افتتاح کارخانه نوآوری و صنایع خلاق البرز، ستاری : نقش آفرینی بخش خصوصی در زیرساخت های فناورانه به خلق ارزش افزوده و اشتغال می انجامد

به گزارش آرش بلاگ، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری فاز نخست کارخانه نوآوری و صنایع خلاق البرز گشایش یافت.

افتتاح کارخانه نوآوری و صنایع خلاق البرز، ستاری : نقش آفرینی بخش خصوصی در زیرساخت های فناورانه به خلق ارزش افزوده و اشتغال می انجامد

به گزارش گروه علم و پیشرفت آرش بلاگ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم که با حضور استاندار البرز، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر کرج و جمعی از مدیران استانی برگزار گردید، ضمن ابراز خرسندی از تبدیل ظرفیت استان البرز در پژوهش به شرکت های دانش بنیان و خلاق گفت: خوشبختانه ، می بینیم که جامعه در حال درک و باور اقتصاد دانش بنیان و خلاق است و این موضوع، راه را برای رونق اکوسیستم فناوری و نوآوری هموار می نماید.

وی با بیان این که توسعه، مفهومی فرهنگی است ادامه داد: خوشحالم که مسوولین استان البرز، به مفاهیم این حوزه تسلط دارند و نسبت به تحقق آن دغدغه مند هستند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این جهت همراه بخش هایی است که از ترویج این مفهوم حمایت نمایند.

نقش آفرینی بخش خصوصی

رییس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این که در حوزه پژوهش، هزینه های قابل توجهی اجرا شده و می گردد، اما برای اثربخشی و تجاری سازی آن ضروری است که بخش خصوصی نقش آفرینی کند، ادامه داد: استان البرز نیز یکی از قطب های پژوهش در بخش هایی چون کشاورزی و بیوتک است. اما لازمه به بلوغ رسیدن این پژوهش ها، سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

وی با اشاره به این که برطرف نیازها به ویژه در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی با توانمندی شرکت های دانش بنیان و خلاق ممکن می گردد، اعلام کرد: ظرفیت هایی که در حوزه روش های نوآورانه کشت، صید و کشاورزی وجود دارد همگی با توانمندی های فناورانه، می تواند فرصتی برای اشتغال و خلق ارزش اضافه نموده گردد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با اشاره به این که توسعه این فناوری ها در حوزه فعالیت بخش خصوصی است، ادامه داد: در پارک های فناوری که بستری برای توسعه فناوری ها هستند، سهم سرمایه گذاری بخش خصوصی چند برابر دولت است.

وی با اشاره به فعالیت بیش از 10 پارک علم و فناوری در شهر تهران گفت: در کنار پارک های علم و فناوری، کارخانه های نوآوری در حال توسعه است و این رقابت، زمینه ساز رونق اکوسیستم نوآوری و فناوری است و ضروری است کارخانجات نوآوری در استان ها توسعه پیدا نمایند.

محلی برای رشد و بلوغ ایده های نوآورانه و صنایع خلاق

ستاری با بیان این که کارخانه نوآوری و صنایع البرز؛ زایشگاه شرکت های دانش بنیان و خلاق است اضافه نمود: بر بستر این زیرساخت، ایده های نوآورانه و خلاق شکوفا و پس از رشد و توانمندی به بدنه اقتصاد و اشتغال استان و کشور ملحق می شوند. اگر بخش های استانی از این ظرفیت حمایت نمایند، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز آمادگی دارد تا از این حوزه حمایت کند.

نقش آفرینی معاونت علمی و فناوری در توسعه اکوسیستم نوآوری

جواد چپردار رییس شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به نقش درخور توجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه اکوسیستم فناوری و نوآوری البرز، گفت: این معاونت، منشا خیر بوده و در حوزه دانش بنیان و خلاق اقدامات ارزشمندی صورت داده است.

وی با اشاره به جایگاه استان البرز در توسعه شرکت های دانش بنیان و خلاق گفت: استان البرز در حوزه تحقیقات و تولیدات دارو، پیشرو است. این موضوع نتیجه کوشش های دکتر ستاری به واسطه حضور و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

وی با اشاره به حمایت شورای شهر و شهرداری کرج از رونق اکوسیستم فناوری و نوآوری البرز، ادامه داد: شورای شهر و شهرداری کرج اصلی ترین حلقه مشارکت نماینده در کارخانه نوآوری صنایع خلاق البرز هستند و حمایت از ایجاد شرکت های دانش بنیان و خلاق، برطرف تنگناها و مسائل به یاری این شرکت ها در اولویت ما قرار گرفته است.

رییس شورای اسلامی شهر کرج بعلاوه، گفت: امیدوارم بتوانیم با ایجاد این کارخانه نوآوری و صنایع خلاق در کنار سایر حمایت های زیرساختی، شهری هوشمند و فناور داشته باشیم.

کارخانه نوآوری و صنایع خلاق در خدمت توسعه و اشتغال آفرینی البرز

مصطفی سعیدی شهردار کرج در بخش دیگری از این مراسم، با اشاره به مشارکت شهرداری در احداث این کارخانه نوآوری و صنایع خلاق، گفت: امیدواریم با همکاری و حمایت مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از این زیرساخت برای توسعه استان و حل مسائل شهری، در کنار ایجاد اشتغال و درآمدزایی بهره ببریم.

وی اضافه نمود: 1500 نفر ظرفیت ایجاد اشتغال در این مجموعه باید در خدمت حل مسائل شهری و توسعه شهر و درآمدهای پایدار باشد. امیدواریم این تحول در سال آینده محقق گردد.

کاهش نرخ بیکاری استان البرز به یاری کارخانه نوآوری و صنایع خلاق

جهانگیر شاهمرادی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز نیز با اشاره به همکاری چندجانبه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بخش های مختلف استان البرز برای ایجاد اشتغال و حل چالش های شهری گفت: استانداری البرز در برنامه سال آینده خود کاهش نرخ بیکاری استان از 8 درصد به کم تر از 7 درصد را در دستور کار قرار داده است. نگاه ما به مشاغل نیز نوآورانه وخلاق است و در پی ایجاد هسته های کارآفرینی برای شکل گیری مشاغل فناور و خلاق هستیم.

وی با اشاره به درآمدهای اقتصادی استان گفت: در صدر شرکت های دارای بالاترین درآمدها، شرکت های خام فروش جایگاهی ندارند و جهان به سوی شرکت های دانش بنیان حرکت نموده است. استان البرز نیز به عنوان چهارمین استان دانش بنیان وخلاق کشور، کوشش می نماید در اکوسیستم نوآوری نقش آفرینی نموده و حلقه های نوآورانه تکمیل گردد.

بستری برای فعالیت شرکت های دانش بنیان و خلاق البرز

فاز نخست کارخانه نوآوری و صنایع خلاق البرز به بهره برداری رسید. مجموعه این کارخانه نوآوری و صنایع خلاق، با 5 ساختمان و 13 هزار متر فضای استقراری طراحی شده که مناسب برای فعالیت حدود 200 تیم و شرکت با گنجایش 1500 نفر است.

ساختمان فضای کار اشتراکی برای استقرار شرکت های خلاق و تیم های جوان دفاتر شرکت ها برای استقرار شرکت های نوپا و کم جمعیت، فضایی برای استقرار شرکت های بزرگ و شتابدهنده ها، و ساختمان هتل فناوری از بخش های اصلی کارخانه نوآوری و صنایع خلاق البرز به شمار می رود.

کارخانه نوآوری و صنایع خلاق البرز خدماتی چون مشاوره و تامین اقتصادی، خدمات حسابداری، خدمات حقوقی، تبلیغات و برندسازی، آموزش، جذب سرمایه گذار، شبکه سازی، خدمات نیروی انسانی، بین المللی سازی، بازاریابی و بازارسازی و فروش و مشاوره اقتصادی رادبه شرکت های دانش بنیان و خلاق ارائه می دهد.

شرکت ها، علاوه بر تخفیف 30 تا 50 درصدی اجاره بها، خدمات ویژه ای چون 2 ماه تنفس اجاره، امکان حضور در تمامی رویدادها، دوره های آموزشی بهره مند می شوند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "افتتاح کارخانه نوآوری و صنایع خلاق البرز، ستاری : نقش آفرینی بخش خصوصی در زیرساخت های فناورانه به خلق ارزش افزوده و اشتغال می انجامد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح کارخانه نوآوری و صنایع خلاق البرز، ستاری : نقش آفرینی بخش خصوصی در زیرساخت های فناورانه به خلق ارزش افزوده و اشتغال می انجامد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید