راز بچه ها دفن شده در دیوارهای ارگ بم

به گزارش آرش بلاگ، کشف گورستان ایستاده بچه ها در ارگ بم، یکی از کشف های باستان شناسی بحث برانگیز و عجیب ایران در چند دهه اخیر بوده است که همچنان بسیاری از زوایای پنهان آن آشکار نشده است.

راز بچه ها دفن شده در دیوارهای ارگ بم

ارگ بم یکی از زیباترین و قدیمی ترین سازه های خشتی جهان به شمار می رود که در شهر بم قرار گرفته است و هرساله گردشگران زیادی برای تماشای این اثر تاریخی به آنجا می روند، ولی کمتر کسی از راز هولناک این سازه قدیمی خبر دارد. گورستان ایستاده بچه ها در ارگ بم قرار گرفته است و از شگفتی های تلخ و معماهای حل نشده این مجموعه تاریخی به شمار می رود. با ما در آرش بلاگ همراه باشید تا با گورستان ایستاده بچه ها در بم آشنا شوید.

برای آنالیز بیشتر درباره این ماجرا باید به سمت ارگ بم در کرمان برویم، جایی که با شنیدن این مطلب برای هر بازدیدکننده ای ایجاد ترس و وهم می نماید. به اصطلاح به این قبیل از گردشگری ها، گردشگری سیاه می گویند که در نوع خود بسیار مجذوب کننده است. سالانه افراد زیادی هزینه های بالایی را برای این سبک از گردشگری ها اختصاص می دهند.

گورستان ایستاده بچه ها در بم

بعد از وقوع زلزله بم در دی ماه 1382، باستان شناسان اجساد چند کودک و اسکلت نوزادهایی را در بین سازه های بلند و لابه لای حصارهای ارگ بم پیدا کردند.

تاریخچه گورستان ایستاده

باستان شناسان همان اوایل تعداد محدودی استخوان را در میان دیوارهای ارگ پیدا کردند. ولی با پیگیری های بعدی تعداد اجساد به 12 و در نهایت نیز به 68 کودک رسید. این بچه ها به شیوه ای دفن شده بودند که اجساد مومیایی را تداعی می کرد و کاملا سالم به جای مانده بودند. بیشتر این تدفین ها در حصارهای خارجی ارگ بم، به خصوص در ضلع های غربی و شرقی انجام گرفته بودند.

نحوه دفن بچه ها

جالب است بدانید، دفن بچه ها به سه شکل صورت گرفته است. در نوع اول، بچه ها کوچک تر کاملا در چینه دیوارها جای داده شده بودند و درواقع، چنان بود که از خشت های دیوار به جای تابوت استفاده شده بود. نوع دوم، بخشی از خشت را برداشته و بچه ها را لابه لای آن جای داده بودند. در نوع سوم، اجساد را در گودی های پس از تخریب دیوارها جای داده بودند.

از نظر یکی از کارشناسان این حوزه قدمت اجساد بچه ها را می توان مربوط به دوران حمله افغان ها تا زمان ارگ در دوران قاجار دانست. اگر به منطقه ها کویری علاقه دارید، کویر رضا آباد با جاذبه های گردشگری مجذوب کننده را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند تنها جزیره خوردنی ایران را از نزدیک ببینید.

منبع: پیام دلتا

به "راز بچه ها دفن شده در دیوارهای ارگ بم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز بچه ها دفن شده در دیوارهای ارگ بم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید