تفاوت حج سال جاری با سال های قبل چیست؟

به گزارش آرش بلاگ، ایسنا/ بدنبال شرایط ایجاد شده، این سوال پیش می آید که تفاوت حج سال جاری با سال های قبل چیست؟

تفاوت حج سال جاری با سال های قبل چیست؟

داستان چیست؟

در حالیکه هر سال میلیون ها نفر در مراسم حج شرکت می نمایند سال جاری فقط یک هزار نفر در حج حضور خواهند داشت. عربستان که نسبت به برگزاری حج در شرایط ادامه کووید -19 تردید داشت، پایان گفت این مراسم را با تدابیر سختگیرانه و با جمعیت ساکن در داخل این کشور به شکلی محدود و کنترل شده اجرا خواهد نمود.

وزارت حج عربستان گفت انتخاب زائران برای ادای مناسک حج را از بین افراد 20 تا 50 سال مقیم در این کشور انجام می دهد که هیچ بیماری مزمن و زمینه ای نداشته باشند و با انجام تست کرونا، ابتلای آنها به این ویروس تایید نگردد. این افراد پیش از این نباید به حج رفته باشند و متعهد شوند قبل و بعد از مناسک حج، دوره قرنطینه را بگذرانند.

حدود 70 درصد از شرکت نمایندگان، اتباع بیگانه ساکن در عربستان و 30 درصد هم از افراد محلی هستند. وزارت حج عربستان بیشترین مجوز حضور در مراسم حج را به کادر بهداشت و درمان کووید - 19 و اعضای ارتش داده است.

سرویس های امنیتی عربستان همچنین به افرادی که بدون مجوز وارد مکه، مسجدالحرام یا سرزمین عرفات و منا می شوند اخطار داده که جریمه های سنگینی درحد زندانی در انتظارشان است. فرمانده امنیت حج در این کشور گفته که حج سال جاری بسیار متفاوت و استثنایی است و با اقدامات بسیار احتیاط آمیز و تعداد محدودی برگزار و بندهای امنیتی در راستا حرکت زائران و مکان مقدس برای جلوگیری از ورود افراد بدون مجوز ایجاد می گردد.

مرکز پزشکی عربستان که در زمینه بیماری کووید-19 فعال است نیز به زائران توصیه نموده در فاصله دو متری از یکدیگر زیارت نمایند، ماسک و دستکش بپوشند و مرتبا دست های خود را بشویند. اذحام جمعیت در حج همیشه سبب انتقال بیماری هایی مثل آنفلوآنزا و گرمازدگی بود از همین رو، توصیه هایی برای جلوگیری از خستگی و کم آبی بدن و مسمویت غذایی به زائران شده است.

برای جلوگیری از تماس زائران با دیوار کعبه و سنگ سیاه حجرالاسود، حائل یا حصاری ایجاد شده که هنوز معلوم نیست مراسم حج سال جاری با وجود این دیوار حائل برگزار خواهد شد یا هنگام طواف کعبه در طول مناسک برداشته می گردد.

حج از ارکان دین اسلام است و لغو این مراسم که نزد مسلمانان اهمیت زیادی دارد، یکی از دشوارترین تصمیم ها در ادامه شیوع ویروس کرونا بود، آنچنان که رئیس سازمان جهانی بهداشت درباره آن گفت: این تصمیم یکی از نمونه تصمیمات دشواری بود که تمام کشورها باید برای در اولویت قرار دادن سلامتی مردم اتخاذ می کردند.

منبع: همگردی

به "تفاوت حج سال جاری با سال های قبل چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت حج سال جاری با سال های قبل چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید