آموزش صنایع دستی به بیش از 3هزار نفر در استان لرستان

به گزارش آرش بلاگ، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: در حال حاضر بیش از 36هزار هنرمند صنایع دستی در استان مشغول فعالیت هستند.

آموزش صنایع دستی به بیش از 3هزار نفر در استان لرستان

به گزارش آرش بلاگ به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، سیدامین قاسمی با تشریح عملکرد معاونت صنایع دستی این استان در سال 98، از کسب 32 نشان ملی مرغوبیت و چهار نشان یونسکو توسط هنرمندان و صنعتگران استان در رشته های کمانچه لری، زیورآلات سنتی، نقاشی و طلاکاری روی شیشه و حجاری سنگ اطلاع داد.

او با بیان اینکه سال گذشته 29 دوره آموزش رشته های عمومی صنایع دستی و سه دوره آموزشی شاغلان صنایع دستی در سطح استان برگزار شده اضافه کرد: در این دوره ها 1782 هنرآموز و 1268 هنرجو از آموزش های تخصصی بهره مند شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: گلیم بافی، چرم دست دوز، ماشته و جاجیم بافی، صنایع چوب، خراطی چوب، طراحی گلیم، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، چوغابافی، ورشوسازی، آیینه کاری، منبت کاری، حصیر و کپوبافی بخشی از رشته های صنایع دستی است که در این دوره ها آموزش داده شده است.

فعالیت 3هزار کارگاه صنایع دستی

او اضافه کرد: همچنین در حال حاضر حدود 3500 کارگاه فعال صنایع دستی در 52 رشته در استان وجود دارد که بیش از 36 هزار هنرمند به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این زمینه فعالیت می نمایند.

قاسمی در ادامه از ثبت بیش از 8هزار نفر در سامانه هوشمند صدور مجوزهای ثبت شده صنایع دستی به عنوان صنعتگر انفرادی یا کارگاهی در سال گذشته اشاره نمود و گفت: هنرمندانی که در این سامانه ثبت نام نموده اند می توانند ضمن حضور در نمایشگاه های ملی و بین المللی صنایع دستی از معافیت های مالیاتی و تسهیلات بانکی حمایتی نیز بهره مند شوند.

او با بیان اینکه 12 هزار نفر دارای کارت شناسایی و یا کارگاه های کوچک و مشاغل خانگی و بیش از 30 هزار نفر در شغل های وابسته به صورت مستقیم و غیرمستقیم در استان فعالیت می نمایند بیان کرد: سال گذشته هزار و 268 فقره کارت مهارت آموزشی صادر و 884 فقره کارت شناسایی نیز تمدید شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان به صدور بیش از 200 کارت مهارت حرفه آموزی صنایع دستی سال گذشته در استان اطلاع داد و گفت: سال گذشته حدود 350 هنرمند نیز در شهرستان های خرم آباد، بروجرد، دورود، ازنا، الیگودرز، الشتر و کوهدشت در زمینه اصول بازاریابی آموزش دیدند.

فروش 70میلیارد ریالی صنایع دستی خرم آباد

او به فروش سالانه 70میلیارد ریال صنایع دستی در استان اشاره نمود و اضافه کرد: یک بازارچه عظیم در مرکز استان و چند بازارچه موقت در دیگر شهرستان ها، به منظور عرضه محصولات صنایع دستی هنرمندان، بدون واسطه و به صورت مستقیم فعال است.

قاسمی ثبت شهر بروجرد به عنوان اولین شهر ملی صنایع دستی در رشته ورشو در کشور، فراوری چهار مستند آموزش گلیم بافی و ورشو سازی، چاپ پنج هزار نسخه کتاب، چاپ چهار هزار بروشور 200 فریم عکس صنعتی کارگاه های صنایع دستی، را از جمله اقدامات مهم اداره کل استان به منظور توسعه و ترویج صنایع دستی لرستان برشمرد.

او از پرداخت 29 میلیارد و 752 میلیون ریال تسهیلات حمایتی به 101 کارگاه صنایع دستی استان در سال گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: در تسهیلات اشتغال زایی روستایی وعشایری (کارا) 2750 نفر ثبت نام کردند و خوشبختانه 1530 نفر هم از اشتغال جدید بهره مند شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: از محل تسهیلات بانک گردشگری به کارگاه های صنایع دستی نیز 25 میلیارد ریال به 25 هنرمند استان پرداخت شد.

او به حضور مداوم هنرمندان صنایع دستی استان در جشنواره های ملی و منطقه ای اشاره نمود و اضافه کرد: 325 هنرمند در 17 نمایشگاه و جشنواره شرکت کردند.

برگزاری اولین جشنواره ملی اقوام ایران زمین در لرستان

قاسمی درباره برگزاری نخستین جشنواره ملی اقوام ایران زمین در 59 غرفه صنایع دستی در خرم آباد گفت: در این جشنواره که به مدت پنج روز و با حضور 28 استان برگزار گشت، 37 هزار نفر از بخش های مختلف آن بازدید کردند.

آموزش 4500 نفر در رشته ماشته بافی

او اضافه کرد: با پیگیری های اجرا شده، به منظور ترویج و گسترش رشته های صنایع دستی در بین مردم تا به امروز بیش از 4500 نفر در رشته ماشته بافی آموزش های لازم را فراگرفته اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان بیان کرد: در استان ما نزدیک به 200 کارگاه خانگی و کوچک در رشته ماشته بافی فعالیت دارند و تسهیلات اعتباری به صورت حجمی به تمامی رشته های صنایع دستی تعلق می گیرد.

او اضافه کرد: سال گذشته در شهرهای خرم آباد و بروجرد دوره آموزشی ماشته بافی در دو مرحله 45 روزه برای علاقه مندان به این رشته برگزار گشت.

قاسمی با اشاره به اینکه شرکت در دوره آموزشی ماشته بافی رایگان است گفت: در کوشش هستیم سال جاری نیز در راستای ترویج این هنرصنعت دوره های آموزشی را در رشته های مختلف برگزار کنیم.

منبع: میراث آریا

به "آموزش صنایع دستی به بیش از 3هزار نفر در استان لرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش صنایع دستی به بیش از 3هزار نفر در استان لرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید