفکر شما رشد نموده و توسعه می یابد. در واقع شما می توانید از خواندن به عنوان تمرینی برای سلامت و تناسب مغزتان استفاده کنید. گاهی اوقات داشتن قدرت تخیل به افراد قدرت تحمل عوامل استرس زای زندگی را می دهد.

افزایش همدلی و تقویت حافظه

حین ارتباط برقرار کردن با کاراکتر های یک داستان، مغز ما اکسی توسین ترشح می نماید. اکسی توسین با همدلی ارتباط دارد، عنصر سازنده ای که به ارتباط و عمیق کردن روابط ما یاری می نماید. افزون بر افزایش حس همدلی، مزیت دیگر داستان سرایی بهبود حافظه است. جنیفر آکِر استاد بازاریابی دانشکده کسب و کار استنفورد می گوید مردم اطلاعات را زمانی که با داستان آمیخته شده باشد 22 برابر بیشتر از خودِ اطلاعات به تنهایی به یاد می آورند.

افزایش احساسات مثبت

طبق تحقیقات اخیر در زمینه روان شناسی مثبت، نحوه داستان سراییِ ما خلق و خو و خویشتن شناسی ما را کنترل می نماید. داستان ها قدرت تعالی بخشیدن به ما و تغییر حالات روحی ما را دارند و این اتفاق کوچکی نیست. میزان قابل قبولی حسِ مثبت و خوش بینی به ما اجازه می دهد ناملایمات و موانع زندگی را بهتر تحمل کنیم.

در مطالعه ای که روی بچه ها بستری شده در بخش مراقبت های ویژه انجام شد، یک جلسه قصه گویی منجر به افزایش اکسی توسین، کاهش کورتیزول و درد همین طور تغییرات مثبت احساسی در بچه ها شده است. قدرت قصه گویی در تنظیم عملکرد های فیزیولوژیکی و روانی را نباید کوچک شمرد چرا که راه ساده ای برای تسکین درد و ناراحتی و تغییر منظره احساسی ماست.

یاری به بهبود زوال عقل

افراد مبتلا به زوال عقل هم از مشارکت در داستان گوییِ گروهی و خاطره درمانی بهره می برند. ثابت شده است که داستان سرایی هم مانند بسیاری از هنر ها از جمله موسیقی به اعضای مسن جامعه یاری می نماید با حافظه به خطرافتاده شان کنار بیایند و آن را بهبود ببخشند.

یاری به برقراری ارتباط با دیگران

نه تنها سخنگویان از داستان ها برای مسحور کردن مخاطبان خود بهره می برند، بلکه دانشمندانی که کوشش می نمایند با عموم مردم ارتباط بهتری برقرار نمایند از مهارت داستان سرایی استفاده می نمایند. این رویکرد به معنای سخنرانی بیشتر درباره نحوه توسعه آثار و فرایند علمی آنها، انتقال اطلاعات و جزئیات به یک شیوه خودمانی تر یا مصاحبه های علمی به سبک داستان سرایی برای درک بهتر مخاطبین است.

معنادار کردن پیروزیت ها و شکست ها

تغییر روایت شخصی خودتان در واکنش به پیروزیت ها و شکست هایتان می تواند اثرات مثبتی در پی داشته باشد. دانشمندان در تحقیق درباره پشتکار و پیروزیت های تحصیلی جوانان دریافتند روایت های تازه می تواند به شیوه های مثبت خودانگیختگی ایجاد کند.

داستان پیروزیت های فردی یادآور اینست که فرد چقدر در دستیابی به اهدافش پیروز بوده است. با بازگویی این داستان ها عزت نفس فرد افزایش یافته و برای پیروزیت های دوباره انگیزه پیدا می نماید.

از سوی دیگر، بازگویی داستان های شکست هم خالی از فایده نیست. اگر آن ها را به یک شیوه تازه بازگو کنید، افراد دیگر با شنیدن آن ها قدر کوشش هایشان را می دانند، برای پشت سر گذاشتن چالش های زندگی به خودشان می بالند و برای رویارویی با چالش های آینده آمادگی بیشتری پیدا می نمایند.

دگرگونی داستان زندگی شخصی

روایت درمانی به افراد یاری می نماید از داستان های مشکل آفرینی که در گذشته تجربه نموده اند و بی سبب غرق آن ها شده اند، عبور نمایند. با به چالش کشیدن باور های ناسالم و توسعهِ روشِ نگاه به داستان های زندگی می توان داستان های جایگزین یافت و نسبت به آینده دیدگاه های تازه و سالمتری پیدا کرد.

در واقع، تحقیقات اخیر درباره هویتِ روایی نشان داد وقتی صحبت از داستان های زندگی می گردد، کسانی که معانی رهایی بخشی از چالش ها و مصیبت های گذشته زندگی شان یافته اند و آن را در قالب داستان با دیگران به اشتراک می گذارند از سطوح بالاتری از سلامت روان، تندرستی و بلوغ برخوردارند.

سخن آخر

با انتخاب یک دیدگاه متفاوت می توانید سلامت روان تان را بهبود ببخشید. داستان سرایی راهی برای برقراری ارتباط با دیگران، معنادار کردن تجربیات شخصی خودمان، سازماندهی به زندگی در قالب یک روایت منسجم و کسب تجربه از شنیدن داستان های دیگران است.

منبع: verywellmind

منبع: فرادید

به "فواید داستان سرایی برای سلامت روان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید داستان سرایی برای سلامت روان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید