اکتشافات ماقبل تاریخی در سال 2022؛ از طبل 5 هزارساله تا کهن ترین جراحی گوش!

به گزارش آرش بلاگ، یک طبل کوچک در کنار اسکلت سه کودک؛ یک بازی فکری که با تخته سنگ ساخته شده و ردپا هایی که 12 هزار سال قبل روی ماسه ها به جا مانده اند؛ این ها چند نمونه از مهمترین کشفیات ماقبل تاریخی هستند که در سال گذشته خبرشان منتشر شد.

اکتشافات ماقبل تاریخی در سال 2022؛ از طبل 5 هزارساله تا کهن ترین جراحی گوش!

آرش بلاگ | دوران تاریخی بر طبق اصطلاحات مورخان و باستان شناسان به دوران بعد از اختراع نظام های نوشتاری در هزارۀ چهارم پیش از میلاد گفته می گردد. اما دوران ماقبل تاریخ بسیار طولانی تر از این هاست. دورۀ ماقبل تاریخ از زمان ابداع ابزار های سنگی در حدود 2 میلیون و 600 هزار سال قبل تا زمان اختراع نوشتار امتداد دارد.

به گزارش آرش بلاگ ؛ به خاطر عدم وجود خط و نوشته، اطلاعات ما از این دوران تنها مبتنی بر اشیاء، ساختمان ها و ابزار هایی است که انسان های ماقبل تاریخ ساخته اند. در اینجا فهرستی از مهمترین کشفیات باستان شناسی سال 2022 را می خوانید که منظره تازه ای از دوران مه آلود و ناشناختۀ ماقبل تاریخ را در معرض دید ما قرار دادند.

1. طبل 5000 ساله و اسکلت های سه کودک

اوایل سال 2022 خبر یک کشف حیرت انگیز در منطقۀ یورک شایر انگلستان که در سال 2015 رخ داده بود در رسانه ها منتشر شد. باستان شناسان در این منطقه یک گور باستانی را کشف کردند که یک طبل گچی کوچک با تزئیناتی جالب توجه در آن قرار داشت. این طبل کوچک در کنار اسکلت های سه کودک قرار داشت که انگار در آغوش یکدیگر در گور آرمیده بودند. این طبل احتمالا نوعی پیشکش مذهبی یا طلسم بوده است. خیلی ها این کشف را مهم ترین کشف ماقبل تاریخی در انگلستان نامیده اند.

2. شطرنج سنگی 4000 ساله

بازی های تخته ای مثل شطرنج و نرد همین امروز هم در سراسر جهان پرطرفدار هستند. اما این کشف نشان داد که سابقۀ این نوع بازی ها تا چه میزان طولانی است. در سال 2022 باستان شناسان در کشور عمان تخته سنگی را یافتند که شبکه ای شطرنجی با سوراخ های متعدد روی آن حکاکی شده بود؛ این سوراخ ها به اعتقاد باستان شناسان محل قرار گیری مهره های بازی بوده اند. این کشف در یک سکونتگاه باستانی در درۀ قمیره رخ داد.

3. دایرۀ سنگی 4800 ساله

بنای معروف استون هنج تنها بنای دایره ای سنگی در سرزمین بریتانیا نبوده است. بنا هایی از این جنس در منطقه ها مختلف این سرزمین وجود داشته اند که در حال حاضر فقط ردپایی از آن ها به جا مانده است. یکی نمونه از این بنا ها در اوایل سال 2022 در منطقۀ کورن وال شناسایی شد. البته در حال حاضر ساختار سنگی این بنا بر جا نمانده است، اما برجستگی های آن هنوز روی سطح زمین قابل مشاهده است. باستان شناسان با استفاده از تکنیک امواجی که می توانند شرایط زیر سطح زمین را نشان بدهند، پیروز به کشف هفت نقطه ای شدند که احتمالا محل قرارگیری سنگ ها در این بنای دایره ای بوده است. هنوز به طور دقیق معلوم نیست که استفاده از بنا های سنگی مثل این به چه صورت بوده و چه جور آیین ها و مناسکی در آن ها اجرا می شده است. یکی دیگر از شگفتی ها و راز هایی که هنوز در خصوص این بنا ها وجود دارد این است که در آن موقع چطور بدون هیچ نوع وسیلۀ مدرن، این سنگ های بزرگ را جابه جا می نموده اند و با آن ها بنا های نسبتا بزرگ می ساختند.

4. جمجمۀ جراحی شدۀ 5300 ساله

یکی از یافته های شگفت انگیزی که سال گذشته خبر آن منتشر شد، کشف یک جمجمۀ 5300 ساله در اسپانیا بود که آثاری از عمل جراحی گوش و سوراخ کردن جمجمه در آن مشاهده می شد. این کشف اطلاعات ارزشمندی را دربارۀ توانایی های پزشکی انسان های ماقبل تاریخ در اختیار باستان شناسان گذاشت. این جمجمه متعلق به یک زن بوده که محققان گفته اند احتمالا از درد گوش رنج می برده و به همین دلیل تحت یک نوع عمل جراحی قرار گرفته. جالب تر اینکه این عمل پیروزیت آمیز هم بوده، زیرا محققان می گویند آثار رشد جمجمه بعد از جراحی را می توان در آن مشاهده کرد.

5. ردپا های 12 هزار ساله

در سال گذشته 88 ردپای متعلق به انسان های بالغ و خردسال با قدمتی حدود 12 هزار سال در منطقه ای بسیار دورافتاده در صحرا های استان یوتای آمریکا کشف شد؛ این منطقۀ بیابانی در آن موقع وضع متفاوتی داشته و محل سکونت انسان ها بوده است. جایی که امروز صحرای بزرگ دریاچۀ نمک نام دارد در آن موقع پر از آب بوده است؛ اما در اواخر عصر یخبندان این آب ها آغاز به خشک شدن نموده اند. تا 10 هزار سال قبل هنوز این منطقه آب و هوایی ایده آل برای زندگی داشته است. باستان شناسان می گویند احتمالا صاحبان این ردپا ها در آب هایی کم عمق قدم برداشته اند و با اینکه ماسه ها خیلی زود جای پایشان را پر نموده اند، در زیر ماسه ها یک لایۀ گِلی وجود داشته که ردپاها را حفظ نموده است.

منبع: فرادید

به "اکتشافات ماقبل تاریخی در سال 2022؛ از طبل 5 هزارساله تا کهن ترین جراحی گوش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکتشافات ماقبل تاریخی در سال 2022؛ از طبل 5 هزارساله تا کهن ترین جراحی گوش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید