7 عامل عجیب آسیب به سیستم ایمنی بدن

به گزارش آرش بلاگ، روزنامه خراسان: همه می دانیم که سیستم ایمنی قوی یکی از عوامل مهم برای داشتن زندگی طولانی تر و سالم تر است. مصرف روزانه ویتامین ها، خوردن غذا های مغذی و شستن مرتب دست ها بعضی از رفتار هایی هستند که می توانند به شما در حفظ سلامتی و داشتن یک سیستم ایمنی قوی یاری نمایند.

7 عامل عجیب آسیب به سیستم ایمنی بدن

با این حال، بعضی از عادت هایی که در سبک زندگی ما وجود دارند هم باعث تضعیف سیستم ایمنی می شوند. موارد زیر هفت مورد از رفتار های ناسالمی هستند که مصونیت شما در برابر بیماری ها را به خطر می اندازند:

نشستن زیاد

طبق مطالعه ای که در ژورنال پزشکی پیشگیری آمریکا منتشر شد نشستن زیاد و ورزش نکردن می تواند با گذشت زمان بر توانایی بدن در مقابله با عفونت ها تأثیر بگذارد. صرف نظر از سن، جنسیت و دیگر عادات مضر مانند استعمال دخانیات، شیوه زندگی بی تحرک با افزایش خطر مرگ زودرس گره خورده است. در نهایت، بی تحرکی می تواند به اختلال در سیستم ایمنی، بروز التهاب و دیگر بیماری های مزمن منجر گردد. موسسه ملی سلامت روانی آمریکا (NIMH) توصیه می نماید 30 دقیقه ورزش منظم را در برنامه ریزی روزمره تان بگنجانید.

ورزش زیاد

هرچند نشستن زیاد و بی تحرکی می تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کند، اما ورزش زیاد هم ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد. بر اساس نتایج مطالعه ای که در دسامبر 2012 انتشار یافت، ورزش شدید و بیش از حد، که سندروم ورزش افراطی نامیده می گردد، می تواند برای بدن ناتوان کننده باشد و آن را در مقابل عفونت آسیب پذیرتر کند. با این حال، مطالعاتی که در سال 2014 انجام شد نشان داد فعالیت بدنی منظم و متعادل، بدن را در مقابل ویروس ها مقاوم تر می نماید.

استرس

طبق اعلام موسسه ملی سرطان آمریکا، دوره های طولانی مدت استرس شدید بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد. به گفته کارشناسان، استرس، افزایش فراوری هورمون کورتیزول توسط مغز را به همراه دارد. این هورمون در عملکرد سلول های لنفوسیت T که نقش مبارزه با عفونت را به عهده دارند اختلال ایجاد می نماید. NIMH می گوید مورد حمایت خانواده و دوستان قرار داشتن، مشخص اولویت ها در زندگی، ورزش منظم و تمرین تکنیک های آرامش بخش مانند یوگا، تنفس عمیق و مدیتیشن می تواند به کاهش استرس یاری کند.

احساس تنهایی

بر اساس مطالعه ای که در مجله نوروایمونولوژی منتشر شد، احساس تنهایی می تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کند. طبق تحقیقات اجرا شده افزایش اضطراب ناشی از تنهایی، سرکوب سیستم ایمنی بدن و افزایش استرس اکسیداتیو یا آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد را به دنبال دارد. افراد تنها معمولا سلول های ایمنی ضعیفی دارند و این شرایط، توانایی آن ها برای مقابله با ویروس ها را کاهش و آن ها را در معرض عفونت های ویروسی قرار می دهد. بر اساس تحقیقات اجرا شده، صِرف در آغوش دریافت اعضای خانواده می تواند میزان آسیب پذیری فرد در برابر بیماری را کاهش دهد.

رژیم غذایی ناسالم

بر اساس مطالعه ای که در ژورنال تغذیه منتشر شد، رژیم های غذایی پر از چربی های اشباع، نمک و شکر بر سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی دارند. طبق این تحقیقات، چاقی با کاهش تعداد و ضعف عملکرد گلبول های سفید مورد احتیاج برای مبارزه با عفونت همراه است. آموزشگاه تغذیه آمریکا تأکید می نماید که داشتن تغذیه مناسب برای برخورداری از یک سیستم ایمنی سالم لازم است.

اشعه ماورای بنفش

طبق اعلام آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA)، قرار دریافت در معرض اشعه ماورای بنفش خورشید (UV) ممکن است علاوه بر خطراتی مانند افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست و آب مروارید، تضعیف سیستم ایمنی بدن را هم به همراه داشته باشد. همچنین سازمان بهداشت جهانی هشدار می دهد پرتو های (UV) می توانند بر سلول های مسئول تحریک پاسخ ایمنی تاثیر بگذارند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند. EPA برای جلوگیری از این تاثیرات، پوشیدن لباس های محافظ آفتاب (UPF) و استفاده از ضد آفتاب های با SPF 30 یا بالاتر را توصیه می نماید.

نیکوتین

چه سیگار سنتی مصرف کنید و چه سیگار الکترونیکی نیکوتین وارد بدن تان می گردد. این ماده می تواند آثار مضری بر سیستم ایمنی بدن شما به جا بگذارد. نیکوتین سطح کورتیزول خون را افزایش می دهد، ضمن این که تشکیل لنفوسیت های B و واکنش سلول های T به آنتی ژن ها را کاهش می دهد.

براساس نتایج یک مطالعه که در مجله علمی پلاس وان منتشر شد، بخارات ناشی از سیگار های الکترونیکی می تواند به ریه ها آسیب برساند و آن ها را در برابر عفونت آسیب پذیرتر کند. محققان هشدار می دهند که سیگار های الکترونیکی مضر هستند، زیرا بخار آن ها حاوی رادیکال های آزاد است که می تواند باعث التهاب راه های هوایی و اختلال در پاسخ به باکتری ها و ویروس ها گردد.

منبع: برترین ها

به "7 عامل عجیب آسیب به سیستم ایمنی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 عامل عجیب آسیب به سیستم ایمنی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید