2 عرضه اولیه جدید در راه است ، عرضه 2 درصدی شستا چه شد؟

به گزارش آرش بلاگ، به گزارش تجارت نیوز، اخبار متعددی مربوط به عرضه اولیه در بورس هر روز در حال انتشار است. در جدیدترین خبر اعلام شده که دو عرضه اولیه جدید دیگر در راه است.

2 عرضه اولیه جدید در راه است ، عرضه 2 درصدی شستا چه شد؟

طبق گزارش دنیای اقتصاد، علاوه بر انگیزه قوی سهامداران برای شناسایی سود، به خصوص با ثبت بازدهی بی سابقه بورس در فروردین ماه (بیش از 35 درصد)، ورود مستمر آحاد مردم به بازار سهام و عطش شدید نقدینگی های سرگردان باعث شده تا تصمیم به خروج از بازار یا ادامه سهامداری دشوارتر از پیش شود. در عین حال، برخی معتقدند که گرم نگه داشتن کانون عرضه اولیه ها یکی از عوامل موثر درحفظ تقاضای سهام و تداوم جذابیت بورس نزد اهالی تازه وارد بورسی است.

به همین دلیل می توان به آخرین اخبار درخصوص عرضه اولیه های در راه اشاره کرد. دیروز مدیرعامل تامین سرمایه امین از بورسی شدن تامین سرمایه امین خبر داد و تاکید کرد که به زودی دو شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین و سرمایه گذاری عمومی تامین را نیز راهی بازار سهام خواهیم کرد.

عرضه های اولیه پرتقاضا

در گزارشی دیگر از دنیای اقتصاد، بازار سهام در فروردین ماه میزبان دو عرضه اولیه بود. چهارشنبه 20 فروردین ماه 10 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری صبا تامین در نماد صبا با ارزش 1200 میلیارد تومان در بازار اول فرابورس ایران عرضه شد. به این ترتیب، رکورد تعداد مشارکت کنندگان در عرضه اولیه صبا به بیش از یک میلیون و 930 هزار کد معاملاتی ارتقا پیدا کرد.

یک هفته بعد از آن، یعنی 27 فروردین ماه، همزمان با قرار دریافت شاخص کل در ارتفاع 645 هزار واحدی، بزرگ ترین عرضه اولیه تاریخ بازار سرمایه کشور ثبت شد و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با هجوم خریداران به جمع نمادهای بورسی پیوست. ارزش تامین مالی اجرا شده در معاملات این روز، معادل مجموع 18 شرکتی بود که پیش از این در بازار سهام عرضه اولیه شده اند.

در عین حال آمار مشارکت در عرضه های اولیه با حضور بیش از 2 میلیون نفر برای خرید سهام شستا رکوردی جدید بود که در کارنامه بازار سهام ثبت شد. اما این پایان کار نبود و در اولین روز معاملاتی شستا حدود 2200 میلیارد تومان پول در صف خرید این سهم نشست که بازار سرمایه تا به آن روز چنین صفی را به خود ندیده بود.

در انتظار عرضه 2 درصد شستا

از سوی دیگر دیروز نیز برای شستا بیش از هزار میلیارد تومان صف خرید سهام تشکیل شده است.

طبق گزارش دنیای بورس، دومین روز از معاملات عادی سرمایه گذاری تامین اجتماعی را شاهد هستیم و انتظار برای عرضه سهام از سوی سهام دار عمده هر روز بیشتر می شود.

بر اساس اخبار روز نخست بنا بود که دو درصد از سهام شستا در ادامه عرضه اولیه به صورت خرد در بازار عرضه شود. گرچه شرایط عرضه های اولیه در ماه های اخیر نشان داده است که سهام دار عمده معمولا فرصت کافی را حتی در هفته های بعد از عرضه های اولیه برای افزایش شناوری سهام دارد اما ارزش بازار شستا بسیار بالاتر از شرکت های دیگر است.

بر این اساس تعلل در عرضه سهام و در صورتی که موج فروش سهام در بورس همه گیر شود می تواند فرصت عرضه سهام را از سهام دار عمده بگیرد. به همین منظور آغاز عرضه سهام به صورت تدریجی از سوی سهام دار عمده می تواند علاوه بر جذابیت معاملات سهم برای معامله گران به افزایش شناوری نیز در شرایط کنونی کمک کند. باید توجه داشت که روز گذشته حتی حجم مبنای شستا نیز پر نشد.

منبع: تجارت نیوز

به "2 عرضه اولیه جدید در راه است ، عرضه 2 درصدی شستا چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 عرضه اولیه جدید در راه است ، عرضه 2 درصدی شستا چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید