حرکت دانش بنیان ها در لبه تکنولوژی جهان، بومی سازی اولترافریزرهای آزمایشگاهی به وسیله متخصصان ایرانی

به گزارش آرش بلاگ، فراوری فوق سردکننده ها یا اولترافریزر نیازمند فناوری های پیشرفته است که یک شرکت دانش بنیان توانسته است با دانش و توان محققان و متخصصان ایرانی این تجهیزات مهم و حیاتی را در داخل کشور بومی سازی کند.

حرکت دانش بنیان ها در لبه تکنولوژی جهان، بومی سازی اولترافریزرهای آزمایشگاهی به وسیله متخصصان ایرانی

به گزارش گروه علم و پیشرفت آرش بلاگ، یکی از راه های نگهداری موادی که احتمال فساد آن وجود دارد استفاده از سردنماینده هایی است که می توانند دما را تا چند درجه زیر صفر پایین بیاورند. اما وقتی پای نمونه های زیستی، واکسن ها، بعضی میکروب ها و مواد آزمایشگاهی به میان می آید، سردنماینده های معمولی موجود در بازار دیگر پاسخگو نخواهند بود و باید از اولترا فریزرهایی استفاده کرد که با تکیه بر تکنولوژی های روز جهان دماهایی بسیار پایین تا حدود منفی 90 درجه سانتی گراد را برای نگهداری مواد آزمایشگاهی و زیستی فراهم می نمایند.

فراوری فوق سردنماینده ها یا اولترافریزر احتیاجمند فناوری های پیشرفته است که یک شرکت دانش بنیان توانسته است با دانش و توان محققان و متخصصان ایرانی این تجهیزات مهم و حیاتی را در داخل کشور بومی سازی کند و کشور را از واردات این محصول بی احتیاج کند. از این رو با سید یحیی سرخوش مدیر عامل شرکت دانش بنیان اکسیرسازه رازی مصاحبه کرده ایم که در ادامه می خوانید:

شرکت اکسیر سازه رازی با هدف فراوری تجهیزات آزمایشگاهی و یاری آموزشی در سال 1392 فعالیت خود را شروع کرد. هدف اصلی شرکت تحقیق، توسعه و افزایش توان علمی در راستای بهبود کیفیت فراوری و محصولات در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی و یاری آموزشی می باشد. شرکت اکسیر سازه رازی به یاری فارغ التحصیلان جوان و ممتاز دانشگاهی و بهره گیری از تجربیات و علم روز برندهای شناخته شده جهانی و گذراندن دوره های معتبر آموزشی، پیروز به ثبت رسمی و فراوری یک محصول دانش بنیان سطح یک به نام اولترا فریزر منفی 86 درجه سانتیگراد در راستای تحقق اهداف ملی، رونق فراوری و ایجاد رقابت سازنده بین فراوری نمایندگان ایرانی داخل کشور شده است و این محصول در مراکز معتبر دولتی توانسته احتیاجهای کاربران متخصص را برآورده نماید.

اولترا فریزهای فراوری شده به وسیله شرکت شما چه ویژگی هایی دارند؟

بر اساس تجربیات اخیر، آزمون و خطاهای اجرا شده و به کارگیری بازخورد کاربران متخصص این تجهیز، شرکت اکسیر سازه رازی پیروز به فراوری محصول ارتقا یافته ای با طراحی فنی نوی شده است. این محصول نو با بهره گیری از سیستم ارتقا یافته تبرید و مبرد مخصوص توانایی رسیدن و عملکرد در دمای واقعی منفی 86 درجه سانتیگراد را دارد. مسئله بسیار مهم در دستگاه اولترا فریزر رسیدن به دمای واقعی منفی 86 درجه سانتیگراد و پایداری در آن دما می باشد که در این دستگاه این مسئله کاملا در شرایط مختلف تست شده و نتیجه داده است. طراحی سیستم سرمایشی به گونه ای است که در یک سیستم سرمایشی، شرایط برای رسیدن به این دما فراهم می گردد، در ضمن بدنه و عایق بندی دستگاه به گونه ای است که کمترین اتلاف دمایی و انرژی ممکن را فراهم کرده است.

مزیت اصلی دستگاه فراوریی به وسیله این شرکت نسبت نمونه های فراوری داخل کیفیت قابل رقابت و رسیدن به دمای واقعی منفی 86 درجه سانتیگراد و پایداری در این دما می باشد. با توجه به اینکه نمونه های بسیار ارزشمندی در این دستگاه ها نگهداری میگردد و عدم پایداری دما میتواند ضررهای غیر قابل جبرانی را برای پژوهشگران ایرانی به بار آورد. این محصول توانسته احتیاجهای پژوهشگران را در این زمینه در مراکز شناخته شده دولتی برآورده نماید.

در ضمن با توجه به نتیجه تحقیقات صورت گرفته برای درمان بیماری کرونا، واکسن کشف شده احتیاج به نگهداری در دمای کمتر از منفی 70 درجه سانتیگراد را دارد که این تجهیز کاملا میتواند احتیاج کادر درمان را در این زمینه رفع نماید.

محصول دانش بنیان شما در چه مواردی کاربرد دارد؟

دستگاه اولترا فریزر آزمایشگاهی منفی 86 درجه سانتیگراد یا دیپ فریزر برای نگهداری نمونه های تحقیقاتی و آزمایشگاهی در دمای منفی 86 درجه سانتیگراد در پژوهشکده های تحقیقات ژنتیک، بیولوژیک، بیوتکنولوژی و آزمایشگاه های تحقیقاتی صنایع پزشکی، کشاورزی، غذایی و دارویی کاربرد دارد.

این محصول نسبت به نمونه های خارجی چه ویژگی های کلیدی و منحصربفردی دارد؟

مزیت دستگاه اولترا فریزر منفی 86 درجه سانتیگراد نسبت به نمونه های خارجی قیمت مناسب تر با همان کیفیت و عملکرد و مهم تر از آن خدمات پس از فروش در دسترس به همراه سرویس و نگهداری ادواری برنامه ریزی شده، میباشد. این مهم با توجه به اینکه فراورینمایندگان خارجی با در نظر گرفتن تحریم های اجرا شده امکان خدمات دهی آسان را ندارند، امری بسیار با اهمیت می باشد.

هزینه ساخت این دستگاه نسبت به نمونه های وارداتی چقدر کمتر است و چه مقدار صرفه جویی ارزی در پی دارد؟

قیمت دستگاه اولترا فریزر منفی 86 درجه سانتیگراد تقریبا نصف نمونه وارداتی است و این دستگاه از لحاظ کیفیت و عملکرد دقیقا مشابه نمونه خارجی میباشد.

حجم فراوری این محصول در کشور چقدر است؟ آیا این مقدار پاسخگوی احتیاجهای کشور است؟

حجم فراوری این محصول با شرایط فعلی حدودا 50 دستگاه در سال میباشد که تا حدی با توجه به شرایط بازار توانسته ایم احتیاج بازار را پاسخگو باشیم.

آیا امکان صادرات این محصول وجود دارد؟ تا به امروز به چه کشورهایی صادرات صورت گرفته است؟

فعلا صادارات نداشتیم ولی برنامه ریزی هدفمند برای صادرات در حال اجرا است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "حرکت دانش بنیان ها در لبه تکنولوژی جهان، بومی سازی اولترافریزرهای آزمایشگاهی به وسیله متخصصان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت دانش بنیان ها در لبه تکنولوژی جهان، بومی سازی اولترافریزرهای آزمایشگاهی به وسیله متخصصان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید