افتتاح مرکز نوآوری داده محور و رونمایی از مرکز داده قابل حمل ، ستاری: کاستی های فناورانه در حوزه داده را شرکت های دانش بنیان برطرف می نمایند

به گزارش آرش بلاگ، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مرکز نوآوری فناوری های داده محور مهام گشایش یافت و از مرکز داده قابل حمل توسعه پذیر ایران ساخت رونمایی شد.

افتتاح مرکز نوآوری داده محور و رونمایی از مرکز داده قابل حمل ، ستاری: کاستی های فناورانه در حوزه داده را شرکت های دانش بنیان برطرف می نمایند

به گزارش گروه علم و پیشرفت آرش بلاگ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،یکی از نوترین محصولات فناورانه شرکت دانش بنیان مهیمن که با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی شد، محصول جعبه آبی، مرکز داده قابل حمل توسعه پذیر به شکل کانتینر است. فناوری پیشرفته ای که تنها در اختیار معدودی از کشورهای جهان قرار گرفته است.

این شرکت برای توسعه فعالیت های خود و رشد دوبرابری توانمندی ها، زمینه را برای افزایش دوبرابری ظرفیت نیروی انسانی ایجاد نموده است. در این توسعه، مرکز نوآوری مرکز نوآوری فناوری های داده محور مهام برای استقرار هسته های خلاق و فناور در فضایی به مساحت 2200 متر مربع ایجاد شده که پذیرای ظرفیتی بالغ بر 220 نفر است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آئین افتتاح مرکز نوآوری فناوری های داده محور مهام و رونمایی از محصول ایران ساخت مرکز داده قابل حمل توسعه پذیر در شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات امن مهیمن ، از توانمندی شرکت های دانش بنیان در توسعه فناوری های داده محور گفت و ادامه داد: با این زیرساخت نو، شاهد نوآوری های نوی در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهیم بود، به طوری که زمینه برای کسب وکارهای دانش بنیان و خلاق تازه نفس در این حوزه فناوری فراهم خواهد شد.

برطرف احتیاج کشور و ورود به بازارهای صادراتی

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، از رشد قابل توجه شرکت های دانش بنیان و خلاق فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت و اضافه نمود: شرکت های ما در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات اکنون به سطحی از رشد و بلوغ دست یافته اند که علاوه بر تامین احتیاج کشور، ظرفیت های صادراتی پیدا نموده اند.

ستاری با تأکید بر نقش این شرکت ها در فروش شرکت های دانش بنیان و سهم آن ها از توسعه کشور گفت: این شرکت ها را نباید ساده گرفت چراکه نقش قابل توجهی در توسعه کشور، رونق سایر کسب و کارها و خلق ارزش اضافه نموده و اشتغال ایفا می نمایند. برای پیمودن راستا موفقیت این کسب وکارها بستری فراهم شده است تا امروز شاهد چنین پیشرفت هایی باشیم، همچنان که زمینه و ظرفیت خوبی برای پیشرفت در آینده نیز وجود دارد.

ظرفیت درخور توجه نیروی انسانی

رئیس ستاد توسعه ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی با اشاره به اینکه نیروی انسانی فوق العاده و خروجی دانشگاه ها، پیمودن این راستا را هموارتر می نماید، اضافه نمود: این امکانات سبب می گردد تا توسعه شرکت و توسعه نوآوری و محصولات نوی که قابلیت ایجاد و سرمایه گذاری داشته باشد، در راستا بهتری قرار بگیرد.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر این که تمرکز شرکت های دانش بنیان در حوزه های سخت افزاری که کشور در آن عقب ماندگی هایی دارد، از احتیاجهای مهم امروز است، گفت: یکی دیگر از حوزه هایی که احتیاج به کار جدی داریم، حوزه میکروالکترونیک است که پیچیدگی های زیادی دارد. توسعه این حوزه به یک اراده جمعی از سوی مدیریت بالادست و شرکت های فعال این حوزه احتیاج دارد.

ستاری با بیان این که از توسعه شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به ویژه سخت افزارهای داده محور حمایت می کنیم ابراز امیدواری کرد که در قالب اتفاقاتی که با راه اندازی بتوانند حمایت های جدی از این شرکت بزرگ داشته باشند.

شروع راه کشور در حوزه فناوری های داده محور

سیدابوالحسن فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران با اشاره به اهمیت ورود شرکت های دانش بنیان به حوزه داده گفت: این حوزه فناورانه که امروز شرکتی دانش بنیان به توسعه آن ورود نموده است در زنجیره فناوری های فضای مجازی، در مرحله نهایی قرار گرفته است؛ هر آن چه فناوری است، مربوط به داده می گردد. از فرآوری داده های متراکم و انباشت شده در سرانجام کار، برای بنگاه ها، کشور و ملت، فراوری ثروت می نماید.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران با اشاره به این که در شروع راه قرار گرفته ایم و برای استمرار حرکت در این راستا، به لوازمی احتیاج داریم، اضافه نمود: نیروی انسانی متخصص و کارآمد یکی از همین لازمه ها به شمار می رود؛ دومین لازمه، داشتن شرکت های دانش بنیان است و در نهایت، شکل گرفتن شرکت های بسیار بزرگ که بتوانند بهره وری لازم را از این فرآورده های داده ای برای کشور فراهم نمایند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ضمن قدردانی از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در شکل گیری شرکت هایی که مقدمه ورود به این حوزه فناورانه و مبتنی بر دانش روز هستند، گفت: باید همانطور که به استانداردهای سخت افزاری توجه می گردد، در حوزه داده که با چشم دیده نمی گردد نیز همین اندازه دقت و حساسیت به خرج داده گردد. در ابتدای راه هستیم و باید مراکز داده بزرگ در کشور شکل بگیرند.

یک دهه کوشش 500 نیروی انسانی متخصص

عباس عسگری مدیرعامل شرکت مهیمن هم، با اعلام اینکه ایجاد زیرساخت های شفافیت آفرین و مبارزه با فساد که با رهبران بازار بین المللی قابل رقابت باشند، در دستور کار فعالان این شرکت بوده است بیان کرد: توسعه فعالیت ها را در حوزه تحلیل داده و کلان داده شروع نموده ایم و با حضور در عرصه های مخابراتی، مالی، بانک و بیمه، این راستا را ادامه دادیم.

این فعال فناور با اشاره به شروع این حرکت در راستا شفافیت نظام مالیاتی گفت: این حرکت مهم، گامی بزرگ برای مقابله با فرار مالیاتی خواهد بود که اثرات آن در سالیان آینده تعیین خواهد شد. ایجاد زیرساخت نو کشور و پروفایلینگ مودیان مالیاتی، دو کلان پروژه این شرکت برای اصلاح نظام مالیاتی کشور است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سازمان مالیاتی در حال اجرا است.

این شرکت دانش بنیان که به وسیله جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاهی در حوزه داده راه اندازی شده است، در زمینه تحلیل کلان داده، سامان دهی فرآیندهای کسب وکار، فناوری ارتباطات اجتماعی، امنیت سایبری و فناوری ابری فعالیت می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس

به "افتتاح مرکز نوآوری داده محور و رونمایی از مرکز داده قابل حمل ، ستاری: کاستی های فناورانه در حوزه داده را شرکت های دانش بنیان برطرف می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح مرکز نوآوری داده محور و رونمایی از مرکز داده قابل حمل ، ستاری: کاستی های فناورانه در حوزه داده را شرکت های دانش بنیان برطرف می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید