آرتروز در مفاصل بزرگتر بدن ایجاد می شود

به گزارش آرش بلاگ، یک جراح و متخصص ارتوپدی گفت: آرتروز در مفاصل بزرگتر و مفاصلی که وزن بدن را تحمل می کنند، سریع تر اتفاق می افتد.

آرتروز در مفاصل بزرگتر بدن ایجاد می شود

یاسر نژادی گفت: مفاصلی در بدن وجود دارند که کار مکانیکی انجام می دهند و در هر جایی که حرکت داشته باشند و قواعد مکانیک برقرار باشد، استهلاک به وجود می آید و ممکن است ساییده شوند و در پی استفاده از بین بروند.

مفاصل خصوصاً مفاصل بزرگ مثل زانو که وزن بدن روی آن ها قرار می گیرد، مستعد آسیب و ساییده شدن هستند و در اثر استفاده زیاد و استهلاک، غضروف مفصل از بین می رود و اصطلاحا فرد دچار آرتروز می شود.

او گفت: دلیل به وجود آمدن آرتروز در بعضی افراد پاتولوژیک است؛ یعنی ممکن است به دلیل یک سری بیماری ها و عوامل بیومکانیک بدن و انحراف در اندام باشد.

استفاده ناصحیح، آوریوز (استفاده بیش از حد)، وزن زیاد، استفاده زیاد از پله، دو زانو و یا چهار زانو نشستن، باعث آسیب های تروماتیک و ایجاد آرتروز زودهنگام می شود. لاکسیتی لیگامانی یا نرمی مفاصل در کنار استفاده ناصحیح نیز باعث بروز این مشکل می شود.

او گفت: مهمترین علائم آرتروز، درد است و وقتی که غضروف ساییده می شود و از بین می رود، شاید در مراحل اولیه حتی در عکس رادیولوژیک هم قابل مشاهده نباشد؛ اما با شروع درد می توانیم آرتروز را تشخیص دهیم.

اکثرا وزن بدن به سمت داخل بدن است؛ به همین دلیل معمولا در مفصل زانو درد ها از سمت داخل پا ایجاد می شوند.

او گفت: در مراحل ابتدایی ما می توانیم با PRP یعنی استفاده از پلاکت ها و تغلیظ خون، پدیده از بین رفتن را عقب بیندازیم. غضروف های مفاصل مثل مینای دندان هستند و جایگزینی برای آن ها وجود ندارد. درمان این بیماری با استفاده از فریزینگ مفصل برای جلوگیری از آسیب و پیشرفت آرتروز انجام می شود. درمان های کنسرواتیو که معمولاً با کاهش وزن و با ورزش هایی که باعث تقویت عضلات کوادریسپس پا می شوند، انجام می شود.

بهتر است این افراد حرکاتی که به مفاصل و زانو آسیب می رسانند مثل دو زانو و یا چهار زانو نشستن، استفاده از پله و ورزش کوهنوردی را به دلیل وجود سر پایینی انجام ندهند.

مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین c مثل فلفل دلمه ای، آب میوه های مرکبات و آووکادو و همچنین ترکیباتی مثل سنجد و بابونه و ماهی سالمون و شرایط معادل آن مثل ماهی های جنوب و ماهی های چرب توصیه می شود.

آرش بلاگ علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آرتروز در مفاصل بزرگتر بدن ایجاد می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرتروز در مفاصل بزرگتر بدن ایجاد می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید