مصرف پروتئین در ایران بسیار بالاتر از استاندارد است، خودکفایی ایران در مرغ لاین تا سال آینده

به گزارش آرش بلاگ، مرتضی رضایی گفت: مصرف پروتئین در ایران بالاتر از استاندارد جهانی و توصیه های بهداشت جهانی است.

مصرف پروتئین در ایران بسیار بالاتر از استاندارد است، خودکفایی ایران در مرغ لاین تا سال آینده

به گزارش گروه اقتصادی آرش بلاگ، مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دولت که در ساختمان وزارت جهاد کشاورزی برگزارشد اظهار داشت: میزان مصرف پروتئین در مردم ایران حدود 36.5 گرم در روز است که نسبت به توصیه های بین المللی بسیار بالاتر است.

رضای گفت: سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که میزان پروتئین مصرفی روزانه برای هر فردا حدود 29 گرم در روز مناسب است، اما میزان مصرف پروتئین روزانه برای هر فرد ایرانی حدود 36.5 گرم است.

خودکفایی ایران در مرغ لاین تا سال آینده

به گفته رضایی ایران امسال تا 50 درصد در استفاده از مرغ لاین ایرانی خودکفا می شود و سال آینده تمام مزارع مرغ کشور از مرغ لاین ا یرانی استفاده خواهند کرد.

وی گفت: متاسفانه در سال های گذشته بسکمک از کشور ها فکر می کردند که مرغ لاین ایرانی از بین رفته است، اما اکنون 140 هزار اجداد مرغ لاین وارد کشور می شود و تا سال آینده در تمام مزارع از مرغ لاین ایرانی استفاده خواهد شد.

بسته های حمایتی برای استفاده کنندگان مرغ لاین

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای تولید کنندگانی که از مرغ لاین استفاده می کنند مشوق هایی در نظر گرفته شده از جمله با بانک کشاورزی هماهنگ شده که به ازای هر قطعه مرغ اجداد 200 هزار تومان با سود 6 درصد تسهیلات داده می شود.

وی اضافه نمود همچنین تمام نهاده پرورش دهندگان مرغ لاین تامین شده و محصولات ان ها به صورت تضمینی خریداری می شود و حتی برای صادرات آن ها هم برنامه ریزی می شود.

رضایی به بهره وری و عملکرد مرغ لاین هم اطمینان داد و گفت کسانی که فکر می کنند این مرغ بهره وری کمتری دارند چنین فکری درست نیست و این نوع مرغ ها بهره وری بسیار خوبی دارند.

وی در پاسخ به این سؤال که گفته می شود که در طی دهه های گذشته عقب ماندگی در اصلاح مرغ لاین ایجاد شده و تزریق یک باره آن به مرغداری ها باعث می شود نتوانند در رقابت با سایر لاین ها پیروز شوند، گفت: طی این مدت کارشناسان اصلاح نژاد ما بیکار نبودند و اصلاحات خوبی روی این مرغ انجام دادند و طبق بررسی های که انجام دادیم تفاوت معناداری بین مرغ لاین آرین با دیگر نژاد ها وجود ندارد.

رضایی در پاسخ به سؤال دیگر که سازمان اقتصادی کوثر هم روی مرغ لاین کار می کند آیا موازی کاری بین دستگاه ها ایجاد نمی شود، گفت: مهم نیست کار را چه کسی انجام می دهد. مهم نتیجه کار است که با کمک همه دستگاه ها ما امسال 50 درصد مرغداری ها را به مرغ آرین تجهیز می کنیم و سال آینده به خودکفایی صد در صد می رسیم.

معاون امور تولید دامی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از تشکیل کارگروه ملی برای مرغ آرین با همکاری معاونت علمی رئیس جمهور خبر داد و گفت: هر اقدامی که در این زمینه انجام می شود باید در این کارگروه به تصویب برسد.

*30 تا 40 درصد توزیع نهاده ها در خارج از بازارگاه توزیع می شود

رضایی در پاسخ به اینکه به گفته مرغداران بازارگاه توزیع نهاده های دامی وزارت جهاد کشاورزی مشکل دارد گفت: بازارگاه شاید موردی مسئله ای داشته باشد، اما در حالت کلی این بازارگاه نقص کلی ندارد و هر از چند گاهی به روزرسانی می شود.

وی تاکید کرد در این میا ن برخی دلالان و واسطه ها تلاش دارند که این مسائل را برجسته کنند، چون سود آن ها در این است.

رضایی درباره سؤالات مکرر آرش بلاگ درباره مسائل نهاده های دامی گفت: واقعیت این است که تحریم مسائلی برای واردات نهاده ایجاد کرده است. به ویژه این مسائل در تامین کنجاله سویا زیاد است و مرغداران حق دارند در این زمینه گلایه کنند و اکنون نیز بازار را از ذخیره استراتژیک شرکت پشتیبانی امور دام تامین کردیم.

وی همچنین در صحبت های خود و در پاسخ به سؤال آرش بلاگ در باره فساد در توزیع نهاده ها گفت: متاسفانه ارز 4200 تومانی باعث ایجاد فساد می شود و کارگروهی از دو ماه پیش در دولت تشکیل شده و شرایط حذف ارز 4200 تومانی نهاده ها را بررسی می کنند.

معاون امور تولید دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما معتقدیم یارانه باید به حلقه پایانی یعنی مصرف کننده ها داده شود، گفت: اکنون در زمینه حذف ارز دولتی دو مسئله مطرح است. نخست اینکه میزان نقدینگی لازم برای واردات را تا 4 برابر افزایش می دهد دوم اینکه قیمت محصول در بازار افزایش می یابد و دولت در پی راه چاره برای این دو مسئله است.

رضایی در این جلسه تاکید کرد که مسئله ای در توزیع نهاده در بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد، اما سهم این بازارگاه را حدود 60 تا 70 درصد مطرح نمود و اعتراف کرد 30 تا 40 درصد نهاده ها در خارج از بازارگاه به فروش می رود.

وی به این مسئله هم اشاره کرد که بسکمک از تجار محصولات خود را در سیستم بازارگاه ثبت نمی کنند و در جا های دیگر به فروش می رسانند.

معاون امور تولید دامی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه مسائلی در تامین نهاده و همچنین توزیع وجود دارد، گفت: مرغداران باید به ما کمک کنند و مسائل و اطلاعات فساد را در اختیار ما بگذارند.

رضایی در پاسخ به این سؤال که صحبت های شما بیشتر اظهار همدردی با مرغداران وآرش بلاگ است، راه چاره کلیدی شما برای مبارزه با این فساد ها و توزیع های ناعادلانه و یا ثبت نشدن نهاده ها در سامانه بازارگاه چیست، گفت: من به شما اطمینان می دهم که هر گرم نهاده که وارد کشور می شوند وارد کنندگان باید پاسخگو باشند و محل توزیع آن ها را اعلام کنند و در چند وقت دیگر این اتفاق خواهد بود و با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی گفت: همه دستگاه های دولتی باید در این زمینه همکاری کنند. مثلا دستگاه های نظارتی و حکومتی باید بر گرانی های بازار و همچنین رصد این نهاده ها به ما کمک کنند.

گفتنی است بر اساس اعلام مرغداران نهاده دولتی در بازار پیدا نمی شود، اما 4 تا 5 برابر قیمت آن به هر میزان که بخواهید وجود دارد در حالی که این نهاده ها با ارز 4200 تومانی وارد شده اند و وارد کنندگان نهاده به هیچ عنوان حق ندارند هر طور که دلشان می خواهد و به هر قیمتی که می خواهند توزیع کنند. نوع اختصاص ارز به افراد خاص از سال های گذشته باعث شده که تعدادی افراد قدرتمند شوند که دیگر حرف کسی را هم گوش نمی کنند.

*میزان تولید محصولات دامی/تراز تجاری محصولات دامی چرا منفی تر شد؟

معاون امور تولید دامی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه به میزان تولید محصولات دامی اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود تولید گوشت قرمز امسال به 880 هزار تومان، شیر خام 11.3 میلیون تن، طیور 2.7 میلیون تن، تخم مرغ یک میلیون و 50 هزار تن، عسل 113 هزار تن برسد. سرانه مصرف هم گوشت قرمز 12 و نیم کیلوگرم، شیرخام 124 کیلوگرم، طیور 31 کیلوگرم، تخم مرغ 11.7 کیلوگرم و عسل 1.35 کیلوگرم است.

رضایی به صادرات و واردات محصولات دامی اشاره کرد و گفت: سال گذشته 700 میلیون دلار صادرات و 1.26 میلیارد دلار واردات انجام شد.

وی دلیل منفی تر شدن این تراز را محدودیت در صادرات مواد ژنتیکی، تلیسه زنده مطرح نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مصرف پروتئین در ایران بسیار بالاتر از استاندارد است، خودکفایی ایران در مرغ لاین تا سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف پروتئین در ایران بسیار بالاتر از استاندارد است، خودکفایی ایران در مرغ لاین تا سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید