روحانی: در زمینه نفت و گاز شرمنده مردم ایران نیستیم

به گزارش آرش بلاگ، رییس جمهور گفت: حدود 89 نیروگاه ما توسط گاز اداره می گردد و سراسر کشور از عسلویه تا خوزستان و کردستان و آذربایجان شرقی و غربی خط لوله گاز را می بینیم و گازی که امروز خودکفا شدیم در آن؛ البته باید در مصرف گاز مراقبت کنیم که خودکفا بمانیم.

روحانی: در زمینه نفت و گاز شرمنده مردم ایران نیستیم

به گزارش ایسنا، حسن روحانی در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت با بیان اینکه صنعت گاز برای ما اهمیت فراوانی دارد، اظهار کرد: امروز در غرب کشور ما هم گاز را به ترکیه و هم به عراق صادر می کنیم و قادریم به کشور های شرقی هم صادر کنیم و گاز را تا مرز پاکستان هم برده ایم.

وی اضافه نمود: حدود 17 هزار روستا در دولت های یازدهم و دوازدهم مجهز به گاز شدند و همه شهر ها تقریبا در حال استفاده از گاز هستند مگر در استان سیستان و بلوچستان که در دولت تدبیر و امید گاز به آنجا وارد شد و در مجموع می توان گفت که جز موارد استثنایی، به همه روستا های ما گاز رسیده است.

روحانی توضیح داد: حدود 89 نیروگاه ما توسط گاز اداره می گردد و سراسر کشور از عسلویه تا خوزستان و کردستان و آذربایجان شرقی و غربی خط لوله گاز را می بینیم و گازی که امروز خودکفا شدیم در آن. البته باید در مصرف گاز مراقبت کنیم که خودکفا بمانیم و از 600 میلیون مترمکعب گاز به هزار میلیون مترمکعب گاز رسیدیم و یک میلیون مترمکعب گاز می توانیم گاز فراوری کنیم و در زمستان می توانیم 800 میلیون مترمکعب گاز در اختیار مردم قرار می دهیم.

رییس جمهور با بیان اینکه ما یادگاری بزرگی در گاز را برای دولت آینده گذاشتیم، اظهار کرد: در بنزین، گاز و گازوئیل خودکفا شدیم و دولت بعدی وقتی آغاز به کار کند از لحاظ این سه مورد خودکفا است. پتروشیمی ما دوبرابر شده است از 56 میلیون تن به 100 میلیون تن رسیدیم و این ها دستاورد های بزرگی برای ملت و دولت های ما است. ما پیش از این گاز را در زمستان وارد می کردیم، اما الان خودکفا شدیم و در عسلویه هم جز یک فاز همه را افتتاح کردیم.

وی یادآور شد: ما هر هفته در سال جاری سعی کردیم یک یا چند افتتاح مهم داشته باشیم. افتتاح امروز نزدیک به پنج میلیارد دلار اعتبار دارد. ما در زمینه گاز و نفت در برابر مردم ایران شرمنده نیستیم و هم در گاز و هم نفت ما کار های بزرگی انجام دادیم و فراوری و استحصال گاز ما نسبت به سال 92 دوبرابر شده است و در میادین مشترک هم از 70 هزار بشکه به 400 هزار رسیده ایم و اگر این خبیث در آمریکا بر سر کار نبود از این میزان هم بیشتر استخراج داشتیم.

روحانی تاکید نمود: در مسئله خام فروشی هم اگر به دنبال صادرات هستیم به سمت فرآورد های نفتی برویم و جلوی خام فروشی را بگیریم. در زمینه همه معادن ما باید این تحول صورت بگیرد. حتی سنگ معدنی ساختمانی ارزشمند ما نباید به صورت خام از کشور خارج گردد و به کشور های دیگر برود. باید از همان معدن برای ساختمان و مصرف نهایی آماده کنیم.

وی در سرانجام یادآور شد: در هفته دولت هر روز افتتاح های مهمی داریم و تا سرانجام سال این افتتاح ها را خواهیم داشت و مردم شاهد پیشرفت فراوری خواهند بود.

منبع: فرارو

به "روحانی: در زمینه نفت و گاز شرمنده مردم ایران نیستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: در زمینه نفت و گاز شرمنده مردم ایران نیستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید